Çölyak Hastalığının Belirtileri Nedenleri Tedavisi

0
509
Okunma

Bu yazımızda sizlere toplumda hatırı sayılır bir kitleyi etkileyen çölyak hastalığından bahsetmek istiyorum.

Oluşumunun ardından insan için birçok beslenme ve sağlık sorununu beraberinde getiren çölyak hastalığının ne olduğunu, belirtilerini, nedenlerini ve tedavisini sizlere kısaca anlatmak istiyorum.

Çölyak Hastalığı Nedir: Çölyak hastalığı “Glutein” proteinine karşı vücudun geliştirdiği tepkiden dolayı oluşur. Glutein proteini arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunur. Çölyak hastalığı da bu tahılların alınmasıyla gelişir.

İnce bağırsaklarda ortaya çıkan bu hastalık nedeniyle bağırsak duvarları düzleşir ve besin emilimini tam anlamıyla yapamaz. Normalde bağırsak duvarları bir havlunun yüzeyi gibi pütürlüdür. Bu pütürler sayesinde ince bağırsak sindirilmiş besinleri emerek kana karıştırır. Çölyak hastalığı nedeniyle pütürlü yapısını kaybeden ince bağırsak hızla düzleşir ve insanda hastalık etkileri görülmeye başlar.

Çölyak Hastalığının Belirtileri: Çölyak hastalığının belirtileri geniş bir yelpazeye yayılır.

-Karın Bölgesinde öne doğru şişkinlik, Yaşa göre kilo azlığı, Kas zayıflığı, Kansızlık, Dışkıda anormallik, büyük tuvalet ihtiyacı artması, Kusma, Bezginlik, İştahsızlık, Büyüme geriliği, Ağız içinde oluşan aftlar, gaz şikayetleri, Eklem ve kemik ağrıları, Sinirlilik, Ciltte kaşıntılı döküntüler gibi belirtileri vardır.

Çölyak Hastalığının Teşhisi: Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir. Kan testleri ve sonrasında ince bağırsak biyopsisi ile kesin tanı konulmaktadır.

Çölyak Hastalığının Tedavisi: Çölyak hastalığının tek tedavisi GLUTENSİZ  sıkı bir diyettir.  Diyetin sıkı bir şekilde uygulanması ile düzleşen ince bağırsak yüzeyi normal şeklini ve işlevini tekrar kazanmaktadır. Çok az miktarda alınan gluten bağısaklardaki tahribatın tekrarlamasına neden olur.

Glutensiz sıkı bir diyetin uygulanması süesince Çölyak hastasının genellikle bir şikayeti olmaz. Beslenme tarzının değiştirilmesinin ardından genelde kısa b ir süre içerisinde şikayetler belirgin şekilde azalır. Şikayetlerin tamamen kaybolma süresi ince bağırsaktaki tahribat derecesi, hastanın yaşı, ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösterebilir.

Gluten içeren gıdalardan kaynaklanan, hissedilebilir şikayetler çoğunlukla uzun süreler sonrası hatta bazen yıllar sonra kendini gösterir. Diyetin bozulması ya da terk edilmesi tedavi edilmesi çok daha zor olan ağır hastalıklara neden olabilir.

Çölyak Hastalığına Ne iyi Gelir? Çölyak hastalığına ne iyi gelir sorusu için akla ilk gelen bitkisel çözüm kestane ağacıdır. Kestane bu hastalar için çok değerli bir besindir çünkü çölyak hastaları ekmek yiyemediği için alamadıkları B grubu vitaminleri kestaneden alabilirler.

Diğer yandan bağırsakları kuvvetlendiren fakat glutein içermeyen gıdalarda sıkça tüketilmelidir. Çölyak hastalarının vazgeçmemesi gereken kuru besinler den bazıları ceviz, fındık, kuru incir ve kuru üzüm şeklinde sıralanabilir.

ÇÖLYAK HASTALIĞI KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

colyak-hastaliginin-tedavisi

Bu yazı çölyak hastalığının tedavisi diğer adı belirtileri nedenleri çölyak hastalığına ne iyi gelir bitkisel doğal tedavi kesin çözüm iyi gelen şifalı bitkiler yiyecekler için ekmek dua doktor yemek tarifleri nedir ne yer ne demek nasıldır nasıl tedavi edilir geçer iyileşir anlaşılır hangi doktor bölüm bakar hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın