Çarpıntı Nedir Neden Nasıl Olur Giderilir

0
554
Okunma

Çarpıntı kalp atışlarının normalde daha hızlı atmasıdır. Kalp çarpıntısı yaşarken beraberinde başka belirtiler de yaşanabilmekte ya da tek başına kalp çarpıntısı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Şimdi bu yazımızda sizlere ilk önce çarpıntı nedir, çarpıntının nedenleri ve belirtileri nelerdir, daha sonra ise çarpıntı tedavisi için neler yapılır bunları anlatmak istiyorum.

Normal kalp atışının dakikada 60-100 adet olması gerekmektedir. Kalp dakikada 100’den fazla atarsa, buna taşikardi denmektedir. Diğer yandan, kalp atışı yavaş ise bradikardi olarak adlandırılmaktadır. Düzensiz kalp atışı veya kalp atış hızındaki değişiklik genel anlamda aritmi olarak değerlendirilmektedir.

Çarpıntı Belirtileri Nelerdir? Çarpıntı kişinin nasıl hissettiğine bağlı olarak değişebilmektedir. Genellikle ortak belirtiler şunlardır:

Kalbin çırpınması gibi bir his, Atlamış olan ya da fazla olan kalp vuruşu, Egzersiz yapmış gibi hissetme, Kalbin daha sert vurması, Kalbin daha hızlı vurması.

Çarpıntılar boyun, boğaz, göğüs veya bazen kulaklarda hissedilebilir. Bazı insanlarda çarpıntı başlangıcından birkaç saniye sonra düzelmekte, diğerlerinde ise bir seferde birkaç dakika sürebilmektedir.

Çarpıntı Nedenleri Nelerdir? Kalp çarpıntısı oluşmasına neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Yaşam Tarzındaki Tetikleyiciler: Günlük hayatta edindiğimiz bazı alışkanlıklar, tükettiğimiz besinler ya da hareketlerimiz kalp ritmimizi etkileyebilir. Bunlara bağlı gelişen çarpıntılar kendiliğinden düzelir ve bunlardan uzak durmak çarpıntıyı önler.

Bu tetikleyiciler genellikle yorucu egzersizler, uykusuzluk, çay, kahve ve enerji içeceği gibi kafeinli içecekler, alkol kullanımı, sigara içmek, yasadışı uyuşturucuların kullanımı ve çok yağlı ya da baharatlı gıdalar tüketmektir.

Psikolojik ya da Duygusal Tetikleyiciler: Kalp çarpıntısı aynı zamanda duygulara ya da psikolojik sorunlara bağlı olarak da gelişir. Bunlara bağlı çarpıntılar nefes egzersizleri ile geçebilir. Bu tetikleyiciler genellikle heyecanlanmak, gerilmek, stres, anksiyete, panik atak ve korku gibi tetikleyicilerdir.

İlaçlar: Astım tedavisinde kullanılan inhaler, yüksek tansiyon ilaçları, antihistaminikler, antibiyotikler, antidepresanlar ve mantar ilaçlarından bazıları kalpte çarpıntıya sebep olabilir. İlacın prospektüsünde yan etki olarak kalp çarpıntısı ibaresini görmek mümkündür.

İlaç yan etkileri çarpıntıya yol açıyorsa doktorunuza danışmalısınız. Ancak doktorunuza danışmadan bu reçeteli ilaçları bırakmamalısınız.

Hormon Değişiklikleri: Kadınlarda kalp çarpıntıları bazen hormonsal değişikliklerin sonucu olarak yaşanabilir. Bu durumlarda çarpıntı geçicidir ve bir soruna yol açmaz. Bu hormon değişiklikleri adet döneminde, menopoz döneminde ve hamilelik döneminde yaşanır.

Kalp Ritim Bozuklukları: Kalp çarpıntısı bazen kalpteki ritim bozukluklarına bağlı olarak gelişir ve tedavi gerektirir. Bu durumlara aritmi denir. Bunlardan bazıları şunlardır:

Atriyal Fibrilasyon: Kalbin hızlı ve düzensiz atmasına yol açan bir sorundur.

Atriyal Çarpıntı: Kalpte düzenli ya da düzensiz hızlı atışlara yol açar.

Supraventriküler Taşikardi: Aşırı hızlı ama düzenli kalp atışı nöbetlerine yol açan bir kalp ritim sorunudur.

Ventriküler Taşikardi: Daha tehlikeli ve hızlı, düzenli kalp atışına sebep olur ve baş dönmesi ile bayılmaya yol açabilir.

Kalp Sorunları: Kalpte yaşanan bazı sorunlar ve hastalıklar da çarpıntıya yol açar ve bazıları ölümcül olabilir, tedavi gerektirir. Bunlardan bazıları şunlardır:

Mitral Kapak Prolapsusu: Kalp kapakçıklarından birinin düzgün bir şekilde kapanamamasıdır.

Hipertonik Kardiyomiyopati: Kalp kası ve kalp duvarlarının genişlemesi ve kalınlaşmasıdır.

Kalp Yetmezliği: Kalbin vücuda düzgün bir biçimde kan pompalaması yapamama durumudur.

Doğumsal Kalp Hastalıkları: Kalbin normal işleyişini etkileyen doğum kusurlarıdır.

Çarpıntı Tedavisi: Kafein, alkolden kaçınmak ve sigarayı bırakmak gibi yaşam tarzı değişikleri kalp çarpıntısını normale döndürmeye yardımcı olabilmektedir. Doktorlar normalden daha hızlı atan kalp atışını düşürmek için beta blokerler ve kalsiyum kanal bloker gibi oral ilaçlar reçete etmektedir.

Supraventriküler taşikardi, kateter ablasyonu ve atriyal fibrilasyon gibi daha ciddi durumlarda ise radyofrekans enerjisi gibi cerrahi olmayan tedavi yöntemleri tercih edilebilmektedir. Kalp kapak hastalıkları için ise kalp kapakçığı ameliyatı gerekli görülebilir.

Dilerseniz çarpıntıya ne iyi gelir başlıklı yazımızı okuyarak çarpıntı hakkında alternatif tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

ÇARPINTI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAcarpinti-nedir-neden-olur

Bu yazı çarpıntının tedavisi sebepleri nedenleri zararları nedeni nedir sebebi geçmesi için ne yapılmalı uzun sürmesi ne demek neden olur nedeni neden oluşur nasıl olur giderilir tedavi edilir anlaşılır hissedilir nabız sayısı önlenir düşürülür çarpıntıyı önlemek gidermek için ne giderir durdurur tetikler azaltan için ilaç dua esma kür beloc dideral kullanılan ilaçlar hangi doktora gidilir bölüm bakar hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın