Çoban Çökerten Otu Nedir Çayı Nasıl Yapılır

0
609
Okunma

Bu yazımızda sizlere son dönemlerde özellikle İbrahim Saraçoğlu ve bazı bitkisel tedavi uzmanları tarafından oldukça sık şekilde tanıtılan ve faydaları sayılan bir bitki olan çoban çökerten otu bitkisi hakkında bilgi vermek istiyorum.

Özellikle erkekler tarafından faydaları daha çekici bulunan bu bitki nasıl kullanılır ve ne işe yarar kısa kısa anlatmak istiyorum.

Çoban Çökerten Otu Nedir? Çoban Çökerten Otu bitkisi; Çakır Dikeni, Çoban İğnesi, Kokulu Sardunya, Turna Gagası, Deve Çökerten isimleri ile biliniyor. Gördüğünüz gibi diğer adı bakımından bile oldukça zengin bir bitki.

Özellikleri: Ana vatanı Güney Afrika olan bu ot, Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yetişmekte olan çok yıllık bir bitkidir. Girintili çıkıntılı yaprakları vardır, çiçekleri açık pembe, koyu pembe ve ya beyazdır. Resmine bakarak kolayca tanımanız mümkündür. Genel olarak süs bitkisi olarak kullanılır. Çoban çökerten bitkisinin içeriğinde; sabit yağlar, rezin, alkoloitler bulunur.

Çoban Çökerten Otunun Faydaları
Vücut direncini arttırıcı, Yüksek tansiyonu normal seviyeye çeker, İdrar söktürücüdür, Taş düşürücü etkiye sahiptir, Kolesterol düşürülmesinde etkilidir, Mide ve bağırsak gazlarının giderilmesinde kullanılır, İshali keser.

Kadınlarda yumurtlama problemlerine karşı kullanılır.

Erkeklerde andropoz belirtilerini azaltıcı, testesteron miktarını arttırıcı, dengeleyici ve normal seviyesini koruyucu, sperm sayısı, miktarını ve kalitesini artırıcı etkisi vardır.

Gördüğünüz gibi ne işe yarar, neye iyi gelir soruları için geniş bir yelpazeye hitap ediyor.

Çoban Çökerten Nasıl Kullanılır? Faydalarını ve özelliklerini tanıdığımız bu bitki kullanım olarak bitkisel çay şeklinde hazırlanır.

Çoban Çökerten Çayı Nasıl Yapılır? Yarım litre kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı ( 2 gram ) kurutulmuş bitki tozundan dökülür ve 10 dakika demlenmeye bırakılır günde iki defa dan fazla içilmemelidir. Çoban çökerten bitkisi bir ay ile iki ay arasında kullanılması tavsiye ediliyor.

Çoban Çökerten Otunun Zararları: Hamileler ve çocuklar doktora danışmadan kullanmamalıdır. Tansiyonu düşük olanlar kullanmamalıdır çok güçlü tansiyon düşürücü etkisi vardır.

ÇOBAN ÇÖKERTEN HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

coban-cokerten-otu-cayi-faydalari

Bu yazı çoban çökerten otu ne işe yarar neye iyi gelir ne zaman toplanır nerede satılır nasıl yapılır hazırlanır kurutulur demlenir kullanımı zararları faydaları resmi çoban çökerten çayı yan etkileri nasıl kullanılır kullananlar kullanıcı yorumları bitkisi nedir fiyatı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: coban cökerten cayı nasıl demlenir

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın