Damar İltihabı Nedir Nasıl Geçer Tedavi Edilir

0
594
Okunma

Bu yazımızda sizlere damar iltihabı hakkında bilgiler vermek istiyorum. Sizlere kısaca damar iltihabı hakkında merak ettiğiniz her detayı anlatmaya çalışacağım.

Damar iltihabı, tıpta vaskülit olarak tanımlanan, kan damarlarının inflamasyonu sonucu oluşan bir hastalık türüdür.

İltihap oluşan damarın beslediği böbrek, akciğer, deri, sinir gibi organlarda beslenme bozukluğuyla alakalı olarak bazı yakınmalar ve bir grup hastalığı ifade eden damar iltihabı, bazı durumlarda hayati risk oluşturan sonuçlara neden olabilir.

Damar İltihabı Belirtileri: Öksürük ve nefes darlığı, El ya da ayaklarda halsizlik ve güç kaybı, Ciltte kabarıklık, döküntü, nödül, ülser yaraları, Yeni ortaya çıkmış şiddetli yüksek tansiyon, Böbrek tutumuna bağlı gelişen ödem ve hipertansiyon, Gözde ağrı, kızarıklık, kalıcı görme kaybı

Damar iltihabı Nedenleri: Damar iltihabı denildiği zaman bir grup hastalıktan bahsedilir. Bu hastalıkların birçoğunun neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Genetik, immün sistemi etkileyen enfeksiyonlar, sigara kullanımı ve çevresel faktörler gibi daha pek çok etken damar iltihabına yol açabilir. Kişinin bağışıklık sistemi kendi damarlarına saldırdığında ve beraberinde iltihabın görülmesi damarda daralmaya, tıkanmaya ve damar duvarında hasara yol açar.

Kimlerde Görülür? Damar iltihabı bir diğer adıyla vaskülit kadın erkek fark etmeksizin her iki cinste ve yaş grubunda görülebilir. Damar iltihabının bir türü olan Kawasaki hastalığı yalnızca çocuklarda görülür. Henoch-Schönlein purparası yine yetişkinlerden daha çok çocuklarda görülür.

Teşhis Nasıl Konur? Doktora başvuran hastaların şikayetleri dinlenerek gerekli muayene ve testler yapılır. Test ve muayene sonucuna göre doktor damar iltihabı teşhisi koyabilir.

Damar İltihabı Çeşitleri: 3 farklı tip damar iltihabı vardır.

Büyük Damar İltihabı: Kalpten çıkan ana atar damar ve ana dallarını tutan bir iltihap türüdür. Takayasu artriti, dev hücreli artrit, izole oartrit bu grupta yer alan hastalıklardır.

Orta Çaplı Damar İltihabı: Vücutta organlara ulaşan ve organ adlarıyla tanımlanan damarlar orta çaplı damarlardır. Poliarterritis nodosa ve Kawasaki hastalığı orta çaplı damar iltihabı hastalıklarıdır.

Küçük Çaplı Damar İltihabı: Lupus, Sjögren sendromu,romatoid artrit bu grubun hastalığıdır. Ayrıca kullanılan ilaçlara bağlı gelişen, hepatit B ve C ilişkili iltihaplar bu grupta yer alır.

Damar iltihabı Tedavisi: Damar iltihabının tedavisinde iki farklı yöntem uygulanır.

İlaç Tedavisi: Damar iltihabı tedavisinde Glukokortikoidler kullanılır. Bu ilaç grubu genellikle kortizon olarak bilinir. Damar iltihabının erken döneminde iltihabın belirtilerine göre ve inflamasyonu bastırmak amacıyla, hastalığın tipine ve şiddetine bağlı olarak farklı dozlarda kullanılır.

Tedavide kullanılan diğer ilaçlar kortizon içerikli ilaç ihtiyacını azaltmak amacıyla kullanılır. Birçoğu bağışıklık sistemini baskılayan tedavilerdir. Siklofosfamid adlı ilaç en gülü olan ilaçtır ve hayati risk yaratacak organ tutumunda kullanılır.

Cerrahi: Damar iltihabında cerrahiye çok nadir durumlarda ihtiyaç duyulur. Şiddetli iltihaba bağlı olarak aşırı hasar görmüş damar dokusunun greflenmesi gerekebilir. Ayrıca organ nakline ihtiyaç duyulabilir.

DAMAR İLTİHABI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

damar-iltihabi-nasil-gecer

Bu yazı damar iltihabının belirtileri nedenleri tedavisi zararları nedir iltihaplanması nedir nasıl geçer anlaşılır tedavi edilir için şifalı bitkiler damar iltihabına iyi gelen bitkiler hangi doktor bölüm bakar doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi nasıldır nedir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın