Boğaz İltihabına Farenjite Ne iyi Gelir

0
816
Okunma

Havalar soğuduğu zaman oldukça sık şekilde karşılaşılan bir rahatsızlık olan boğaz iltihabına ya da diğer adı ile farenjite karşı doğal ve bitkisel çözüm önerileri hakkında tedavi yöntemlerini anlatmak istiyorum bu yazımızda.

Boğaz iltihabı veya farenjit hastalığı kolayca bulaşabilen bir bakteri nedeniyle oluştuğu için, hastalığı taşıyan kişinin çevresindeki insanlarla temas konusunda dikkatli davranması gerekir.

Boğaz İltihabına Ne iyi Gelir? Farenjit için ilaçla tedavi kadar etkili olmasa da, boğaz iltihabı belirtileriyle baş edebilmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için evde uygulayabileceğiniz bazı ek tedaviler vardır.

Zerdeçal: Zerdeçalın iltihap kurutucu özelliğinden yararlanılarak boğaz iltihabına karşı önlem alınabilir. Zerdeçal gargara suyu olarak kullanılabileceği gibi boğaz iltihabına karşı çay şeklinde de kullanılabilir. Zerdeçal çay şeklinde tek başına içilemez ise içine bal ve limon ilave edilebilir.

Süt: Gece uyumadan önce 1 su bardağı ılık sütün içine 1 kahve kaşığı zerdeçal ve 1 çay kaşığı kadar karabiber ilave edilerek içilirse boğaz iltihabına faydalı olur. Karışım gece boyunca rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

Ada Çayı: Ada çayının boğazlarda oluşan mikropların artmasını engelleyici bir etkisi vardır. Aynı zamanda boğazlarda iltihap nedeni ile ortaya çıkan ağrı ve tahrişi de giderici etki sağlar. Ada çayı hem gargara hem de çay olarak içilebilir. Günde 2 su bardağı ada çayı içerek boğaz iltihabı hafifletilebilir. Ada çayı emziren ve gebeler için uygun bir çay değildir.

Tuzlu Su: Tuzlu suyla gargara yaparak bakterilerle mücadele edebilir aynı zamanda boğaz iltihabı ve boğaz ağrısını azaltabilirsiniz. Tuzlu burun spreyleri mukus ile tıkanmış hava yollarını açarak rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Tarçın Çayı: Tarçın yine mikropları engelleyici etki sağlayan bitkilerden biridir. Tarçın çayı içmek boğazdaki ağrıya, şişkinliğe ve iltihaba karşı iyi gelir. Tarçın çayı için bir su bardağı kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığından biraz az toz tarçın eklenerek 5 dakika kadar demlenir. Çayın demlenme süreci tamamlandığında tarçın çayı hazır olacaktır. Limon ve bal ilavesi yapılarak tüketilebilir.

Sarımsak: Sarımsak doğal bir antibiyotik özelliği taşır ve boğaz ağrısına karşı iyi gelir. 2 diş sarımsak bölünerek ağızda emilir. Eğer emilerek tüketildiğinde çok acı geliyorsa sarımsak çay şeklinde hazırlanarak da içilebilir. 1 su bardağı suya 4 diş sarımsak eklenerek 7-8 dakika kısık ocakta kaynatılır. Ardından süzülerek ılık hale gelmesi beklenir. İçine 1 çay kaşığı karabiber eklenerek tüketilebilir.

Boğaz iltihabı ve farenjite karşı iyi gelen bu bitkiler ve bitki çaylarına ek olarak annemizin ev yapımı sıcacık ve bol acılı tarhana veya tavuk suyu çorbası da oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Unutmamamız gereken bir diğer konu ise bazı boğaz iltihabı ve farenjit durumlarında tedavi için mutlaka ilaç, iğne ve antibiyotik kullanmak zorunlu hale gelebilir. Bu nedenle 3 gün içerisinde geçmeyen rahatsızlıklarda mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

BOĞAZ İLTİHABI VE FARENJİT HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

farenjite-ne-iyi-gelir

Bu yazı boğaz iltihabına iyi gelen çorba çaylar ilaçlar antibiyotikler ne iyi gelir dondurma hangi çorba iyi gelir doktor bakar bölüme gidilir doğal kesin bitkisel evde çözüm tedavisi için sprey isimleri ne zaman nasıl geçer olur temizlenir yazılır tedavi edilir farenjite iyi gelen bitkiler şeyler ilaçlar iğne neden olan sebepler bakteri virüsler boğaz iltihabını patlatmak ne giderir ne söker temizlemek geçiren söktürür hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın