Dahiliye Bölümü Hastalıkları Nedir Neye Bakar

1
2266
Okunma

Ne zaman ki yolunuz bir hastaneye düşerse dikkat edin, hastanenin en kalabalık bölümü neresi ise, işte orası dahiliye bölümüdür.

Peki dahiliye nedir, dahiliye bölümü hangi hastalıklara veya rahatsızlıklara bakar. Ya da başınıza gelen herhangi bir hastalık veya hangi hastalıkta dahiliye bölümüne başvurmanız gerekir hiç düşündünüz mü?

İşte bu yazıda, dahiliye bölümünü mercek altına alacağız. Yazı içerisinde bulunan linkler vasıtası ile dahiliye bölümünün baktığı hastalıklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dahiliye Nedir? Kelime kökeni olan dahil’den anlaşılacağı üzeri, dahil olan yani içe girmiş, katılmış, içeride bulunan anlamından türeyerek dahiliye şeklini almıştır.

Dahiliye Hangi Hastalıklara Bakar: İç hastalıkları olarak adlandırılan rahatsızlıklarla ve iç organlardan dolayı oluşan sağlık problemleri ile ilgilenen dahiliye bölümünün baktığı hastalıkları sıralamak gerekirse şöyle sıralayabiliriz;

– Vücudun farklı noktalarında oluşan ve dıştan müdahale edilemeyen bütün ağrı çeşitlerine dahiliye bakar.

– Genetik kökenli bir hastalık olan Akdeniz Anemisi hastalığına bakan bölümdür.

– Her türlü alerji çeşitleri yine dahiliye bölümünde incelenir.

– Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi hastalığına dahiliye bölümü bakar.

– Çağımızın en sık rastlanan rahatsızlıklarından biri olan baş dönmesi için gidilen bölümdür.

Şeker hastalığı ve diyabet için dahiliye ilgilenir.

Gastrit, reflü, ülser gibi mide hastalıklarının tamamına bakan bölüm yine aynıdır.

– Kanser çeşitleri, ishal ve kabızlık gibi bağırsak sorunlarına bakan bölüm dahiliyedir.

– Şişmanlık, obezite ve kilo sorunları ile ilgilenir.

– Her türlü sindirim sistemi hastalıkları için dahiliyeye gidilir.

Saydığımız bu hastalıklara ek olarak guatr, hemofili, hepatit çeşitleri, kist, lösemi, romatizma, terleme gibi hastalık ve rahatsızlıkların hepsine bakan bölüm dahiliyedir. Bu sayılan hastalıklarla alakalı bütün tahlilleri ve testleri de yine dahiliye bölümü yapar.

DAHİLİYE BÖLÜMÜNÜN İLGİLENDİĞİ HASTALIKLAR HAKKINDA UZMANLARIMIZA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMALISINIZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

dahiliye-ne-demek

Bu yazı dahiliye ne demek bölümü nedir doktorları dahiliyeye neden gidilir giren hastalıklar dahiliyenin yan alt dalları bölümleri eski adı diğer ismi baktığı hastalıklar dahiliye ile ilgili hastalıklar sorular bilgiler terimler sözler dahiliye bölümü olan hastaneler neye bakar hangi tahlilleri testleri yapar hastalıklara bakar konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar: dahiliye bölümüne giren hastalıklar, dahiliye doktoru hangi tahlilleri yapar

1 YORUM

  1. Annem iki yıl önce çok ileri derece üşütmüştü, nefes alırken sanki kaburgası ciğerlerine batıyor gibi acı hissediyor ve tam nefes alamıyordu. Bir gece acilde kaldık ve ertesi gün taburcu edildik. Bu süreden sonra annemde genellekle gün boyu süren ve kimi zaman şiddetini arttıran özellikle sol böbrek hizzasından başlayan, sırtına ve gögüs kafesine yayılan sanki apandisti patlayan hastanın ağrısı gibi bir ağrısı oluyor. Annemi bir farklı hastanelere ve birçok bölüme götürdük ancak ağrının kaynağını bir türle bulamadılar. Annem aynı şekilde rahatsızlığı devam ediyor. Yazımı okuyan sayın doktorlardan tavsiyelerini ve önerilerini saygılarımla bekliyorum. Teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın