Çocuk Felci Nedir Nasıl Tedavi Edilir

0
487
Okunma

Bu yazımızda toplumda hemen hemen herkesin kulağına aşina olan bir hastalık çocuk felci hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Çocuk felci nedir, çocuk felcinin belirtileri ve nedenleri nelerdir, tedavisi ile çocuk felci aşısı nasıl yapılır kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Çocuk Felci Nedir? Çocuk felci hastalığının nedeni, polio virüsü denilen bir mikroptur. Polio bir virüs tarafından oluşturulan çok bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Sinir sistemini istila ederek kalıcı felçlere veya ölüme neden olabilir. Her yaşta görülebilir fakat başlıca üç yaşın altındaki çocukları etkilemektedir.

Çocuk felcine genelde ilkbahar ve sonbahar aylarında daha fazla rastlanır. Aşılamanın sık ve düzenli yapıldığı yerlerde daha az görülür. Aşılamanın yapılmadığı ve hijyen şartlarının kötü olduğu yerlerde görülmesi daha yaygındır. Aşılanan insanlar % 95 oranında hastalığa karşı koruma sağlarlar.

Çocuk Felci Nedenleri: Çocuk felci virüsün bulaşmasıyla sinir sisteminin olumsuz etkilenmesi ve bunun sonucunda da felç durumunun yaşanmasıdır. Hastalık su ve yiyeceklere lağım bulaşması, dışkı yoluyla, sineklerin ve böceklerin taşıması, salgın gibi etkenlerle bulaşabilir. Ayrıca virüs ağızdan da alınarak bulaşır.

Çocuk Felci Belirtileri: Çocukta ateş, yorgunluk, baş ağrısı, boğaz ağrısı, iştah kaybı, halsizlik, ishal, kusma, ensede ağrı ve sertlik görülür. Hastalık virüsü alındıktan sonra 1 – 2 hafta içinde felç olabilir. Felcin ilk belirtileri genelde bacaklar ve kollarda görülür. Kaslar oldukça duyarlı hale gelmiştir ve ağrılıdır. Felcin başlangıç zamanlarından itibaren etkilenen kaslar zayıflamaya ve erimeye başlar. İleri durumlarda hasta konuşmakta zorluk çeker, öksüremez ve yutmada problem yaşar.

Çocuk Felci Tanısı: Tanı akut bir hastadan alınan numune de (genellikle dışkı) virüsün belirlenmesi ile yapılır. Hastalığın ilk 3 – 10 gün boyunca alınan boğaz numunelerin de virüs belirlenebilir. Virüs nadiren kan veya beyin-omurilik sıvısında belirlenir.

Çocuk Felci Tedavisi: Çocuk felcinin ilk belirtileri görüldüğü zaman çocuğun iyice dinlendirilmesi gerekir. Çünkü çocuk felci sürekli hareket eden, aktif olan kaslarda oldukça yayılır. Tedaviye hemen başlanmalıdır. Ağrıyı gidermek için ağrı kesici ve ateş düşürmek için ateş düşürücü verilir.

Hastalığın tedavisinde fizyoterapi yöntemiyle kaslar yavaş yavaş çalıştırılır. Kimi hastalarda solunum güçlükleri de devam etmektedir. Genelde çocuk felci geçiren çocukların büyük bir bölümü iyileşir.

Hastalığın oluşmasını engellemek için çocuğun aşılanması gerekir. Aşılamaların zamanında yapılması oldukça önemlidir. Ayrıca hijyen şartlarına da önem verilmelidir.

Çocuk Felci Aşısı: İki şekilde bulunmaktadır, endemik olan ve halen durumların görüldüğü ülkelerde ağızdan OPV (canlı aşı-damla şeklinde) olarak uygulanır. Ülkemizde de 6. ay ve 18. ay sonunda aile sağlığı merkezlerinde uygulanmaktadır. Diğer aşı IPV denilen inaktif (ölü) aşıdır. Bu aşı da poliodan arındırılmış ülkelerde OPV aşısının düşük de olsa istenmeyen yan etkilerine rastlamamak adına uygulanmaktadır. Ülkemizde 5’li karma aşı şeklinde 2-4-6 ve 18. ay sonlarında yapılmaktadır.

Canlı aşıların yapılmaması gereken durumlarda (bağışıklık sistemi zayıf olan, steroid tedavisi alan, ciddi alerjik rekasiyonu olan, ciddi yanık ve ağır hastalık durumlarında) aşı yapılmamalıdır. Ayrıca etrafında bağışıklık sistemi zayıf olan kişi varsa bulaş olabileceği için OPV bu kişilere yapılmaz.

ÇOCUK FELCİ HASTALIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAcocuk-felci-hastaligi

Bu yazı çocuk felci nedir ne demek çocuk felcinin belirtileri nedenleri sebepleri tedavisi neden olur ne zaman nasıl geçer iyileşir bulaşması bulaşır tanı teşhis nasıl konur için ilaç tedavi doğal bitkisel kesin çözüm tedavisi çocuk felcine ne iyi gelir iyi gelen yiyecekler bitkiler çocuk felci aşısı ismi kim buldu ne zaman bulundu ateş yapar mı nasıl yapılır kimlerde görülür ne zaman ortaya çıkar hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın