Cüzzam Hastalığı Nedir Nasıl Oluşur

0
691
Okunma

Bu yazımızda sizlere cüzzam hastalığı hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Ülkemizde görülmeyen cüzzam hastalığı ne ilginçtir ki google üzerinde oldukça hatırı sayılır bir arama kapasitesine sahip. Bizde buradan anlıyoruz ki ülkemizde rastlanmasa bile oldukça merak edilen bir hastalık cüzzam hastalığı.

Cüzzam Hastalığı Nedir: 1876’da Norveçli bilim adamı Armauer Hansen tarafından keşfedilen cüzzam mikrobu öncelikle, deri ve siniri tutarak belirtilerini gösteren kronik seyirli bir enfeksiyon hastalığıdır.

Cüzzam Hastalığının Belirtileri: Aşağıda sıralanan belirtilerden bir veya bir kaçı cüzzam hastalığını düşündürmelidir.

– Vücudun herhangi bir yerinde deriden açık renkte, oval veya yuvarlak, kabarık olmayan, hiçbir şikayet yaratmayan kepeksiz, bazen hafif duyu kusuru gösteren leke.
– Çocuklarda ve gençlerde burunda sürekli tıkanma ve sık sık tekrarlayan burun kanamaları.
– Deri üzerinde bir veya daha fazla kabarık plak şeklinde, kılsız, terlemeyen, kepekli, mutlaka duyu kusuru olan lezyonlar.

– Belirli yerlerde özelikle ön kol iç yüzeyde duyu eksilmesi
– 4. ve 5. parmakların elde içe kıvrılması, avuç içi kaslarda erime başlaması, kol ve bacak sinirlerinde kalınlaşma ve ağrılı olmaları.
– Kaşların uçlardan dökülmesi.

– Vücutta pek çok yerlerde basilli nodüller.
Yüzde ödem, alın derisi ve kulakların morumsu kabarık ve sert nodüllerle dolması.
– Diz ve dirseklerde yara izleri, Alt göz kapaklarının kapanmaması.

Cüzzam Nasıl Yayılır: Cüzzam hastalığı ırsi denilebilecek niteliktedir. Vücut mikroba karşı doğal bağışıklık sistemine sahiptir ancak bazı bünyelerde bağışıklık sistemi yoktur bu mikroba karşı bu da aileden gelen bir durumdur. Hastalığın tek taşıyıcısı insandır başka yollarla bulaşması mümkün değildir. Cüzzam hastası olan ve bu mikrobu taşıyan bir hasta ile en ufak bir yakın temas hastalığın bulaşmasına neden olur bu yüzden cüzzam hastaları sağlıklı insanlarla bir arada yaşayamaz.

Cüzzam Hastalığının Tedavisi: İlk teşhis çok önemlidir ve doğru teşhis sonrası tedavi mümkündür.Teşhis gecikmiş ve hiç tedavi görmemiş hastalarda 10-20 sene sonrası sakatlıklar ve vücutta dökülmeler baş göstermeye başlar. Tedavi süreci önemlidir ve en az 3 ilaç şeklinde kombine bir tedaviye başvurulur. Kısa zamanda hastalık sorunsuz şekilde tedavi edilebilir. Yaraların ve görsel sorunların giderilmesi adına hasta,doktor kontrolü altında kalabilir.

CÜZZAM HASTALIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

cuzzam-hastaliginin-etkeni

Bu yazı cüzzam hastalığının etkeni sebebi belirtileri nedenleri tedavisini kim buldu nedir ne demektir vikipedi bulmaca nasıl oluşur cüzzam hastalığına tutulmuş kimse yakalanan peygamber neden olan bakteri tutulmuş kimse bulmaca eş anlamı bulaşma yolları diğer adı sebepleri fotoğrafları görüntüleri bulaşıcı mı ölümcül müdür hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın