Çıkık Nedir Nasıl Takılır Geçer

0
603
Okunma

Çıkık; bir eklemi yapan kemiklerin yer değiştirerek, aralarındaki olağan ilişkinin sürekli olarak bozulmasıdır.

Biz bu yazımızda sizlere ilk önce çıkık nedir, daha sonra ise çıkığın belirtileri ve nedenleri, son olarak ise çıkık tedavisi için neler yapılır ve ilk yardım yöntemi nedir bunları kısaca anlatmak istiyorum.

Çıkık Nedenleri: Yapılan spor çıkık oluşmasında en çok rastlanan nedendir. Örneğin futbol, kayak, jimnastik voleybol tarzı düşme riski çok fazla olan sporlar esnasında çıkma olaylarına çok fazla rastlanmaktadır. Bunun dışında kontrolsüz bir düşüş sonucu da çıkık oluşmasına neden olabilmektedir. Hızlıca gittiğiniz bisiklet ya da motosikletten düştüğünüzde çıkık olma riski çok fazla olacaktır. Çıkığa neden olabilen en yaygın risklere değinecek olursak şöyle bir açıklama yapabiliriz.

Düşmeler: Üzerine düştüğünüz bacakta ya da kolda çıkık olma ihtimali çok yüksek olacaktır.

Genetik: Bazı kişilerin yapı olarak çıkık yaşama ihtimali daha yüksek olabilir. Bu tür hastalarda basit durumlar bile çıkıkla sonuçlanabilir.

Egzersiz Ve Spor: Sert darbelerin yaşandığı, düşme olaylarının çok fazla olduğu spor faaliyetleri çıkık durumlarının yaşanmasında en etkili risk faktörüdür.

Çıkık Belirtileri: Çıkık yaşanan bölgede gözle görülür derecede belli olan deformeler, Çıkık yaşanan bölgede meydana gelen şişlik ve kızarıklıklar. Çıkık yaşanan bölgede uzun süre hissedilen ağrılar. Çıkık yaşanan bölgede hareket kısıtlılığının yaşanıyor olması gibi durumlar çıkığın en belirgin işaretleridir.

Çıkık Tedavisi: Çıkık derecesine göre farklı tedavi şekilleri ile tedavi edilebilmektedir. En ciddi çıkık durumları ameliyat gibi tedavi yöntemleri gerektirebilir ama genellikle ameliyata gerek kalmadan çıkıklar farklı yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Bunları sıralayacak olursak ameliyat, immobilize, azaltıcı, ve rehabilitasyon gibi tedavi yöntemleri karşımıza çıkmaktadır. Hangi tedavi yönteminin uygulanması gerektiğine bir ortopedi uzmanı karar vermelidir.

Çıkık Konusunda İlk Yardım: Çıkık belirtileri gördüğünüzde yapmanız gereken ilk yardım için aşağıdaki temel kurallar önemlidir.

Eğer bir sağlık personeli yada ilk yardım eğitimi almadıysanız çıkığı yerine oturtmak için uğraşmayın. Çıkık, eklem bölgesi hareket ettirilmeden rahat bir konumda tespit edilir. Çıkık kısım, uzun üçgen sargılarla askıya alınıp acil servise götürülmelidir.

Eğer acil servise götürmek uzun sürüyorsa, Çıkık üzerine yarım saat süreyle havluya sarılı buz torbası konur. Ayrıca ağrı kesici ilaç hastaya verilebilir. Çıkıkla birlikte sinir ve damar zedelenmeleri, bunun yanında kırık da olabilir. Eğer  ilk yarım saatte uzmanın yanına götürülürse rahatlıkla çıkık oturtulabilir.

ÇIKIK KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAcikik-nasil-takilir

Bu yazı çıkık nedir nedenleri ne kadar sürede iyileşir neden olur kısaca belirtileri tedavisi ne demek ilk yardım ne zaman iyileşir nasıl takılır olur anlaşılır geçer tedavi edilir yerine iyileşir anlarız oluşur oturtulur çıkığın tanımı latincesi için hangi doktora gidilir ne yapılır yapmalı şifalı bitkiler krem bileklik kalça omuz çene dirsek parmak patella çıkığı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın