Bulantıya Ne iyi Gelir Bitkisel Çözüm Nedir

0
475
Okunma

Bazen hamilelik, bazen farklı bir hastalık, kimi zaman ise beslenme bozuklukları ve yediğimiz bir şeyin dokunması sebebiyle bulantı sorunu yaşarız.

Öyle ki aramızda mide bulantısı problemi yaşamayan kimse yoktur. Çok kolay bir şekilde tedavi edilen bulantı problemi için sizlere en kolay ve basit bitkisel tedavi yöntemlerini derledik. Bulantıya ne iyi gelir, bulantıya iyi gelen bitkiler, yiyecekler ve içecekler nelerdir beraber öğrenelim.

Bulantıya Ne iyi Gelir? Şimdi ilk önce bulantı için ne gibi önlemler ve tavsiyeler uygulanır bunları görelim. Ardından ise bulantıya iyi gelen yiyecekleri ve bitkileri tanıyalım.

– Baharatlı ve yağlı yiyecekler tüketmekten kaçının. Kafeinli şeyler içmeyin çünkü bu ürünler midenizi daha da fazla rahatsız eder.

– Alkol ve sigara tüketmeyin.

– Gün içinde küçük öğünler halinde beslenin ve midenizi rahatsız etmeyecek atıştırmalıkları yiyin. Fazla yemekten kaçının ve doyunca bırakın.

– Yavaş bir şekilde ayağa kalkın ve yorucu faaliyetlerde bulunmayın. Kendinizi daha iyi hissedene kadar dinlenin ya da bir süre oturun.

– Yağsız yiyecekler tüketin, kızartma gibi yağlı yiyeceklerden uzak durun.

Bulantıya iyi Gelen Bitkiler: Bulantı için en faydalı bitkileri ve bu bitkilerin nasıl kullanılacağını kısa kısa açıkladık.

Nane: Bulantının arttığı anlarda 1-2 nane yaprağı çiğnemek veya nane çayı içmek iyi gelebilir. Nane mideyi rahatlatarak bulantının kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Ancak mide ekşimesi şikayetiniz varsa nane yemek ekşimeyi arttırabilir.

Elma: Elma, lifli yapısıyla mide bulantısına yol açan toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Tabii bir seferde 2-3 elma yemek bulantıyı şiddetlendirebilir. 1 elmayı dilimleyin ve yavaş yavaş yiyin.

Limon: Bazı kadınlar gebelikte yaşanan bulantılar için limon kullanmaktadır. Limonun ekşi tadı veya bazen sadece kokusu bile mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur.

Zencefil: Zencefil araç tutması, hamilelikte yaşanan sabah bulantıları gibi farklı nedenlerle görülen mide bulantılarına iyi gelir. Mide bulantısını hafifletmek için günde 2-3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz.

Kuru Yemişler: Protein eksikliği bulantıyı arttırabilir ancak mideniz bulanırken et, tavuk veya balık yemek istemeyebilirsiniz. Bu gıdalar yerine 1 avuç fındık, fıstık, badem işinize yarayabilir.

Muz: Muz tüketerek mide bulantısının önüne geçebilirsiniz. Özünde barındırdığı potasyum ile zengin bir meyve türü olan muz midenizi rahatlatır ve mide bulantınızı kesmeye yardımcı olur.

Bulantıya iyi Gelen Yiyecekler: Bulantı durumunda beslenme kaynaklı problemlerin önüne geçmeniz oldukça önemlidir. Sizlere bulantıya iyi gelen yiyecekler hakkında bilgi vermek istiyorum.

Tavuk Suyu: Grip gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olması için sık başvurulan yiyecekler arasında yer alan tavuk suyu çorbası (pirinçli veya erişteli) mide bulantısı yaşarken içmesi ağır bir çorba olabilir.

Su: Sıvı kaybı mide bulantısını şiddetlendiren bir diğer faktördür. Özellikle mide bulantısı yaşadığınız günlerde içtiğiniz su miktarına özen gösterin.

Kraker: Kraker yiyin. Çünkü krakerler mide suyunu emer ve bulantıyı yok ederler. Yine de kraker sayısını fazla abartmamakta fayda var.

Lifli Gıdalar: Lif açısından zengin gıdalar tüketmek mide bulantısına neden olan kimyasalları bünyenizden atmanızı sağlar. Elma ya da sebze tüketmeye çalışın.

BULANTI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. TIKLA YORUM YAP 

bulantiya-ne-iyi-gelir

Bu yazı bulantıya iyi gelen meyveler bitkiler yemekler çorbalar dua yiyecekler ilaçlar çaylar ne iyi gelir ne keser nane limon bulantıyı kesen geçiren şeyler önlemek için ne yapmalı için hap bitki çayı ne yapmak lazım doğal kesin bitkisel çözüm nasıl geçer kesilir önlenir bulantıyı ne keser giderir alır kesen ne önler durdurur bastıran konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın