Boy Kısalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavi Edilir

0
277
Okunma

Çocuklarımızın sağlıklı bireyler olması açısından elbette boy oldukça belirleyici bir unsur. Peki boy uzatmak veya boy kısalığından kurtulmak için ne kadar bilgi sahibiyiz?

Bu yazımda sizlere boy kısalığı hakkında bilgi vermek istiyorum. Boy kısalığına karşı ne gibi çözümlerimiz var hep beraber göreceğiz.

Boy Kısalığı Nedir? Boyun büyüme eğrilerinde 3. persantil dediğimiz en alt çizginin daha altında olması, büyüme hızının düşük olması veya anne babaya göre boyun kısa olmasını boy kısalığı kabul ediyoruz. Bu durum doktora danışmayı ve tetkik gerektirir.

Şimdi dilerseniz boy kısalığının nedenlerine göz atalım.

Boy Kısalığının Nedenleri: Ailevi boy kısalığı, yapısal boy kısalığı ve ergenliğin gecikmesi, iskelet sistemi hastalıkları, doğum kilosunun düşük olması, beslenme bozukluğu, uzun süreli hastalıklar (kalp, böbrek, kan hastalıkları gibi), uzun süreli ilaç kullanımı, Turner sendromu, hipotiroid, büyüme hormonu eksikliği ve sevgi yoksunluğunu nedenler arasında sayabiliriz.

Turner sendromu sadece kız çocuklarında 2 bin 500’de bir görülen ve en önemli bulguları erken yaşlarda boy kısalığı ve ileri yaşlarda ergenlik yokluğu olan bir hastalıktır. Büyüme hormonu eksikliği 3 bin 500’de bir görülür ve sıklıkla tek bulgusu boy kısalığı veya büyümede duraklama olarak bilinir.

Hipotiroidi sıklığı da 3 bin 500’de birdir ve doğumsal formlarında boy kısalığı dışında zeka geriliği de görülür. Doğum tartısı gebelik süresine göre düşük olarak doğan ve ilk 2 yaşta büyümede yakalama yapamayan çocukların da nihai boyları kısa olur.

Türkiye’de Ortalama Kadın ve Erkek Boyu: Erkekler için 175 santimetre, kadın için 160 santimetre olarak kabul edilir. Alt sınır olarak da kadınlarda 148, erkeklerde 162 santimetre kabul edilir. Ancak toplum yıllar içinde uzuyor kadın ve erkeklerde ortalama ve alt sınır değerlerinin 3 santimetre uzadığını söyleyebiliriz.

Büyümeyi Etkileyen Hormonlar: Tiroid hormonu, büyüme hormonu, D vitamini, östrojen ve testosteron büyüme üzerine etkili ana hormonlardır. Bunlardan herhangi birinin eksikliği çok ciddi boy kısalığına neden olabilir.

Büyüme Ne Zaman Durur?
Büyüme kıkırdaklarının kemikleşmesi ve kapanması sonucunda büyüme erkek ve kızlarda ergenliğin sonunda yani yaklaşık 18 yaş civarında sonlanır. Bir ergen çocuk yılda bir cm altında büyüyorsa artık final boyuna ulaştığını söyleyebiliriz. Kızlarda 15 yaşına gelindiğinde erişkin boyunun %80’nine ulaşılmış demektir. Kızlarda adet gördükten sonra ortalama 5-6 cm uzama gerçekleşir.

Bebeğiniz ve çocuğunuz için beslenme önerileri ile muazzam sonuçlar almasanız dahi, etkili sonuçlar almak için lütfen şu besinleri bol bol tüketmeye çalışın.

Boy Uzatan Besinler Nelerdir?
Normal büyümek için yeterli ve dengeli beslenmek önemlidir. Şu besin daha fazla boyu uzatır demek doğru değildir. Yiyeceklerle yeterli D vitamini, kalsiyum, çinko almak son derece önemlidir. Balık, süt ürünleri, yumurta faydalı besinlerdir.

BOY KISALIĞI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kisa-boy-nasil-uzun-gosterilir

Bu yazı boy kısalığının nedenleri tedavisi var mı yöntemleri nedeni nedir nasıl anlaşılır tedavi edilir önlenir giderilir çözüm çare yaklaşım hangi doktor bölüm bakar ne yapılmalı hastalığı hangi bölüme gidilir kısa boy nasıl uzar uzatılır uzun gösterilir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın