Bulantı Ne Demek Bulantıyı Ne Keser

0
581
Okunma

Bulantı problemi esasında; sitemizde daha önce de bahsettiğimiz üzere mide bulantısı problemidir. Fakat bazı kişiler bu rahatsızlığa bulantı dediği için bizde ayrı olarak bulantı hakkında bir yazı yazma gereksinimi duyduk.

Şimdi, bulantı nedir, bulantının nedenleri ve bulantı tedavisi hakkında bilgiler verelim.

Bulantı Nedir? Uzmanlar tarafından kusacakmış gibi kötü bir hissin meydana gelme durumu olarak tanımlanan bulantı, tek başına bir hastalık olmamakla beraber bazı hastalıkların habercisi olabiliyor.

Kıvrılan yollarda ilerlerken, rahatsız edici bir görüntü veya koku ile karşılaşıldığında ya da sebepsiz yere durup dururken ortaya çıkan bulantı herkeste rastlanabilecek olağan bir durum olarak görülüyor.

Bulantının Nedenleri: Bulantının en sık görülen nedenleri arasında şunlar sayılabilir;

Besin zehirlenmesi, Mide ülseri, Migren, Aşırı alkol veya uyuşturucu alımı, Araç tutması, Kemoterapi uygulamaları, Karın içi cerrahi gerektiren durumlar (Bağırsak tıkanması, mide veya bağırsak yırtılması, pankreatit, apandisit, safra kesesi taşı ve iltihabı), İç kulak hastalıkları, İleri evre böbrek yetmezliği, Kan şekerinin kontrolsüz yükselmesi durumunda ortaya çıkan diyabetik ketoasidoz, Şeker hastalığına bağlı olarak midenin geç boşalması durumu, Kafa içinde basınç artışı, Kalp krizi, Hipertansiyon, Gebelikte meydana gelen hormonal değişiklikler, Psikojenik nedenler.

Bulantı Tedavisi: Bulantı sorunu için doktor tarafından verilen bulantıyı geçiren ilaçlara alternatif olarak, bulantı önleyici tedbirler alabilirsiniz.

– Derin nefes alıp verin ve açık havaya çıkın. Açık havaya çıkıp yürümek odaklandığınız sıkıntıdan sizi koparacak ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

– Aşırı bulantı ile beraber baş dönmesi de varsa kendinizi zorlamamalı ve dinlenmelisiniz. Kısa bir uyku ve ya sırt üstü 30 dakika kadar uzanmak bulantının azalmasına yardımcı olacaktır.

– Bulunduğunuz ortamda aşırı kokular hakimse oradan hemen uzaklaşın. Baskın kokular mide bulantısının en büyük tetikleyicisidir.

– Bulantının neden olabileceğini düşünün, gıda alerjisine karşın son 12 saatte yediklerinizi aklınızdan geçirin.

– Parmakla akupunktur yöntemini deneyin. Bunu kendi başınıza, başparmağınızı bileğinize 30 saniye boyunca bastırarak yapabilirsiniz. Bu sırada, işaret ve orta parmağınız da bileğinizin üzerinde duruyor olmalıdır.

– İçeceğiniz şeyleri yavaş yavaş midenize baskı yapmadan içmelisiniz.

– Yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durun bulantıyı artırabileceği gibi pek çok açıdan rahatsız eder.

– Yemek yedikten sonra en az 30 dakika yatmayın. Bu aynı zamanda reflüyü de tetikler.

Mide bulantısı yaşadığınız zaman aşırı kahve ve çay tüketmekten kaçının. Özellikle instant kahveler bu dönemlerde hassas olan midenize zarar verecektir.

Dilerseniz bulantıya ne iyi gelir başlıklı yazımızı okuyarak, alternatif tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

BULANTI KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAbulantiyi-kesen-yiyecekler

Bu yazı bulantının nedenleri nelerdir giderilmesi sebebi sebepleri aniden kesilmesi latincesi belirtileri tedavisi özeti ne demek neden kaynaklanır ne zaman başlar hamilelikte geçer bulantıyı kesen yiyecekler ne giderir önlemek için ne yapılmalı ilaçlar bastıran azaltan için ilaç dua hap zencefil çayı kürü bileklik nasıl olur kesilir geçer hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın