Brusella Hastalığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

0
1085
Okunma

Bu yazımızda sizlere hayvansal etkenler sebebi ile insana geçen ve ülkemizde de rastlanması mümkün olan bir hastalıktan, brusella hastalığından bahsetmek istiyorum.

Sizlere kısaca brusella hastalığının nedenleri ve belirtileri ile tedavisi hakkında bilgi vereceğim.

Brusella Hastalığı Nedir? Brucella, bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Aslında brusella koyun, domuz, köpek, inek ve deve gibi memeli hayvanların hastalığıdır. İnsanlarda görülmesi ise brusella taşıyıcısı olan hayvanlarla temas sonucu ya da bu hayvanlardan elde edilen ürünlerin tüketimiyle olmaktadır.

Brusella dünya da yılda 500 bin kişi de görülmektedir. İspanya, İtalya, Yunanistan, Türkiye ve Güney Afrika da görülme oranı Avrupa ve Amerika ya göre fazladır. Halk arasında “Yavru atma”, “Malta humması” veya “Dalgalı humma” adları ile de bilinir.

Brusella Nasıl Bulaşır? Brusella hastalığının nedenlerini sıralamak bu hastalığın nasıl bulaştığını anlatmaya yetecektir. Enfekte hayvanların ürünlerinin gelmesiyle insanlara geçer. En çok süt ve peynir ürünleri ile geçiş söz konusudur. Ayrıca brusella enfekte hayvan sekresyonlarının solunması ile de bulaşır.

Bu nedenle hayvan yetiştiricileri kasaplar, avcılar, veterinerler ve labaratuvar personelleri risk altında ki gruplar da yer almaktadır. İnsandan insana geçiş çok nadirdir.

Brusella Hastalığının Belirtileri: Ateş, terleme, eklem ağrıları, güçsüzlük, baş ağrısı, depresyon, karın ağrısı gibi bir çok belirti ile ortaya çıkabilir. Karaciğer ve dalakta büyüme ve diğer iç organlarda fonksiyon kayıpları oluşturabilir. Teşhis için en önemli nokta hastanın risk grubunda yer alıp almadığı ve hayvan temasının olup olmadığının sorgulanmasıdır. Ayrıca ateş ile birlikte görülen büyük eklem ağrıların da brusella hastalığı mutlaka akla getirilmelidir.

Brusella Tanısı Nasıl Konur? Brusella şüphesi olan hastadan alınan kan örneğinde brusella antijeninin olup olmadığı araştırılır. Genellikle hastalığın tanısı için bu test yeterlidir. Karaciğer fonksiyon testlerinde bir anormallik gelişmiş ise karaciğer biyopsisi yapılır ve biyopsi materyalinde brusella bakterisi aranır. Brusellanın iç organlara verdiği hasarı göstermesi açısından MR, Tomografi , Ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleri de kullanılabilir.

Brusella Nasıl Tedavi Edilir? Brusella tedavisin de ikili yada üçlü antibiyotik kombinasyonları kullanılır. Sıklıkla doksisilin, streptomisin, rifamisin, gentamisin kullanılabilir. Bu antibiyotiklerin kombinasyonları hekim tarafından hastalığın şiddeti hastanın yaşı ve gebelik gibi etkenler göz önüne alınarak yapılır.

Genellikle 6 haftalık antibiyotik tedavisi önerilir. Tedavi sonrası kan testleri tekrarlanır brusella %5-10 oranında tekrarlar. Karaciğer ve dalak hasarların da nadiren de kalp kapağı tutulumların da cerrahi operasyon gerekebilir.

BRUSELLA HASTALIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

brusella-hastaligi-nedir

Bu yazı brusella hastalığının bitkisel tedavisi belirtileri nedenleri nelerdir nedir kısaca negatif nasıl bulaşır tedavi edilir teşhis edilir anlaşılır ne iyi gelir hangi doktor bölüm bakar iyi gelen bitkiler doğal bitkisel kesin çözüm için tedavi edilmezse ne olur etkeni riskleri yan etkileri yönetmeliği aşısı sebepleri diyeti insanda kan değerleri zararları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın