Burun Tıkanıklığı Nedir Nasıl Giderilir

0
489
Okunma

Sizde eğer benim gibi sık sık burun tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Şimdi ilk olarak burun tıkanıklığının belirtileri ve nedenlerini, daha sonra ise burun tıkanıklığı için uygulanan tedavi yöntemlerini anlatacağım.

Burun Tıkanıklığı Belirtileri: Burun tıkanıklığı başlangıcı ve ilerisi başta küçük bir sorun gibi gözükse de zamanla hayatı etkileyen ve rahatsız edici bir hal alabilmektedir.

Burun tıkanıklığı nasıl anlaşılır? Burun tıkanıklığı ilk ve en genel belirtidir ancak burun tıkanıklığıyla beraber birçok belirti de yaşanabilmektedir. O belirtiler şöyle sıralanmaktadır: Sürekli olarak boğazı temizleme ihtiyacı hissetme, Öksürme, Baş ağrısı, Boğazdan aşağı akan mukoza hissi (geniz akıntısı), Koku hissi ile ilgili sorunlar, Uyku bozukluğu.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri: Burun tıkanıklığına neden olan sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz; Burun tıkanıklığına anatomik, iltihabi ya da tümör türü faktörler neden olabilir. Ayrıca bazı hastalar alt solunum yoluna bağlı nefes darlıklarını burun tıkanıklığı olarak tarif edebilmektedirler. En sık burun tıkanıklığı yapan hastalıklar şunlardır:

Septum Deviasyonu: Burun ortasındaki bölmenin bir ya da iki tarafa doğru eğilmesidir. Burun darbelerine bağlı olabilir ya da gelişme sırasında bu bölme eğilebilir.

Konka Hipertrofisi: Burunda normalde bulunan konka adı verilen etlerin büyümesidir. Bu büyüme alerji ya da iltihaplara bağlı olabilir.

Allerjik Rinit: Alerjiye bağlı olarak burun mukozasında şişme, akıntı ve burunda et büyümesi burun tıkanıklığı yapabilir.

Geniz Eti: Özellikle çocuklarda görülen bu durum burnun arka kısmında et büyümesidir. Sıklıkla ameliyat gerektirir.

Nasal Polip: Burun boşluğu ve sinüslerde alerjiye bağlı olarak büyüyen ve konka hipertrofisinden farklı olarak, normalde olmayan et büyümesidir.

Burun Boşluğu İltihapları: Nezle grip gibi geçici rahatsızlıklara bağlı olabildiği gibi kronik iltihaba bağlı burun tıkanıklığı da gelişebilir.

Dar Burun Sendromu: Belirgin bir hastalık olmamasına rağmen yapısal olarak burun boşluğu dardır.

Burun Boşluğu Tümörleri: Burun içindeki tümör tipi hastalıkların en sık görülen şikayeti burun tıkanıklığı olarak bilinir.

Burun Tıkanıklığı Teşhisi: Burun tıkanıklığının nedeninin belirlenmesi konusunda en önemli bilgiler burnun muayenesi ile elde edilir. Bu muayene endoskopik olarak yapılırsa daha net olarak görülebilir. Bir çok kez burun tıkanıklığının kesin sebebi muayene ile anlaşılır ve herhangi bir tetkike gerek kalmaz. Ancak bazen bilgisayarlı tomografi, alerji testleri gibi tetkikler gerekebilir.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi: Burun tıkanıklığı tedavisi, tıkanıklığa neden olan rahatsızlıklara göre yapılır:

Yapısal nedenlerden kaynaklanan burun tıkanıklığı, eğer soluk almayı zorlar ise cerrahi olarak düzeltilebilir. Sorun enfeksiyondan kaynaklandığında tedavi, enfeksiyonu ortadan kaldırma şeklinde olacaktır. Akut sinüzit genellikle antibiyotik tedavisine cevap verir, kronik sinüzit için ise genellikle cerrahi tedavi önerilir.

Eğer burun tıkanıklığına alerji neden olduysa, ideal tedavi şikayetlere neden olan alerjenlerden uzak durmak olacaktır. Burun eti kaynaklı tıkanmalarda, konkaların küçülmesi için başlangıçta ilaç tedavisi uygulanır. Alerjiye bağlı konka büyümelerinde alerjinin tedavisi konkanın küçülmesini sağlayabilir. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda ameliyat gerekebilir.

BURUN TIKANIKLIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAburun-tikanikligi-nasil-giderilir

Bu yazı burun tıkanıklığının sebebi belirtileri zararları nedenleri tedavisi etkileri kulağa beyne zararları nedir ne zaman geçer neyle açılır neden oluyor nelere sebep olur nedeni nasıl giderilir olur oluşur geçirilir tedavi edilir açılır gidiyor burun tıkanıklığını ne geçirir açma evde açmanın yolları açan şeyler haplar için ilaç çözüm ne yapmalıyız sprey deniz suyu aparat buhar damla masaj hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: burun kırığı nelere sebep olur

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın