Burkulma Nedir Neden Olur Tedavisi

0
563
Okunma

Olağan dışı bir hareket sonucunda eklem bağlarında oluşan kopma ya da aşırı gerilme durumuna burkulma denmektedir. Burkulmanın tıp dilindeki adı distorsiyondur. Burkulma problemi en sık; parmak burkulması, el burkulması, diz burkulması ve ayak burkulması olarak ortaya çıkar.

Şimdi sözü fazla uzatmadan burkulma nedir, burkulma neden olur ve burkulma belirtileri ile tedavisi hakkında bilgiler vermeye çalışalım.

Burkulma Neden Olur? Burkulma yanlış bir hareket sonucu birdenbire olabilir. Buna akut burkulma denir. Yapılan işten dolayı, sürekli tekrarlanan hareketler neticesinde o bölgede zaman içerisinde meydana gelecek olan gerilmeler sonucu ortaya çıkmışsa buna kronik burkulma denir.

Bağdaki lifler elastik bir yapıya sahiptir. Eklemde meydana gelebilecek normalden fazla zorlama veya herhangi bir kaza anında bağların normal esnekliğinin üzerindeki gerilmeler sonucu meydana gelecek hasarlar burkulmaya neden olur. Bu gibi durumlarda liflerle birlikte bazı küçük damarlar kopar. Eklemlerde şişme, ağrı ve morluk meydana gelir. Burkulmalar, ayak ve el bileklerinde, diz ve dirseklerde meydana gelir. Vücuttaki en hareketli bölge olması ve vücudun bütün yükünü taşıması sebebi ile ayak bileği en hassas olan bölgedir.

Burkulma Belirtileri Nedir? Yumuşak dokularda (kaslar ve lifler) meydana gelecek yaralanmalarda birtakım belirtilerle iltihaplanma süreci başlar. Bu belirtiler kızarma, ağrı, ateş ve şişme durumudur. Bu belirtilerin her biri iyileşme süreci içinde önemli bir yere sahiptir. Burkulma sonucu meydana gelen hasarın büyüklüğüne göre belirtilerin şiddeti değişir.

Sakatlanan bölgede sinir liflerde hasar ne kadar büyükse ağrı o kadar fazla olur. Hasara uğrayan dokudan zehirli maddeler çıkar. Bu zehirli maddeler sinirlerin zarar görmesine neden olur. Hasarlı bu bölgede kan akışı artmaya başlar. Artan kan akışı sinir uçlarına baskı yaptığından dolayı ağrılar meydana gelir.

Küçük damarların kopması sebebiyle deride kızarıklıklar oluşur. Bu bölgedeki damarlar, besinleri ve yaralı olan dokuyu iyileştirici maddelerin akışını hızlandırdığı için genişler. Kan akışı sayesinde yaralı bölgede oluşan zehirli maddeler atılır. Bu olay o bölgenin şişmesine neden olur.

Burkulma Tedavisi Nasıldır? Burkulmanın ciddiyetine göre tedavi uygulanır. Eğer burkulma hafif olmuşsa eklem bir süre hareketsiz bırakılarak, eklemin sabit bir şekilde kalmasına özen göstermek gerekir. En çok işe yarayan yöntemlerden biri hasara uğrayan bölgeye soğuk tedavi uygulamaktır. Örneğin bir beze sarılmış buz burkulan yerin üzerine konulmalıdır. Soğuk uygulama sayesinde damarların daralması sağlanır ve o bölgeye olan kan akışı yavaşlatılmış olur. Bu uygulama 15-20 dakikalık aralıklarla tatbik edilebilir.

Sinir uçlarında fazla miktarda sıvı birikimi nedeniyle acı hissedilebilir. Bunun için yaralı olan  bölge esnek bir bantla sarılmalıdır. Uygulanacak bandaj işlemi deriye hafif bir şekilde basınç yapacak düzeyde sıkı olmalıdır. Fakat kan dolaşımını engelleyecek kadar fazla sıkılmamalıdır.

Hasara uğrayan bölgenin iyileşmesi için zamana ihtiyaç vardır. Örneğin ciddi bir ayak burkulmasının tedavi süresi bir ya da birkaç ay sürebilir.  Burkulma ayak bileğinde meydana gelmişse hasta yatağa uzatılır. Kan birikmesini önlemek amacıyla ayağının altına yastık yerleştirilmelidir. Burkulma bilekte ya da dirsekte meydana gelmişse, kol bir süre hareketsiz kalması için boyuna asılmalıdır. Burkulmadan birkaç gün sonra hasarlı bölgeyi ısıtıp, iyileşme sürecini hızlandırmak için yumuşak masaj yapılabilir. Çok şiddetli durumlarda hastaneye başvurmak gerekir. Zarar gören dokunun tedavisi için cerrahi müdahale gerekebilir.

Dilerseniz daha önce sitemizde paylaştığımız; ayak bileği burkulması, parmak burkulması ve diz burkulması başlıklı konuları okuyabilirsiniz.

BURKULMA SORUNU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAburkulma-nasil-anlasilir

Bu yazı burkulmanın tanımı tedavisi tedavi yöntemleri nedir iyileşme süresi latincesi ilk yardım bitkisel tedavisi doğal çözüm anlamı nedir ne demektir ne kadar zamanda ne zaman iyileşir nasıl tedavi edilir geçer meydana gelir anlaşılır oluşur için krem sprey ilaç ayak bilekliği merhem jel krem isimleri bileklik hangi doktora gidilir bölüm bakar hamur yapımı burkulmayı önleyen ayakkabı ne geçirir burkulmalarda sıcak mı soğuk mu yapılması gerekenler hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: el burkulması tedavisi

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın