Çiçek Hastalığı Nedir Nedenleri Aşısı Tedavisi

0
532
Okunma

Bu yazımızda sizlere çiçek hastalığı ve çiçek aşısı hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Umarım sıkılmadan okursunuz.

Çiçek Hastalığı Nedir
Çiçek pek eski zamanlardan beri dünya üstünde geniş salgınlar yaparak insanların gözünü korkutmuş olan bulaşıcı hastalıklardan birisidir. Aşının icadından ve korunma tedbirlerinin anlaşılmasından sonra salgınlar durmuş, hastalığın ortaya çıkması çok nadir bir hale gelmiştir.

Çiçek Hastalığı Nedenleri: Uzun asırlar sebebi bilinemeyen bu hastalığın bugün özel bir virüs tarafından husule getirildiği anlaşılmış bulunmaktadır.

Çiçek mikroplarının etrafa yayılmasına ve sağlamların hastalığa bulaşmasına sebep olan amillerin en önemlisi Çiçek aşısı, insanları çiçek hastalarındaki çiçek çıbanları gibi tehlikeli bir hastalıklarından cerahat, kabuk ve döküntü probleminden koruyan şifalı bir aşıdır.

Bulaşma kaynağı çiçek hastalığına tutulmuş hastalardır. Hastaların ağız ve boğazlarında bulunan çiçek yaralarında bulunan mikroplar, öksürük ve aksırıklar sırasında fırlayan tükürük damlacıkları ile etrafa saçıldığı gibi, deri üstündeki çıbanların cerahat ve döküntüleri de bulaşmaya sebep olurlar. Çiçek virüsü dayanıklı olduğu için hastanın çamaşırları, yatak ve yemek takımları, ev eşyası, meskenler, hasta taşıyan taşıtlar, temizlik noksanları yaşandığı takdirde, bulaşmada rol oynayabilirler.

Çiçek Hastalığı Belirtileri
Virüs vücuda girdikten (10 – 12) gün sonra hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlarlar.

Başlangıç devrinde hastalık birdenbire bir üşüme, titreme ve ateş yükselmesiyle kendisini belli eder. Hasta, vücudunda kırıklıklar ve ağrılar duyar. Bilhassa kalça ve bel ağrıları dikkati çekecek derecede fazladır. Bulantı ve kusmalar olur. Hastanın dili paslanır, genel durumu fenalaşır. Gün geçtikçe hastalık ağırlaşır.

Çiçek Hastalığı Tedavisi
Hastayı sağlamlardan ayırarak tedavi etmek, hatta bir hastaneye yatırmak lazımdır. Hastanın odası havadar, temiz ve sessiz olmalıdır. Bu odaya hastaya bakanlardan başkası girmemelidir. Girenler de hastanın bakımı bittikten sonra sırtlarındaki gömleği çıkarmalı, bu gömlekle başkalarının yanına girmemeli ve bu gömleği temizlemedikçe başka yerde kullanmamalıdır.

Bütün hastalık müddetince hastanın vücudu, ağzı burnu, yatak ve yemek takımları gayet temiz tutulmalıdır. Gıdalar hafif, sulu ve besleyici maddeler arasından seçilmelidir. Kalbin, damarların kuvvetlenmesine yarayacak ilaçların doktor tarafından tatbiki lazımdır. (Sulfamid) ve (Penicilin) gibi ilaçların ağızdan vermek, şırınga etmek veya merhem ve toz halinde çıbanlara sürmek suretiyle kullanılmasından büyük faydalar sağlanabilir.

Çiçek Hastalığından Korunma Yolları
Sağlamların hastalarla temas etmemesi en başta gelen tedbirdir. Hastanın çamaşırları, yatak ve yemek takımları gayet sıkı bir dezenfeksiyona tabi tutulmalıdır. Karasineklere karşı şiddetli bir savaş açılmalıdır. Hastaya bakanlar kendilerini gayet temiz tutmalı, hastalığı başkalarına nakil etmemeye gayret etmelidir.

Çiçek Aşısı: Bugün kullanılmakta olan çiçek aşısı danalardan alınır. Çiçek aşısı yapılan müesseselerde hastalıksız. sağlam ve genç danalar gayet temiz ve fenni ahırlarda çok dikkatle bakılıp beslenirler. Çiçek aşısı hazırlanmak istenildiğinde, dananın sırtının yan taraflarının derisi güzelce tıraş edilir.

Tıraş edilen yerler sabunlu su ile iyice temizlenir. Sonra bu tıraş edilen yerlerin derisi üstüne bir ustura ile, kan çıkarmadan, uzun çizgiler yapılır. Bu çizginin üstüne inek çiçeğinin mayası sürülür. Hayvanın sırtı gayet temiz bezlerle örtülür.

ÇİÇEK AŞISI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN KONUYA YORUM YAZMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAcicek-asisini-kim-buldu

Bu yazı çiçek hastalığının belirtileri nedenleri etkeni yan etkileri nelerdir soyu tükendi mi nedir ne zaman bulaşır neden çıkar nasıl tedavi edilir olur geçer bulaşır çiçek hastalığına ne iyi gelir doğal kesin bitkisel çözüm çare son yakalanan ünlüler için ne yapılır okunacak dua ne yapılmalı çiçek aşısını ne zaman kim buldu kaç yılında bulundu konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın