Ceviz Suyunun Faydaları Zararları Yan Etkileri

1
1197
Okunma

Son dönemde giderek tüketimi yaygınlaşan cevizin suyunun neye iyi geldiğini biliyor musunuz? Özellikle Kırşehir Kaman cevizinin suyunu kullanarak birçok rahatsızlığa çare bulabilirsiniz.

Şimdi sizlere önce ceviz suyunun nasıl hazırlanacağını, daha sonra ise ceviz suyunun faydaları ve zararlarını anlatalım.

Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır? Ceviz suyu aslında cevizin ezilerek veya sıkılarak suyunun çıkarılması ile değil, cevizin bir bardak suyun içine atılarak suyun cevizin içindeki maddeleri emmesi ile ortaya çıkar. Kabuğu soyulmuş bir adet cevizi gece yatmadan bir bardak suyun içine atarsanız; sabah kalktığınızda ceviz suyunuz hazır olur. Bu bitkisel karışıma ceviz suyu kürü diyebilirsiniz ve oldukça faydalıdır. Şimdi size bu özel karışımın neye yaradığını aktarmaya çalışalım.

Ceviz Yaprağı ve Faydaları
– Ceviz yaprağının kan durdurucu-sıkıştırıcı, kuvvetlendirici tonik ve bağırsak kurtlarını veya solucanlarını düşürücü etkisi vardır.
– Yaprak çayı, sindirim bozukluklarında, kabızlıkta, iştahsızlık probleminde ve kan temizliğinde etkilidir.

– İştah açıcı, kan şekerini düşürücü ve kuvvet verici etkileri vardır.
– Deri hastalıklarında antiseptik olarak haricen kullanılır.

– Ceviz yaprağı kaynatılarak, tüm sıraca, frengi ,egzama, uçuk ve raşitik hastalıklarda, kemik çürümesinde, kemik deformasyonunda ve ayrıca, iltihaplı el ve ayak tırnaklarında kullanılabilen çok etkili bir banyo katkısı elde edilir.
– Uyuz hastalıklarında, hasta bölgeler, taze ceviz yaprağının kaynama suyu ile yıkandığında, kısa sürede düzelme görülecektir.

– Bu suyla yapılan banyolar, yıkamalar, ergenlik sivilcesine, iltihaplı egzamaya, ayak terine ve kadınların akıntılarına iyi gelir.
– Ağız boşluğu iltihabı, diş eti, boğaz ve gırtlak hastalıklarında gargara yapılmalıdır.

– Ceviz yaprağının kaynama suyu banyo suyuna eklendiğinde, donuk kabarcıkları iyileşir.
– Ceviz yaprağı kaynama suyu, hızlı saç dökülmelerinde de kafa derisine friksiyon (ovarak sürme) yapmakla kullanılır.

– Bu sıvı ayrıca, kafa bitine karşı da çok etkilidir.
– Haziran ortasında toplanan cevizlerden, mide, karaciğer ve kanı temizleyen, mide yorgunluğunu ve bağırsak çürüklüğünü gideren çok etkili bir ceviz suyu hazırlanabilir.

ÖNEMLİ UYARI: İçerdiği tanen maddesi duyarlı kişilerde bazen mide bulantısı veya kusmaya yol açabilir. Bunun dışında, ceviz yaprağının bilinen bir yan etkisi yoktur ve herkes tarafından kullanılabilir.

CEVİZ SUYU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

ceviz-suyu-ne-ise-yarar

Bu yazı ceviz suyunun faydaları zararları saça cilde faydası ibrahim saraçoğlu karaciğere fayda yüksek topuklar neye iyi gelir ne kadar süre içilmeli ne zaman kesilir içilir ne zaman etki eder ne kadar sürede etki eder yan etkileri zararları özellikleri neye faydası var ne kadar zamanda zayıflatır nasıl yapılır elde edilir saça uygulanır kabuğu lekesi kürü diyeti ekşi kilo verdirir mi sever mi cevizin suyu kolesterol kilo verdirir mi içmek konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: ceviz suyunun yan etkileri, ceviz suyu neye iyi gelir, ceviz suyu ne işe yarar, ceviz suyunun faydaları ve zararları, Cevız neye yarıyor

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın