Çıban Nedir Neden Çıkar Nasıl Geçer

0
591
Okunma

Bu yazımızda sizlere genel olarak sivilce veya iltihaplı sivilceler ile sık sık karıştırılan bir rahatsızlık olan çıban hastalığı hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Çıban neden olur veya çıkar, nasıl geçer, belirtileri ve nedenleri nelerdir ayrıca çıban için tedavi hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalışacağız.

Çıban Nedir? Çıban, deride aniden ortaya çıkan, bakterilere bağlı oluşan, ağrılı ve mikrobik döküntüye verilen isimdir. Bu döküntü bir nevi apsedir. Genelde, bakterilerin kıl köklerine yerleşerek çoğalmasıyla oluşur. Ani kızarıklık, şişlik, ağrı ve zonklama hissi oluştururlar. Tıbbi adı, fronküldür.

Çıban, başta sivilce sanılabilir çünkü ilk evrelerinde sivilce kadar küçüktür. Ancak zamanla, bu irinli kısım iyice büyüyerek sivilceden farklı bir görünüme kavuşur. Şişliğin içinde bulunan irinli öz, eğer çıban patlatılırsa tekrar nüksetmesine sebep olabilir. Bu nedenle, bu irinli özün muhakkak çıkarılması gerekir.

Çıban Neden Çıkar? Çıban her yaş grubunda görülmekle birlikte, genelde çocuklardan çok yetişkinlerde görülür. Kadınlarda ve erkeklerde eş oranda ortaya çıkar. Şeker hastalığı gibi bazı sistemik hastalıklarda çıbanların görülme sıklığı artar. Bununla birlikte, beslenme bozukluklarında, vitamin eksikliği ve bağışıklık sisteminin güçsüz düştüğü durumlarda da çıban daha çok görülür.

Eğer çıban vücutta sıkça çıkıyor, tedaviye rağmen tekrarlanıyorsa bu bazı hastalıkların habercisidir. Bu hastalıklar ve yanlış uygulamalar şu şekilde sıralanabilir; Şeker hastalığı, Tiroide bağlı aşırı terleme, Bağışıklık sisteminin zayıflaması, Böbrek yetmezliği, Kansızlık, Egzama, mantar gibi deri hastalıkları, Beslenme bozuklukları, Çok fazla oturmak, Çok fazla terlemek, Uzun süre hareketsiz kalmak, sürekli oturmak, durağan yaşam, Dar kıyafetler, Tahriş ve sürtünmeye sebep olan giysiler, Sentetik kumaşlar, Pislik ve mikroplar, Uzun yorgunluklar, Uzun açlıklar, Aşırı derecede kilo kaybı, Aşırı alkol tüketimi, Aşırı yağlı yemek tüketimi, Vitamin ve protein eksikliği

Çıban Belirtileri Nedir? Hafif bir kızartı, şişme, yerel ateş, iltihap görüntüsü oluşur. Vücudun yorgunluk, açlık, hastalık gibi sebeplerle yaşayan ve aşırı derecede kilo kaybı çıbanlara ortam hazırlar.

Çıban Nasıl Oluşur? Kılın çıkış yerinden içeriye giren mikrop, yağ bezesine ulaşır. Bu aşamada kişinin vücut direnci düşük olursa, üremeye başlar. Zaman geçtikçe iltihap yerinde olan damarlarda bolca akyuvar toplanır. Bunların stafilokoklarla savaşması sonucunda, her ikisi de ölür. Bu yüzden bölgede iki organizmanın atıkları birikmeye başlar. İlerleyen aşamalarda yağ bezlerinin hücrelerinin parçalanmasıyla burada yalancı bir kese oluşur. Buna müdahale edilmediği takdirde, sızıntı kesenin içinde hızla akmaya devam eder.

Çıban Nasıl Tedavi Edilir? Küçük çıbanların, kendiliğinden patlaması ve geçmesi beklenir. Bu süreç, aşağı yukarı 10 gün sürer. Bu süreçte, çıbanın çıktığı bölge daima temiz tutulmalı, herhangi bir tahrişe maruz bırakılmamalı ve antibiyotik kremler uygulanmalıdır. Çıban patlatıldıktan sonra mikrop kapmaması çok önemlidir. Bu nedenle üzeri bir süre için kapatılmalıdır. Çıban sürekli iltihaplanıyor ise, doktor kontrolünde antibiyotik ilaç alınabilir.

Öncelikle, çıbanın yeterli olgunlukta olduğundan emin olmalıdır. Çıbanın yeni oluşmuş, etrafı kızarık, üzeri sert hali olgunlaşmamış halidir ve bu durumdayken kesinlikle patlatılmamalıdır.

Çıban ne zaman, ortası yumuşak, sarı renkli bir kesecik oluşmuş haline ulaşırsa, o zaman olgunlaşmış demektir. Antibiyotik bir kremi 4-5 gün boyunca günde 2 veya 3’er kez çıbanın üzerine sürebilir.

Çıban olgunlaşmamış ise, onu olgunlaştırmak için sıcak suya batırılmış havlu yardımıyla günde 3-4 kez 10’ar dakika boyunca çıban üzerinde çok hafif şekilde baskı oluşturabilir. Bu sayede hem doğal bir drenaj sağlamış olur hem de ağrıyı azaltır.

Ardından, olgun çıbanı, ucu yakılmış steril iğne ile delebilir ancak bu aşama doktordan bilgi almadan gerçekleştirilmesi çok fazla önerilmez.

Çıban hastalığına karşı doğal ve bitkisel çözümleri öğrenmek için çıbana ne iyi gelir başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

ÇIBAN HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

ciban-niye-cikar

Bu yazı çıban nedir neden çıkar belirtileri nedenleri nasıl geçer çıkar olur çıbanın ilk hali zararları çıbana iyi gelen kremler şeyler bitkiler ilaç okunacak dua soğan ne iyi gelir ne sarılır için ne yapılır krem dua çıban hastalığı tedavisi halk dili diğer adı hangi bölüm bakar doktora gidilir niye temizleme lokum tedavisi kara merhem hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın