Çörek Otu Kahvesi Nasıl Yapılır Faydaları Nedir

Geçtiğimiz günlerde bir dostumu bürosunda ziyarete gittim. Bana çörek otu kahvesi ikram etmek istedi. İlk duyduğum an oldukça şaşırdım ve ısrarına dayanamayarak çörek otu kahvesini denedim.
Bu yazıyı yazdığıma göre sizde hak verirsiniz ki çörek otu kahvesi oldukça hoşuma gitti. Bende kısa bir araştırma yaparak çörek otu kahvesini sizlere tanıtmak istedim.

Çörek otunun acı tadını, kimyasal maddeler içermeyen aromalarla zenginleştirip keyifle içilebilen bir kahve haline getirmek mümkündür. Çörek otu kahvesinin yapımında kavrulmuş çörek otu ile nohut kullanılmasıyla yapılır.
Çörek Otu Kahvesi Nasıl Yapılır: Önce kavrulmuş çörek otu ve nohut birlikte havanda güzelce dövülür. Dövülen karışımın iyice toz haline gelmesi için değirmende öğütülmesi gerekir. Öğütülerek kahve haline dönüşen bu karışım, çeşitli aromalarla zenginleştirilerek kaynatılır. Çörek otu kahvesi aynı Türk kahvesi gibi pişirilir. Pişme sıcaklığı, süresi ve su kahve oranı Türk kahvesiyle aynıdır. Çörek otu kahvesi Türk lokumu, hurma, susam ve ham haldeki çörek otu taneleriyle birlikte ikram edilebilir.
Çörek otu, neredeyse vücutta her derde deva olan bir bitkidir. Ancak kullanım şekli ve dozu en iyi şekilde hazırlanmalıdır. Çörek otunun kahvesinden ziyade tohumunun tüketilmesi daha etkilidir çünkü, çörek otu tohumları çörek otunun en etkili kısmıdır
Çörek Otu Kahvesinin Yararları: Hazmı kolaylaştırıcı bir etkisi vardır, Vücuda enerji vererek daha dinç olmasını sağlar, Mide ve bağırsaklarda oluşan gazın atılmasına karşı iyi gelir, Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, İdrar söktürücü bir etkisi vardır, Astım, öksürük ve nefes darlığına karşı faydalıdır, Romatizma, egzama ve böbrekler nedeni ile oluşan şikayetleri hafifletir, Kolesterolü düşürür, Adet söktürücü etkisinden faydalanılabilir, Cinsel isteği arttır, Kansere karşı koruyucudur, Ruh haline karşı iyi gelir, Yaraların iyileşme sürecini kısaltır, Alerjiyi önler, Kalp ve damar hastalıklarına karşı iyi gelir, Vücudu zararlı maddelerden arındırır, Kan şekerini düşürür, Anne sütünü arttırır, Doğru kullanıldığında kilo almaya yardımcı olur. Ayrıca yine doğru kullanılırsa iştahı keserek zayıflamaya yardımcı olur, Diş ve kas ağrılarına karşı iyi gelir, Saç dökülmelerini önlemek için kullanılabilir.
Çörek otu kahvesinin 250 gramlık kutusunun fiyatı satın aldığınız yere göre 10-14 TL değişkenlik göstermektedir. Bu fiyatlar Kasım 2015 fiyatıdır.

Hastalığınızla ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

corek-otu-kahvesi-nasil-yapilir

Bu yazı çörek otu kahvesinin faydaları zararları zayıflatır mı nasıl yapılır nerede bulunur fiyatı neye iyi gelir ne işe yarar nasıl içilir nereden satın alınır kalorisi yararları kullanımı yapılışı tarifi kullananlar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

İlk yorumu siz yapın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.