Burun Tıkanıklığına Ne iyi Gelir Evde Çözüm

0
905
Okunma

Özellikle kıştan yaza ve yazdan kışa geçiş dönemlerinde oldukça sık karşılaşılan bir durumdur burun tıkanıklığı.

Sizlere ilk önce burun tıkanıklığı için doğal ve bitkisel çözümleri, daha sonra ise burun tıkanıklığına evde ne iyi gelir pratik burun açma yöntemleri nelerdir bunları anlatalım.

Burun Tıkanıklığına Doğal Çözüm: Yarım bardak ılık suya,  yarım çay kaşığı tuz atıp, karıştırın. Bu karışımı burnunuza çekin. Tuzlu su, hem tıkanıklığı giderir, hem de sinüslerde oluşan bakterilerin ölmesini sağlar. Tuzlu suyu biraz fazla yapıp,  gargara da yapabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm: 1 yemek kaşığı kadar çörek otu, kıyılmış 5 dal maydanoz, 3 parmak büyüklüğünde kesilmiş kırmızı lahanayı havanda dövün. Bu karışımı, 1 su bardağı su ile 10 dakika kaynatın ve soğumaya bırakın. Oda sıcaklığında bir ısı ile 3’er damla burnunuza damlatın.

Burun Tıkanıklığına Ne iyi Gelir? Burun tıkanıklığı için aşağıda verilen çözüm ve yöntemleri uygulamanız mümkündür.

Nemli Oda: Burun tıkanıklığı gibi durumlarda ortamın nemli olması burun tıkanıklığına iyi gelir. Uyuduğunuz odada kaloriferin üzerine bir su bardağı su koyun veya daha etkili bir nemli ortam için odanızda sürekli bir çaydanlık kaynatarak odanızın nemli kalmasını sağlayın.

Lavanta Çiçeği: Burun tıkanıklığını açmak için bir tutam lavanta çiçeği yapraklarını bir bardak kaynamış suyun içinse 1o dakika kadar demledikten sonra süzerek elde edilen lavantalı suyu tıkanıklık geçene kadar her gün saat başı tıkalı buruna çekilir.

Atkuyruğu Otu: Atkuyruğu otu ve Nergis çiçeği otunun yaprakları aynı miktarlarda alınarak bir havan yardımıyla iyice dövülerek ezilir ve elde edilen karışım bir miktar zeytinyağı ve su yardımıyla sulandırılarak bir gün dinlenmeye bırakılır ve süzülerek her saat başı 4-5 damla burna damlatılır.

Tıkalı Olan Deliğin Tersine Yatma: Yatakta uyumaya çalışırken tıkalı olan burnu açmak isterseniz tıkalı burunun ters yönüne dönerek uyumaya çalışın. Sağ burun deliğiniz tıkalıysa sol tarafınıza, sol burun deliğiniz tıkalıysa sağ tarafa dönerek uyumaya çalışmak burun tıkanıklığı için faydalı olacaktır.

Yüze Havlu Koymak: Yüzünüze ısıtılmış hafif nemli bir havlu koyarak 3-5 dakika bekleyin. Aynı işlemi sıcak hava üfleyen saç kurutma makinesini burnunuza doğrultarak da uygulamanız mümkündür.

Mısır Kökü: Mısır kökü bir miktar suyun içine alınarak kaynatılıp süzüldükten sonra elde edilen su zeytinyağı ve nane suyu ile iyice karıştırılarak harmanlanır. Elde edilen karışımdan hastalık boyunca tıkalı burna çekilir.

BURUN TIKANIKLIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

burun-tikanikligina-cozum

Bu yazı burun tıkanıklığına iyi gelen spreyler şeyler ilaç dua çaylar bitkisel çözüm yağlar çözüm evde ne iyi gelir soğan limon damla en iyi sprey nasıl giderilir olur geçer açılır oluyor geçilir temizlenir kesin çözüm tedavisi ne açar neyle geçer için dua okyanus suyu damla bant hap ameliyatı nasıl olur burun tıkanıklığını açmak açan şeyler ne giderir ne geçirir açan yöntem için hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın