Cilt Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi Nedir

0
586
Okunma

Derideki kötü huylu oluşumlara cilt kanseri veya deri kanseri denir. Cilt kanseri, toplumda sık olarak görülen kanser türleri arasında yer alır.

Cilt kanseri, erkelerde kadınlara oranla daha sık görülmektedir ve bu kanser türünde ileri yaşın önemi oldukça fazladır.

Deri kanserinin en sık görülen tipleri, deriden kaynaklandığı hücrelere göre sınıflandırılmaktadır. Bazal hücreli karsinoma, skuamöz hücreli ve melanom en sık görülen cilt kanserleri arasındadır.

Cilt Kanseri Belirtileri: Cilt kanseri en sık güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına fazla maruz kaldığı vücudun alanlarında gelişir. Bu cilt hastalığı genellikle yüz, göğüs, kollar, ellere vurur.

Aşağıdaki deri değişiklikleri cilt kanserini işaret ediyor olabilir: Pul pul dökülme, Kanama veya cilt yerden sızma, Normal süre içinde iyileşmeyen bir boğaz, Pigment, Düzensiz sınırları olan bir ben, Ani hassasiyet, kaşıntı, ağrı, Gözle görülür hızlı büyüyen nokta.

Cilt Kanseri Nedenleri: Cilt kanserinin ana nedenlerinden biri güneş ışığında bulunan ultraviyole ışınlarına sık sık maruz kalınmasıdır. Uzun süre güçlü güneş ışığına maruz olanlar cilt kanserine yakalanma konusunda daha büyük bir risk altındadır. Risk düzeyi güneş ışığı, pozlama süresi yoğunluğuna bağlıdır ve deri korunabilir.

– Güneş lambaları veya solaryum kullanımı cilt kanserine yol açabilen başka risk faktörüdür. Yanığın melanom dışı cilt kanserine neden olduğu kanıtlanmıştır, ultraviyole radyasyonun bir kaynağıdır.

– İletişim veya pozlama zehirli kimyasal elementleri arsenik, katran endüstriyel, kömür, parafin ve yağların belirli türleri gibi.

– Radyasyon ve genetik risk faktörleri.

– Bu tür inflamatuar hastalıkları ile hasar gören, ciddi yanıklar, deri üzerinde uzanan bir kemik enfeksiyonu, deri yaralanmaları veya ciddi deri iltihabı.

Cilt Kanseri Tedavisi: Herhangi bir cilt kanseri tedavisinin amacı kanseri tamamen ortadan kaldırmaktır. Cilt kanseri yakın doku ya da organlara yayılıp yayılmadığını ise, kanser tedavisinde zor olur. Yayılmamış ise, ancak, cilt kanserini tedavi genellikle çok başarılıdır.

Cerrahi: Cerrahi kanserli nokta çıkarmadan ortak bir seçenektir. Bazı durumlarda, nokta bir doktor ofisinde kolayca çıkarılabilir. Daha gelişmiş olgular derinlemesine cerrahi tedavi gerekebilir.

Kriyocerrahi: Bu tip ameliyatta etkilenen cildi dondururlar. Prosedür hücrelerini öldürür ve zamanla, ölü deri hücreleri düşer.

İmmünoterapi: İmmünoterapi hedef ve kanser yok etmek için bir kişinin bağışıklık sistemini kullanır. Deri kanseri durumunda, bir hastanın kanserli bir alana ilaçlı krem uygular ve bağışıklık sistemi kanseri yok etmek için çalışır.

Kemoterapi: Cilt kanseri cildinize ötesine ilerlemiştir ise, kemoterapi hedefi yardımcı olur ve herhangi bir kanser hücreleri cerrahi ile silemezsiniz öldürebilir. Kemoterapi ağızdan ilaç enjekte ile çekim ve IV infüzyon dahil olmak üzere birçok biçimlerde gelir. Bu cilt üzerine tatbik edilebilir.

Radyasyon Tedavisi: Radyasyon kanser hücrelerini yok eder. Radyasyon daha geniş bir alana, ya da cerrahi ile tedavi edilmesi çok zor bir alan tedavisinde kullanılır.

Fotodinamik Tedavi: Tedavi bu tip kimyasal bir cilt kanseri uygulanır. Birçok saatlerce cilt üzerinde kaldıktan sonra, cilt kanseri hücrelerini yok eden özel bir ışığa maruz kalmaktadır.

CİLT KANSERİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

cilt-kanseri-belirtileri

Bu yazı cilt kanserinin belirtileri ve tedavisi nelerdir görülme sıklığı beyne sıçraması nedir kısaca nedenleri nasıl olur geçer belli olur için güneş kremi hangi doktor şifalı bitkiler yapılan testler ne iyi gelir yakalananlar hangi bölüm bakar evreleri riskleri erken teşhis son evre ameliyatı aşamaları sebepleri çeşitleri zararları hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın