Boğaz İltihabı Nedir Nasıl Geçer

0
576
Okunma

Kış aylarının en sık karşılaşılan rahatsızlıklarından birisi olan boğaz iltihabı hakkında bilgiler vermek istiyorum bu yazımızda.

Boğaz iltihabının nedenleri, belirtileri ve tedavisi konusunda kısa kısa sizleri sıkmadan bilgileri aktarmaya başlayalım şimdi.

Boğaz İltihabı Nedir? Boğaz iltihabı, boğazda iki tarafta bulunan tonsil veya bademcik olarak adlandırılan dokuların iltihaplanmasıdır. Anjin ya da tonsilit olarak ta bilinir.

Rahatsızlık akut, subakut ve kronik seyirli olabilir. Akut olan türü virüs ya da bakterilerle bulaşır. Subakut adı verilen türü actinomyces bakterisi nedeniyle oluşur. Bu türdeki iltihaplanmalar üç haftadan üç aylık süreye kadar etkili olur.

Boğaz İltihabı Nedenleri: Boğaz iltihabının nedenleri; virüs kaynaklı ve bakteri kaynaklı şekilde ikiye ayrılır.

Virüs Kaynaklı Hastalıklar: Soğuk algınlığı ve nezle virüsleri boğaz iltihabına neden olur. Yüzlerce çeşidi vardır. Yüksek derecede bulaşıcıdır. Özellikle kış aylarında tesir gösterirler. Boğaz iltihabı durumlarının çoğundan bu virüsler sorumludur. Boğaz enfeksiyonuna neden olan virüs kaynaklı diğer hastalıklar şunlardır:

Bademcik İltihabı: Bademciklerin üzerinde nokta şeklinde veya daha geniş alana yayılmış beyaz iltihap görülür.

Faranjit: Ağız ve ağız gerisinde iltihaba neden olur. Bakteriyel de olabilir.

Gırtlak İltihabı: Ses kısıklığına yol açar. Hemen teşhis edilmesini sağlayan kendine özgü bir öksürüğe neden olur.

Kızamık: Başlangıcı nezleye benzer. Aşı ile korunmak ihtimali vardır, bir kere geçirildikten sonra vücut bağışıklık kazanır. Bağışıklık kazanmamış kişiler kızamık virüsüne maruz kalırsa 90% ihtimalle hastalığa yakalanırlar.

Suçiçeği: Kaşıntılı kızarıklıklarla kendini belli eder. Çocuklar yetişkinlere göre daha rahat atlatırlar.

Aftlar: Genellikle dil, dudak ve damakta beyaz ve gri noktalar şeklinde görülen aft (pamukçuk) virüsleri nadiren boğazda da ortaya çıkabilir.

Uçuk Virüsleri: Afta benzer şekilde, genellikle dudak kenarında görülmesine rağmen boğaz enfeksiyonuna da neden olabilirler.

Beze humması: Karaciğeri etkileyerek deride ve gözlerde sararmaya yol açabilir. Bademciklerde aşırı büyümeye neden olur, ciddi miktarda boğaz iltihabı görülür. Tedavisi genellikle bir haftadan unun sürer. Hastalığı atlatmak için ise bir ay gerekebilir. Öpücük hastalığı olarak da bilinir.

Kulak İltihapları: Özellikle orta kulakta meydana gelen iltihaplar boğaz enfeksiyonuna da yol açabilir. Bakteri kaynaklı da olabilir.

Bakteri Kaynaklı Hastalıklar: Bakteri kaynaklı boğaz enfeksiyonlarının en büyük farkı, antibiyotikler sayesinde tedavi edilebilmeleridir.

Streptokokal Boğaz Ağrısı: Vücutta birçok çeşit hastalığa neden olabilen Streptokok bakterilerinin boğazda oluşturduğu enfeksiyondur.

Boğmaca: En bulaşıcı hastalıklardan biridir. Özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde ölümcül olabilir. En etkili korunma yöntemi aşı yaptırmaktır.

Epiglotit: Ağır ve tehlikeli bir boğaz enfeksiyonudur. Ciddi nefes darlığına, hırıltılı sese neden olur. Çene hareketleri ile enfeksiyon iyice yerleşebilir. Acil tıbbi müdahale gerektirir.

Sinüzit ve Burun iltihapları: Mukus salgısının yutulması esnasında boğaza da bulaşabilirler.

Boğaz İltihabı Belirtileri: Boğaz iltihabı belirtileri enfeksiyonun bulunduğu kısma göre değişiklik gösterir. Boğaz iltihabının en çok görülen belirtileri boğazda yanma, özellikle yutkunurken ağrı, eğer nazofarinks bölgesi de enfeksiyondan etkilenmiş ise burun akıntısı, geri akıntı olması nedeni ile öksürük tutması gibi belirtiler de eşlik eder.

Larenjit denilen bölge de enfeksiyondan etkilenir ise ses telleri etkileneceği için köpek havlaması şeklinde öksürük de olur. Nefes alırken stridor denilen ötme sesi, bazen nefes zorluğu, hatta nefes durması bile görülebilir. Bazen boğaz enfeksiyonları döneminde ateş, kusma, karın ağrısı gibi şikayetler de diğer belirtilere eşlik edebilir.

Boğaz iltihabının genel belirtileri boğazda yanma, şişlik, yutkunma zorluğu, nefes darlığı, balgamlı öksürük, baş ağrısı, vücutta genel halsizlik, lenf düğümlerinde ve bademciklerde şişlik, bulantı, iştahsızlık, yüksek ateş ve aşırı terleme ya da üşüme gibi belirtilerdir.

Boğaz İltihabı Tedavisi: İltihaplanmanın tedavisinde antibiyotikler oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Uygulanacak 10 günlük bir ilaç tedavisi çoğunlukla iyileşmeyi sağlayacaktır. Sürekli olarak tekrarlayan iltihaplanmalarda, doktor bunun streptokok enfeksiyonu olduğunu belirlemek için boğaz kültürü yaptırabilir. Bunların sonunda kullanılacak antibiyotikler tedaviye olumlu olarak yansıyacaktır. Bu şekilde tedavi sağlanamazsa, cerrahi yöntemler uygulanarak bademciklerin alınması gerekebilir. Ameliyat kararı verilmesi için, aşağıdaki durumların oluşması gerekir;

Hastanın solunumunu engelleyecek derecede bademciklerde büyüme olması halinde

Hastada yutkunma sorunlarının oluşması halinde

Hastada sıkça tekrarlayan boğaz ağrısının olması halinde

Hastada sürekli olarak tekrarlayan boğaz iltihaplanması olması halinde

İltihabın sinüzit, orta kulak iltihabı gibi komplikasyonlara sebep olması halinde bademciklerin ameliyatla alınma kararı verilir.

Bademcik ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat yaklaşık olarak 20-30 dakika sürmektedir. Hastada kesi yapılmadan, ağzın içinden özel aletlerle bademcikler alınır. Hastada solunum güçlüğü ya da kanama belirtisi olması halinde, yeniden ameliyata alınması gerekebilir. Hastanede 5-10 saat gözetim altında tutulan hastalar, herhangi bir sorun olmazsa taburcu edilirler. 3 yaşın altında olan hastalar için, bu süre bir gece olarak belirlenebilir.

Dilerseniz boğaz iltihabına ne iyi gelir başlıklı yazımızı okuyarak, doğal ve bitkisel çözümler hakkında bilgi alabilirsiniz.

BOĞAZ İLTİHABI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAbogaz-iltihabi-neden-olur

Bu yazı boğaz iltihabının geçmemesi adı belirtileri kulağa vurması zararları vücuda yayılması kalbe etkisi tedavisi iyileşme belirtileri ciğerlere inmesi nedir neden uzun sürer nefes alamama neden olur ne zaman geçer nedeni ne kadar sürer nelere yol açar neyle geçer nasıl geçer sökülür patlatılır anlaşılır bulaşır tedavi edilir temizlenir oluşur sirke ateş ilacı sprey boğaz iltihabına ne iyi gelir hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın