Burun Akıntısı Nedir Nasıl Geçer

0
1112
Okunma

Özellikle kış aylarında oldukça sık rastlanılan bir rahatsızlık olan burun akıntısı hakkında bilgiler vermek istiyorum.

İlk olarak burun akıntısı nedir, daha sonra ise burun akıntısının nedenleri ve son olarak burun akıntısı için uygulanan tedavi yöntemlerini anlatacağım.

Burun Akıntısı Nedir? Vücudumuzun birçok bölgesinde mukus denilen bir madde bulunmaktadır. Mukusun birden fazla görevi ve faydası vardır. Aynı zamanda burunda da bulunan bu maddenin belirli bir amacı bulunmaktadır.

Mukusun burundaki amacı havayla birlikte gelen tüm toz ve bakterilere engel olarak akciğerlere ulaşmasını engellemektir. Alerji veya soğuk algınlığı gibi durumlarda burundan bir miktar mukus çıkışı olabilir veya burun yerine direkt olarak boğaza akabilir. Mukus maddesinin burun dışına akması olayına nazal akıntı veya diğer bir deyimle burun akıntısı denir.

Burun Akıntısı Neden Olur? Şimdi sizlere burun akıntısına neden olan faktörleri tek tek anlatmak istiyorum.

Hastalıklar: Burunda akıntı genellikle bir hastalık sonucu ortaya çıkar. Aşağıdaki hastalıkların bir belirtisi burun akıntısıdır: Soğuk algınlığı, grip; üst solunum yolu iltihapları, Boğaz iltihabı, Kızamık, kızamıkçık, Sinüzit.

Alerjiler: Burun akıntısının en sık karşılaşılan nedenlerinden biri de alerjilerdir. Özellikle geçmeyen, sürekli burun akıntısı varsa bir tür alerji olduğu düşünülür: Polen alerjisi, Evcil hayvan tüyü alerjisi, ev tozu alerjileri, Alerjik rinit, bahar nezlesi.

Soğuk Veya Kuru Hava: Solunan hava soğuk veya kuru olursa burun yüzeylerini tahriş eder, kurutur. Bu sorunla mücadele etmek isteyen vücut, daha fazla mukus üretince burun akıntısı ortaya çıkar. Egzoz veya sigara dumanı, uçucu kimyasallar gibi tahriş edici etkenler de burun akıntısına yol açabilir.

Acı Biber Tüketmek: Acı biberin içeriğindeki kapsaisin maddesi burnun iç yüzey dokularının daha fazla mukus üretmesine neden olur. Ayrıca sinir çevrelerinde yol açtığı hafif ve geçici iltihap, civardaki kılcal damarlardan sıvı sızmasına yol açar. Bu iki etken burun akıntısına dönüşür.

Diğer Nedenler: Aşağıdaki etkenler de burun akıntısına yol açabilir: Burna yabancı bir cisim kaçması (küçük çocuklarda sık karşılaşılan bir durumdur), Hormon dalgalanmaları, Bazı ilaçların yan etki göstermesi, Septum deviation (burun duvarının kayması), anatomik sorunlar, Nadiren burun kanallarında ortaya çıkan tümörler.

Burun Akıntısı Nasıl Geçer? Şimdi ise sizlere burun akıntısına karşı uygulanacak tedavi yöntemlerinden bahsetmek istiyorum.

Temizleyin Ve Tahrişten Uzak Durun: Burun akıntısı yaşamamanın en iyi yolu burnun düzenli olarak temizlenmesidir. Ancak çok sık veya şiddetli sümkürmek burun dokulara zarar verebilir, dikkatli davranın. Hava kirliliği, toz, sigara dumanı gibi tahriş edicilerden uzak durun. Polen gibi alerjiniz varsa korunun. Yanınızda antihistamin sprey bulundurun. Parfüm ve diğer kozmetik ürünlerinize dikkat edin, burun akıntısına neden oluyorsa değiştirin veya kullanmayın.

Masaj Yapın: Masaj yapmak sinüslerdeki baskının hafiflemesini sağlar, burun akıntısının azalmasına yardımcı olur. Şu bölgelere masaj yapın ve hafif baskı uygulayın: Burnunuza (iki kenarından parmaklarınızla sıkıştırın), Kulak memenize, İki kaşınızın arasına, Göz çevrenize, Alnınıza, Burun kanatlarınıza

Burnunuzun üzerine ve alnınıza sıcak suda ıslatılmış bir havlu koymak da sinüslerinizi açacak ve rahatlatacaktır. Yine sıcak suda ıslatılmış kağıt havlular yardımı ile bu bölgelere masaj yapabilirsiniz.

Nemden Faydalanın: Mukusu inceltmek için nemden faydalanın. Aşağıdakileri uygulayabilirsiniz: Sıcak bir duş alın. Sıcak bir kase suyun üzerine başınızın arkasına havlu alarak eğilin. Odanızda nemlendirici cihazlar çalıştırın (suyuna okaliptüs, kafur özü veya nane ekleyerek hem daha etkili sonuç alabilir hem de keyfini çıkarabilirsiniz), Saunaya girebilirsiniz.

Sıcak bitki çayları yudumlamak, bol su içmek de mukusu incelterek tıkanıklıkları açıp burun akıntısından kurtarabilir. Özellikle zencefil çayı antioksidan özelliği sayesinde etkili sonuç vermektedir.

İlaç Tedavisi: Belirtileri arasında burun akıntısı olan herhangi bir hastalık, kendine özel ilaç tedavisi gerektirir. Bakteriyel iltihaplarda antibiyotik, virüs kaynaklı iltihaplarda ibuprofen vb. iltihap giderici ağrı kesiciler gerekli olabilir. Aşağıdaki ilaçlar ise burun boşluklarınızı temizleyecek, burun akıntısını genel anlamda azaltacaktır:

Burun dekonjestanları (sprey veya damla formunda edinebilirsiniz), Vicks VapoRub vb. mentol merhemler, dekonjestan kremler, Burun spreyleri, özellikle olopatadin içerenler, Magnezyum (400 mg) ve/veya çinko (15 mg) takviyeleri (hücrelerin ve burun kanallarının açılmasını sağlayacaktır)

BURUN AKINTISI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAburun-akintisi-nasil-gecer

Bu yazı burun akıntısının ingilizcesi tedavisi kokması nedeni nedir uzun sürmesi faydaları yeşil olması koyulaşması neden olmaz kokar ne durdurur kısaca nedeni nasıl oluşur geçer namazı bozar mı burun akıntısını kesmek için kesen geçiren ilaç hemen ne keser giderilir geçirebilirim ne giderir öksürük ateş için sprey hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın