Damar Çatlaması Nedir Sebepleri Sonuçları

0
489
Okunma

Bu yazımda sizlere vücutta bulunan farklı damarlarda oluşan çatlaklar hakkında bilgiler vereceğim.

Damarlarda oluşan çatlakların neden oluştuğunu, damar çatlakları ile ortaya çıkan sonuçları ve bu damar çatlaklarının nasıl tedavi edileceğini, bu çatlakların hangi damarlarda olduğuna göre ayrı ayrı ele alacağız.

Kılcal Damar Çatlağı: Damar çatlağı denildiğinde ilk akla gelen çatlak türünün yaygın adı varis olarak bilinir. Genellikle kadınların korkulu rüyası olan kılcal damar çatlağı varis çoğunlukla bacaklarda görülür. Yüzde de görülebilen kılcal damar çatlaması günümüzde lazer yöntemi ile çok kolay tedavi edilebilen damar çatlakları arasındadır.

Burun Damarlarında Çatlak: Bir diğer damar çatlağı burun içerisinde oluşan kılcal damar çatlakları dır.Genelde burun kanaması ile sonuçlanan burunda damar çatlağı bazı enfeksiyonlar ve soğuk sonucunda ortaya çıkabilir. Yakma yöntemi ile tedavi edilir.

Mide Damarlarında Çatlak: Mide de oluşabilecek damar çatlağı mide kanamasına neden olan sebeplerdendir. Belli mide rahatsızlıkları reflü, ülser, gastrit gibi midede damar çatlağına neden olabiliyor. Özellikle beslenmeye çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Göz Damarlarında Çatlak: Gözlerde oluşan damar çatlağı yüksek tansiyon sonucu ortaya çıkabiliyor. Gözde oluşan damar çatlağı zamanında müdahale edilmezse körlüğe bile neden olabiliyor. Göz arkasında oluşan çatlaklar göz içerisinde kılcal damar kanamalarına neden oluyor. Doktor müdahalesi ile ilaç yada ameliyat şeklinde tedavi ediliyor.

Makat Damarlarında Çatlak: Makatta oluşan damar çatlağı insanlara hayatı zehir eden bir damar çatlağı çeşididir. Genellikle kabızlık sorunu yaşayanlarda görülen makat çatlağı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir bağırsak hastalığıdır. Ameliyat ile tedavisi mümkündür.

Beyin Damarlarında Çatlak: Beyinde oluşan damar çatlakları ise beyin kanamasına neden oluyor. Yine yüksel tansiyon yada kolesterol sonucu oluşabilen beyin damarlarında çatlama çok tehlikelidir. Felç olma riski yüksektir. Beyinde damar tıkanıklığı sonucunda oluşan damar çatlağı ilk olarak kusma ile kendini gösterir. Gözlerde kararma ve bayılma ile devam eder. Beyin kanaması beslenme bozuklukları sonucu damar sertliği ve damar tıkanıklığı sonucunda oluşabileceği gibi en çok yüksek tansiyon sonucu oluşur.

Kalp Damarlarında Çatlak: Kalbe giden damarlarda ki çatlak ta en az beyin kanaması kadar tehlikelidir. Hayati tehlike riski yüksektir. Aortun çeşitli bölgelerinde görülebilen anevrizmalarda damar çapı, normalin iki katına ulaştığında damarın çatlaması, yırtılması, ya da damar cidarındaki tabakaların ayrışması gibi tehlikelere sık rastlanır. Bu nedenle, anevrizma tespit edilen hastalar yakından takip edilmeli ve aort çapının iki kata çıktığı ya da 5 santimetreyi aştığı durumlarda aktif tedavi uygulanmalıdır.

Damar Çatlağına Bitkisel Çözüm: Damar çatlaklarının bitkisel tedavisi  konusunda bilmeniz gerekir ki at kestanesi kılcal damar çatlakları için en şifalı bitkidir. Artık kremleri de bulunan at kestanesi alternatif tedavi için bulunmaz bir nimettir. Farklı bir yazımızda bu konuyu daha detaylı şekilde irdeleyeceğiz.

DAMAR ÇATLAĞI KONUSUNDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

damar-catlamasi-sebepleri

Bu yazı damar çatlağı çatlaması çatlakları nedir neden olur nedenleri sebepleri sonuçları tedavisi belirtileri ameliyatı doğal bitkisel kesin çözüm nasıl geçer giderilir anlaşılır belli olur ne iyi gelir iyi gelen şeyler bitkiler ne demek hangi bölüm doktor bakar için krem ilaç konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın