Çay Ağacı Yağı Nedir Ne işe Yarar

0
533
Okunma

Bitkisel yağların kullanımı her geçen gün biraz daha yaygınlaşıyor ve gün geçmiyor ki yeni bir bitkisel yağ ile tanışmayalım. Son dönemlerde yeni bir bitki yağı furyası ortaya çıktı. Bu yağın adı ise; çay ağacı yağı.

Şimdi ilk olarak çay ağacı yağı nedir kısaca bunu anlatalım. Daha sonra ise çay ağacı yağının faydaları ve kullanım alanlarını anlatalım.

Çay Ağacı Yağı Nedir? Bilimsel adı Melaleuca alternifolia olan çay ağacından elde edilen uçucu bir yağdır. Çay ağacı bitkisinin yapraklarından damıtılarak elde edilen bu yağın çok çeşitli kullanım alanları vardır.

Çay ağacı yağının yapılan kimyasal bileşiminde şu maddeler bulunur; % 31 Terpinen-4-ol, % 3,5 Alphaterpineol, % 16,4 P-Zymen.

Çay Ağacı Yağının Faydaları: Sözü çok uzatmadan birçok faydası olan çay ağacı yağının yararlarını anlatmaya başlayalım.

– Öksürük, bronşit, grip, nezle gibi rahatsızlıklara karşı yarar sağlar. Balgam söktürücü özelliği vardır. Soğuk algınlığında gece yatmadan göğüs kısmı yağ ile ovulursa rahat uyumayı sağlar.

– Kolay iyileşmesine yardım eder. Açık yaraların enfeksiyon kapmasını önler. Öncelikle kesilen kısım su ve sabun ile temizlenir. Bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ile bir damla çay ağacı yağı karıştırılır. Yaraya sürülerek yaranın üzeri bandajla kapatılır. Yara kabuk bağlayana kadar günde bir yada iki kez işlem tekrarlanır.

– Vücuttaki toksinleri atmanın birçok yolu vardır. Cilt gözeneklerini açarak, vücudu nemlendirerek yada terleyerek toksinleri atmak mümkündür. Terlemeyi sağlayarak vücuttaki toksinleri atar.

– Burkulma sonucu oluşan kas ağrılarında iyileşme sürecini hızlandırır. İç bakteriyel enfeksiyonlara iyi gelir. Mide, kolon, bağırsak, idrar yolları ve boşaltım sisteminde bakteriyel enfeksiyon oluşumunu engeller.

– Hastalıklara karşı koruma sağlar. Vücudu güçlendirir. Yaraların kolay iyileşmesini sağlar. Yaranın enfeksiyon kapmasını önler. Yara izlerinin geçmesine yardım eder. Kabakulak, su çiçeği, kızamık gibi hastalıklarda kolay iyileşmeye yardım eder.

– Ter gibi kötü koku oluşumunu engeller. Ter kokularına karşı hindistan cevizi yağı ve karbonat ile karıştırılarak deodorant gibi kullanılabilir. Aynı zamanda ayakkabılarda kötü koku oluşumu için limon yağı ile karıştırılarak ayakkabılara uygulanır. Kulakta oluşan enfeksiyonlarda ağrıyı azaltır.

– Antimikrobiyal özellikleri sayesinde evdeki bakteri ve mikropları yok eder. Bu etkisi için bir miktar suyun içine sirke, limon yağı ve çay ağacı yağı karıştırılır. Mutfak, lavabo, küvet temizliğinde kullanılabilir.

– Sürekli nemli olan bölgelerdeki küf oluşumlarını temizler. Duş perdeleri, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi yağ ile temizlenebilir.

ÇAY AĞACI YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

SİTEMİZDE BULUNAN BÜTÜN KONULARI ALFABETİK ARŞİV BÖLÜMÜNDEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ

Bu yazı çay ağacı yağının cilde saça cilt lekelerine faydaları faydası kullanımı kokusu fiyatı yararları nedir ne kadar ne işe yarar neye iyi gelir farmasi ne için kullanılır ne sıklıkla nemlendirici nelere nerelerde kullanılır nasıl yapılır kokar elde edilir seyreltilir nasıra iyi gelir mi sabunu kremi tonik süslü ekşi siğil gratis hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın