Çikolatanın Yararları Kalorisi İçindeki Maddeler

0
487
Okunma

Oldukça lezzetli ve adeta bağımlılık yaratan bir yiyecektir çikolata. Ancak çikolata, daha çok diş çürümelerine neden olması, içerdiği kaloriler nedeniyle kilo aldırması gibi yan etkileri ve zararları ile tanınmaktadır.

Peki çikolata sadece zararları olan bir besin maddesi mi? Hiç faydası yok mu bu masum ve tatlı yiyeceğin. İşte kısa kısa çikolatanın faydaları ve yararları.

– Çikolatanın içinde bulunan antioksidanlar kanserle mücadelede faydalı. Kakao, kırmızı şaraba oranla iki; yeşil çaya oranla üç kat daha fazla antioksidan madde içeriyor.

– Çikolata aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağı. Bu da güçlü kemiklerin oluşmasını sağlıyor.

– Çikolata geçmişten günümüze özellikle kadınlar üzerinde psikolojik olarak oldukça olumlu etkilere sahip. Çikolata kadınların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan endorfini salgılatıyor.

– Harvard Tıp Akademisi uzmanları, kakaonun yüksek tansiyonu düşürdüğüne dair bulgular elde ettiğini savunuyor.

– Güçlü dişleri sağlayan florid açısından da zengin olan çikolata, stresle mücadelede faydalı olan potasyumu da içeriyor.

– Çikolata büyük miktarda bakır da içeriyor. Bakır, vücudun demiri absorbe etmesine yardımcı oluyor. Bu da cilde, damarlara ve dokulara faydalı oluyor.

– Kaliforniya Üniversitesi uzmanları her gün az miktarlarda çikolata yemenin kanda pıhtılaşmayı önlediğini savunuyor. Bu da ani kalp krizlerinin önüne geçiyor.

– Çikolata aynı zamanda yiyen kişiye enerji veriyor ve diğer tatlılara oranla kan şekerini hızlı yükseltmiyor.

– Bağışıklık ve üreme sistemi için faydalı demir ve çinko çikolatada bolca var.

– Kahve içmek yerine çikolata yemek çok daha yararlı, çünkü çikolata kahveye oranla çok daha az kafein içeriyor.

– Çikolata diğer tatlılara oranla diş sağlığı açısından daha zararsızdır; çünkü sütlü çikolata yüksek miktarda protein, kalsiyum ve fosfat içerir. Bu maddeler de diş minesini koruyor.

– Çikolatadaki doymuş yağ oranı, kandaki kolesterol seviyesinin artmasına neden olmuyor.

ÇİKOLATA HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

cikolatanin-kalorisi

Bu yazı çikolatanın tarihi yararları kalorisi yapımı içindeki maddeler icadı faydaları ve zararları nedir neden yapılır neye iyi gelir ne zaman yenmeli bozulur ne işe yarar nasıl yapılır üretilir erir bulundu yenir inceltilir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın