Böğürtlen Çayının Faydaları Zararları Yan Etkileri

0
630
Okunma

Ülkemizde hemen hemen her yörede, özellikle İç Anadolu da yabani şekilde yetişen böğürtlen bitkisinden bitkisel çay olarak yardım alacağınız hakkında eminim çoğunuzun bilgisi yoktur.

Bu yazımızda bir çok derde deva niteliğinde olan böğürtlen çayının yapılışını ve faydalarını anlatacağız.

Böğürtlen Çayı Nasıl Hazırlanır? Böğürtlen çayı hazırlamanın en popüler yolu kurutulmuş 2 çay kaşığı böğürtlen yaprağını bir bardak çay hazırlamak için kullanmaktır. Suyu kaynattıktan sonra ateşten alın ve böğürtlen yapraklarını atıp 5-10 dakika süreyle demlenmesini bekleyin. Bu kadar basit şekilde böğürtlen çayınız hazır.

Böğürtlen Çayının Faydaları: Böğürtlen başta sindirim sistemi sorunları olmak üzere kalp sağlığından kansere karşı korunmaya kadar pek çok farklı alanda yurdun her bölgesinde kullanılmaktadır.

Faydalarını kısaca sıralamak gerekirse; Bağışıklık sistemini güçlendirir, Kalp sağlığını korur, Boğaz ağrısını alır, İshale iyi gelir, Basura iyi gelir, Varis tedavisinde yardımcı olarak kullanılır, Kansere karşı koruma sağlar. Unutmamanız gereken tek şey kullanmadan önce bir doktora danışmak.

Böğürtlen Çayının Yan Etkileri: Böğürtlen çayı ishale karşı etkili bir çözüm olmakla birlikte fazla miktarda tüketilmesi mide rahatsızlıklarına, mide bulantısına ve kusmaya sebep olabilir. Tanen maddesi içeren böğürtlen çayı uzun süreli tüketimde karaciğer hasarına neden olabilir. Karaciğer hastalığı ve hassasiyeti bulunan kişilerin böğürtlen çayı tüketmemesi tavsiye edilir.

Böğürtlen çayı ve meyvesi içerisinde bulunan tanen aynı zamanda kalsiyum ve demirin vücut tarafından emilimini azaltabilir. Çayınıza limon katarak demiri, süt katarak kalsiyumu dengelemekte yarar var.

BÖĞÜRTLEN ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

bogurtlen-cayi-neye-iyi-gelir

Bu yazı böğürtlen çayının cilde faydaları zararları hamilelikte yan etkileri böğürtlen çayı nasıl yapılır tarifi yapılışı hazırlanır demlenir adet sancısına iyi gelir mi kilo aldırır mı süt yapar mı kaç kalori hamilelikte içilir mi ne işe yarar nelere neye iyi gelir neye yarar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın