Çörek Otu Yağının Faydaları ve Kullanımı

0
668
Okunma

Çörek otu bitkisinin ne kadar şifalı ve faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Öyle ki bu faydası çörek otunu farklı formlarda görmemizi sağlıyor.

Çayı, Kahvesi derken, bu seferde çörek otu yağını sizlere tanıtmak istiyorum. Her derde şifa olan çörek otu yağının faydaları, kullanımı ve özellikleri hakkında küçük bir derleme yaptım.

Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır? 50 gram öğütülmüş çörek otu tohumu ve 250 gram zeytinyağı bir kapta karıştırılır. İyice karıştıktan sonra bir şişeye konularak bir hafta süreyle bekletilir ve ardından süzülür. Bu noktada karışımı süzdüğümüz süzgecin çok ince gözenekleri olmasına dikkat etmelisiniz. İşte hazırlanması bu kadar basit. Dilerseniz hazır olarak piyasadan alabilirsiniz. Fiyatı gayet uygundur.

Çörek Otu Yağının İçeriği: Besin değeri, kalorisi ve özellikleri şu şekildedir.

100 gram çörek otu yağında; Protein  %21, Yağ ve doymuş yağ asitleri  %18, Karbonhidrat %35, Mineraller (kalsiyum, fosfor, selenyum, demir, çinko, bakır) %6-9 oranlarında bulunur.

Çörek Otu Yağının Sağlığa Faydaları: Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahiptir. İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişletici etkisi mevcuttur. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Kan şekerini düzenler.

Yorgunluk halini giderip vücuda zindelik verir. Damar sertliği, damar tıkanıklığı hastalıklarını önler. Tansiyon ve kolesterol seviyesinin normale dönmesine muazzam etkileri vardır.

Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır. Özellikle hamile kalmak isteyen kadınlar çörek otu yağı içerse, gebe kalmaları daha kolaylaşır. Hazmı kolaylaştırır ve sindirime olumlu yönde etki eder. Vücuttaki zehirleri süzerek atar. İdrar söktürücü özelliği ile safra taşı ve kumlarına iyi gelir. Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır. Her türlü alerjiye karşı vücudu savunur.

Hormon sistemini ve ruh halini sağlamlaştırır, depresyona iyi gelir. Saç dökülmesi ve kepeğe karşı haricen sürülürse bu sorunlar yok olur.

Grip, nezle, baş ağrısına burundan damlatılarak (3 damla) kullanılır. Göze 2 damla damlatılırsa, gözdeki mikropları öldürür ve gözde oluşabilecek hastalıklar için koruma sağlar. Ağrıyan yerler çörek otu yağı ile ovulursa vücut kendisini yeniler.

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları: Cildi güzelleştirir. Cildin kurumasını ve cilt çatlamasını engeller. Cildi yenileyici ve onarıcı etkisi vardır. Bir deri hastalığı olan sedef hastalığı ve egzama gibi cilt problemleri için de çörek otu yağı kullanılabilir. Ayaklarda kaşıntı yapan tırnak mantarı ve deri mantarı ile mücadelede çok etkindir. Akne ve sivilceleri yok edici özelliği vardır.

ÇÖREK OTU HAKKINDA SORULARINIZI YAZIYA YORUM YAPARAK İLETİN UZMANLARIMIZ CEVAPLASIN. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

corek-otu-yagi-neye-yarar

Bu yazı çörek otu yağının faydaları zararları kullanımı göze cilde mideye şeker hastalığına neye yarar ne işe yarıyor nelere iyi gelir ne kadar tüketilmeli ne için kullanılır ne kadar ne renk olur ne renktir nasıl içilir çıkarılır olmalı sıkılır tüketilmeli yapılır çıkar zayıflatıyor alınır olur kullanılır kapsülü içilir mi ibrahim saraçoğlu konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın