Bronşit Hastalığı Nedir Nasıl Geçer

0
576
Okunma

Gün geçtikçe daha fazla hastalık ve rahatsızlık hakkında yazı paylaşıyoruz. Bu yazımızda ise bronşit hastalığı hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Bronşit nedir, çeşitleri nelerdir, bronşitin sebepleri ve belirtileri nasıl ortaya çıkar, ayrıca bronşit tedavisi için neler uygulanır bunları kısaca anlatacağız.

Bronşit Hastalığı Nedir? Akciğerlere hava taşıyan bronş tüplerinin iç yüzeyindeki zarın iltihaplanması sonucu meydana gelen bronşitin akut ve kronik olarak iki farklı türü vardır.

Akut bronşit genellikle grip, kızamık, boğmaca veya tifo gibi hastalıklar sırasında görülürken kronik bronşit daha ciddi bir iltihaplanma durumlarında görülür ve mutlaka tedavi edilmelidir. Bronşitte öksürükle birlikte gelen balgam genellikle şeffaftır. Eğer balgam sarı ve yeşil olarak geliyorsa bu bakteriyel enfeksiyona işaret eder.

Bronşit Belirtileri Nelerdir? Bronşit hastalığının belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür; Sürekli öksürük (mukuslu olabilir), Hırıltı, Düşük ateş ve titreme, Göğüste sıkışma, Boğaz ağrısı, Vücut ağrıları, Nefes darlığı, Baş ağrısı, Burun tıkanıklığı ve tıkanmış sinüsler

Akut bronşit başlangıcı belirtilerinden biri birkaç hafta süren öksürüktür. Bronş tüplerinin tamamen iyileşmesi uzun zaman aldığı zaman, öksürük birkaç ay sürebilmektedir.

Kronik bronşit belirtileri ise her yıl iki veya daha fazla kez kötüleşmektedir. Özellikle, kış aylarında daha da kötüleşme eğilimi göstermektedir.

Akut Bronşit Nedenleri: Genellikle soğuk algınlığı ya da grip gibi bir viral enfeksiyon, Boğmacaya da neden olan bakteri (Bordetella pertussisi), Sigara içmek ya da sigara dumanına maruz kalmak.

Kronik Bronşit Nedenleri: Kronik bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) bir türüdür. İnflamatuar bronş tüpleri mukus üretmesine neden olur. Kronik bronşit, akciğer ve hava yolu dokusunun tekrarlanan tahriş ve hasarından kaynaklanabilmektedir. Sigara kullanımı en yaygın nedenidir. Hava kirliliği, dumanlar veya tozları uzun süre solumak kronik bronşite neden olabilmektedir.

Bronşit Tedavisi: Akut bronşit tedaviye ihtiyaç duymadan birkaç hafta içerisinde kendiliğinden iyileşmektedir. Bol bol sıvı tüketmek ve bol miktarda dinlenin hastalığın daha hızlı geçmesine yardımcı olabilmektedir.

Bazı durumlarda, bronşit belirtileri daha uzun sürebilir. Belirtiler en az üç ay sürerse, bu durum, kronik bronşit olarak değerlendirilmektedir. Kronik bronşit için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmaktadır, ancak bazı yaşam tarzı değişiklikleri belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir:

Sağlıklı bir diyet, akciğer enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilmektedir. Doğru beslenmeyle beraber yapılan düzenli egzersiz sağlıklı bir kilo vermeye yardımcı olmaktadır. (fazla kilo solunumu zorlaştırmaktadır). Sigara ve dumanlı ortamlardan kaçınmak belirtilerin hafifletilmesini sağlamaktadır.

Dilerseniz bronşite ne iyi gelir başlıklı yazımızı okuyarak bu hastalık için alternatif tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

BRONŞİT HASTALIĞI KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAbronsit-hastaligi-nasil-olur

Bu yazı bronşitin belirtileri etyolojisi tedavisi nedir nasıl olur geçer bulaşır anlaşılır olunur bir hastalık tespit edilir sebepleri komplikasyonları doğru yazılışı ilacı korunma yolları nedir ne demek bulaşıcı mıdır geçer mi neden olur oluşur ne hastalığıdır bronşit hastalığının zararları açıklaması nelere yol açar ne kadar sürede geçer açıklaması nedeni hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın