Bunamaya Karşı Ne iyi Gelir Bitkisel Çözüm Dua

Beyin fonksiyonlarında oluşan problemlerden dolayı hafıza zayıflar ve ilerleyen süreçte bunama adı verilen unutkanlık problemi ortaya çıkar.

Bu yazımızda sizlere bunamaya iyi gelen yiyecekler ve bitkiler eşliğinde, doğal ve bitkisel çözüm önerileri sunmaya çalışacağız. Bakalım bunamaya ne iyi gelir ve bunama için neler yapılabilir.

Bunamaya Ne iyi Gelir? Bunamaya karşı hayatınızın her evresinde alacağınız bazı önlemler ile hem hafızanızı hem de beyninizi genç ve zinde tutabilirsiniz.

Tansiyon ve Kolesterol: Beynin düzgün çalışması için kalp ve damar sağlığının yerinde olması çok önemlidir.

Uyku Düzeni: Araştırmalar uyku bozukluklarının hafızanın zayıflaması ile yakından ilgili olduğunu söylüyor. Bu sebepten ötürü düzenli bir uyku bunamaya karşı ilk adımlardan biridir.

Düzenli Egzersiz: Düzenli fiziksel faaliyetlerin Alzheimer hastalığı ve bunama riskini azalttığı biliniyor.

Beyin Jimnastiği: Bulmaca, lisan öğrenme gibi beyni çalıştıran faaliyetler ileri yaşlarda beynin daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

Sigara: Kalp krizi riskini arttıran ve tansiyonu yükselten sigara beyinde kalıcı hasara yol açabiliyor.

Stres: Stresi azaltmanın yollarını öğrenin, hobi edinin ve kendinize fazla yüklenmeyin.

Bunamaya iyi Gelen Besinler: Bunama için tükettiğiniz yiyecekler ve bitkiler çok önemlidir. Bakalım hangi besinler bunamaya iyi geliyor.

Balık: Beynin düzgün olarak çalışabilmesi ve hafızanın kuvvetlenmesi için oldukça önemli olan omega 3 yağ asitleri bakımından zengin ton, somon, alabalık gibi soğuk su balıklarının haftada en az 2 öğün tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Yeşil Çay: Yeşil çay içinde bulunan polifenollerin, özellikle flavonoidlerin hafızayı geliştirdiği düşünülmektedir.

Yumurta: Bellekte önemli bir nörotransmiter olan “asetilkolinin” sentezi için gerekli “kolin” maddesi yumurtada bol miktarda bulunur.

Yaban Mersini: C vitamini bakımından zengin olan ve antioksidan içeren yaban mersini, yaşla birlikte zayıflayan hafıza için kullanılabilir.

B12 Vitamini: B12 vitamini veya “kobalamin” eksikliğinin belirtileri arasında hafıza zayıflığı ve hafıza kaybı bulunmaktadır. Bu nedenle B12 vitamini açısından zengin besinler tüketmek gerekir.

Domates: Domates hafızaya iyi gelen ve bunamayı önleyen bir sebzedir. Bunun nedenini ise domateste bolca bulunan ve oldukça güçlü bir antioksidan olan likopen maddesinde aramak gerekmektedir.

Elma: Elmadaki antioksidanlar, beyin damarlarını daraltan ve bunamaya neden olan serbest radikalleri yok eder.

Bunama İçin Okunacak Dua:“Allahümme İnni eüzü bike mine’l-buhli ve’l-keselli,ve erzeli’l-omri ve azabi’l-kabri ve fitnet’l-mahya ve’l-memat” Allahım,cimrilikten,tembellikten,erzel-i ömürden,kabir azabından,hayat ve ölümün fitnesinden sana sığınırım.

BUNAMA HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

bunamaya-ne-iyi-gelir

Bu yazı bunamaya iyi gelen besinler karşı dua ne iyi gelir bitkisel doğal kesin çözüm hangi bölüm bakar hangi doktora gidilir nasıl önlenir anlaşılır geçer tedavi edilir için ilaç dua bunamayı önleyen bitkiler nelerdir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

İlk yorumu siz yapın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.