Boyun Tutulması Nedir Neden Nasıl Olur

0
501
Okunma

Gün içerisinde hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir sağlık problemi olan boyun tutulması hakkında bilgiler vermek istiyorum bu yazımda.

Sizleri sıkmadan boyun tutulması nedir, boyun tutulmasının belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında derlediğimiz bilgileri aktaracağım.

Boyun Tutulması Nedir? Boyun tutulması genellikle sabahları rahatsız eden, belirgin bir şekilde başın hareket etmesini kısıtlayan, daha çok tek tarafı etkileyen boyun kaslarında ağrı, spazm denilen, kasılma hissettiren sıkıntılı bir durumdur. Boyun tutulması esnasında bir tarafa doğru başın eğilmesi, hareket ettirilmesi zorlaşır ve belirgin bir şekilde o bölgede ağrı hissedilir.

Boyun Tutulması Belirtileri: Boyun tutulmasının belirtilerini hasta zaten bazı sıkıntılar olarak yaşar. Boynunu hareket ettiremez, başını taşıyamaz ve çok ağrısı vardır. Bütün bu belirtiler sadece kas spazmı olabileceği gibi, diğer nedenlere bağlı boyun tutulması olabilir. Belirtileri o bölgedeki kaslarda ağrı, hassasiyet, dokunmakla artan ağrı, başı çevirmekte zorlanma, özellikle tek tarafta tutulma gibi belirtiler görülür.

Boyun Tutulmasının Nedenleri: Boyun tutulmasının en yaygın nedeni geceleri ters yatış pozisyonlarıdır. Nadiren doğuştan da karşılaşılabilen bu ağrılı durum, insanın yaşam kalitesini düşürmekte, günlük faaliyetlerin gerçekleştirilmesini zorlaştırmaktadır. Boyun tutulmasının diğer nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir;

Genellikle başı sürekli sabit tutmak, Rahatsız bir şekilde uyumak, Soğukta kalmak gibi düşünülmesine karşın, bazı durumlarda ise altında yatan nedenlerin boynun tutulduğu gün ortaya çıkması şeklinde de karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenler: Daha önce geçirilmiş bir ameliyat, Henüz ortaya çıkmamış bir hastalık, Kadınlarda rahime yerleştirilen spiral olabilmektedir.

Tüm bu nedenlere ek olarak boyun tutulması ani yapılan hareketlerle, ısınma hareketleri yapılmadan egzersiz yapılmasıyla, başı aniden sert bir şekilde çevirmekle ya da ağır eşyalar kaldırılması sırasında yaşanan zorlama ile de gelişebilmektedir. Hatta bazı kişilerde psikolojik nedenler dahi boyun tutulmasına sebep olabilmektedir.

Boyun Tutulması Tedavisi: Boyun tutulmasında tedavi olarak yapılacak ilk seçenek hastanın evde kendi kendine yapacağı, o bölgeyi sıcak tutmak her zaman faydalıdır. Çünkü, kasılan kas yapısı sıcakta gevşer. Evde o bölgeye sürülebilecek merhemler kullanılabilir.

Fakat boyun tutulması sorununda doktora baş vurmak gerekebilir. Bu problem için fizik tedavi veya beyin cerrahi uzmanlarına baş vurmak gereklidir. Doktor muayenesi yapıldıktan sonra, altta yatan bir neden var ise onun tedavisi yapılır. Boyun tutulmasında en önemli tedavi o bölgeyi sıcak tutmak, boynu zorlayan işleri biraz ara vermek, boynu sabit pozisyonda tutmaktan korumak gibi yöntemler ile ağrının rahatlatılması sağlanır.

Dilerseniz boyun tutulmasına ne iyi gelir başlıklı yazımızı okuyarak boyun tutulması için doğal ve bitkisel çözümlerimizi okuyabilirsiniz.

BOYUN TUTULMASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAboyun-tutulmasi-nasil-gecer

Bu yazı boyun tutulmasının evde tedavisi sebebi uzun sürmesi sebepleri tıptaki adı belirtileri nedeni zararları psikolojik nedenleri nedir ne demek neden olur ne kadar sürede geçer neden geçmez neyin belirtisi nefes darlığı nasıl geçer olur düzelir oluyor yatılır anlaşılır uzman tv kadınlar kulübü ekşi baş ağrısı yapar mı için ilaç krem yastık hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın