C Vitamininin Faydaları Görevleri Özellikleri

0
464
Okunma

C Vitamini (diğer adıyla Askorbik Asit), bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kemik ve dişlerin gelişimi gibi pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir.

Bu bölümde, C Vitamininin yararları, önemi ve bulunduğu besinler, C Vitamini Eksikliği gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.

C Vitamininin Yararları: Vücutta kemiklerin, dişlerin, cildin ve eklemlerin gelişmesini ve güçlenmesini sağlar. Yaraları iyileştirir ve dokuları yeniler. Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı direnci artırır.

Enerji üretiminde ve strese karşı hormonların yapımında görevlidir. Özellikle çocuklar için büyümeye ve gelişmeye yardımcı olur. Kanı zehirlerden temizler. Tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını azaltır. Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını arttırarak erkeğin erkeklik gücünü sürdürmesini sağlar.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur: İhtiyaç duyulan C Vitamininin tümü dışarıdan alınmak zorundadır. Başta turunçgiller olmak üzere, yeşil yapraklı taze sebzelerde, maydanozda, kabakta, soğanda ve domateste bol miktarda bulunur.

C vitamini en çok portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi turunçgillerde bulunur.

Özellikle maydanoz, kabak, karnabahar, domates, lahana, ıspanak ve kıvırcık salata, patates ve yeşil biberde bol miktarda bulunan C vitamini tüm taze sebze ve meyvelerde de yeterli miktarda yer alır.

Kuşburnu, frenk üzümü, kivi, çilek ve misket limonu da içinde C vitamini barındıran önemli besinlerdir.

C Vitamini Eksikliği: C vitamini bağışıklık sistemini desteklediği için yeterince alınmadığı takdirde bağışıklık sistemi zayıflar ve sık hastalanmaya yol açar. Ayrıca, enerji azlığı, kıl diplerinde kanamalı döküntüler, vücudun kolay morarması, burun kanaması, yaraların geç iyileşmesi, diş eti kanamaları gibi sorunlar görülür. Günlük C Vitamini İhtiyacı 100 miligram kadardır.

C VİTAMİNİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

c-vitamini-neye-iyi-gelir

Bu yazı c vitamininin faydaları özellikleri görevleri önemi yararları bulunduğu besinler vücuda yan etkileri ne kadar ne demek nelerde var nedir neye iyi gelir ne işe yarar nasıl bozulur kullanılır içilir üretilir bulundu alınmalı elde edilir tüketilmeli sentezlenir c vitamini eksikliği belirtileri hastalıkları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın