Çene Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

0
301
Okunma

Bu yazımızda sizlere çene ağrısı veya çene eklemi ağrıları hakkında bilgiler vermek istiyorum.

İlk önce çene ağrısının nedenleri ve çene ağrısının sonucunda ortaya çıkabilecek farklı rahatsızlıkları tanıtmaya çalışacağız. Ardından ise çene ağrısı için tıbbi ve doğal tedavi yollarını aktaracağız.

Çene Ağrısı Neden Olur? Çene ağrısına neden olan başlıca etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz.
– Sürekli dişleri sıkmak, diş gıcırdatma.
– Duruş bozuklukları (özellikle başın öne doğru eğik olduğu duruşlar).
– Çenenin kapanış bozuklukları ve dişlerdeki hastalıklar.
– Tek taraflı çiğneme alışkanlığı.

– Psikolojik sebepler.
– Travmalar, soğuğa maruz kalmak, zorlanmalar.
– Genel bağ dokusu gevşekliği, tırnak yeme, sakız çiğneme, devamlı ağızdan nefes alıp verme, çekirdek yeme, pipo içme, uzun süre telefonla konuşma, keman çalma vb. gibi parafonksiyonel davranışlar.
– Tümör ve iltihaplı romatizma gibi hastalıklar.

Çene Ağrısının Sonuçları Nelerdir? Çene ekleminde oluşan ağrıların sonuçları olarak farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.

Kaslarda hassasiyet ve ağrılar: Çene bölgesinde veya yanaklarda hissedilen ağrılardır. Genellikle diş sıkma nedeniyle ortaya çıkar. En çok görülen şikayetlerden biridir.

Çene hareketlerinde değişiklik ve kısıtlılık: Eklem anatomisinin bozulmasına ve/veya ağrıya bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Eklem sesleri: Eklem diskinin yerinden kayması veya aşırı kireçlenmeye bağlı olarak ortaya çıkar.

Ağızda kayma: Eklemlerde ortaya çıkan anatomik ve fizyolojik bozukluklar, ağız açılışında ve kapanışında bozukluklara yol açar.

Çiğneme düzeninin bozulması: Ağrı, ağız hareketinde değişiklik ve tek taraflı çiğneme gibi etkenler çeşitli çiğneme bozukluklarına yol açar.

Ağzı açamama: Ağrıya, eklem anatomisinde değişikliklere ve ileri derecede kireçlenmelere bağlı oluşabilmektedir.

Psikolojik bozukluklar: Ağrı, ağız hareketlerinin kaybı ve beslenme bozuklukları sonucu sıkça karşılaşılmaktadır.

Kulak çınlaması, baş dönmesi ve halsizlik: Çene ekleminin özellikle boyun hareketleri ile yakın ilişkisi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Kulak, boyun, dişler ve göze doğru yayılan ağrılar: Çene ekleminden çeşitli bölgelere doğru yayılan ağrılar sıkça görülmektedir.

Çene eklemi hastalıkları nasıl tedavi edilir?
Çene eklemi hastalıklarında; çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakla birlikte, bunların en önemlisi hastanın doktoru tarafından yeterli ve doğru bir şekilde bilgilendirilmesidir. Çene eklemini doğru kullanmayı bilmek, çoğu hastalığın önüne geçer veya tedavisini kolaylaştırır. Bu nedenle bu hastalıklarda, doktorun ve hastanın üzerine düşeni doğru yapması, tedavinin büyük oranda başarılı olması sonucunu doğurur.

Çene Eklemi Ağrıları için Doğal Tedavi: Çene eklemi ve çene ağrıları için farklı doğal ve bitkisel yöntemler ile kesin çözümler uygulamak mümkündür. Şimdi kısaca bunlardan bahsedelim.

Ev programı ve egzersiz: Hastanın evde yapacağı egzersizleri ve günlük hayatında dikkat etmesi gereken durumların eğitimini içeren tedavinin en önemli kısımlarından biridir.

Fizik tedavi: Ağrıların kontrolünde, kasın gevşetilmesi ve ağız açıklığının sağlanmasında en önemli tedavilerden biridir.

İlaç tedavisi: Çeşitli ilaç grupları kullanılabilir. Bunlar arasında bir diş hekiminin önereceği ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve antidepresanlar sayılabilir.

Soğuk ve sıcak tedavi: Ağrıyı azaltmakta ve egzersizlerin uygulanmasını kolaylaştırmada önemli yöntemlerden biridir.

ÇENE EKLEMİ AĞRILARI HAKKINDA UZMANLARIMIZA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

cene-agrisina-ne-iyi-gelir

Bu yazı çene ağrısı için nereye gidilir egzersizleri başa vurur mu hangi doktor bölüm bakar doğal kesin bitkisel evde çözüm tedavisi nasıl olur geçer giderilir tedavi edilir belirtileri nedenleri nelerdir neden olur neye işaret ne iyi gelir neyin belirtisi kim bakar iyi gelen egzersizler hakkında bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın