Boğaz Enfeksiyonunun Belirtileri Nedenleri Tedavisi

0
682
Okunma

Boğaz ağrısına yol açan ve diğer adı farenjit olan bu rahatsızlık yılın her döneminde hemen hemen herkeste görülebilen yaygın bir durumdur.

Boğaz enfeksiyonlarına genel olarak bakteri kökenli hastalıkların yaygın olduğu kış aylarında daha sık rastlanmaktadır.

Cinsiyet veya yaş ayrımı yapmaksızın çok geniş bir yelpazede boğaz enfeksiyonuna rastlamak mümkündür. Biz sizlere bu yazımızda boğaz enfeksiyonunun belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında genel bilgiler vermeye çalışacağız.

Boğaz Enfeksiyonunun Belirtileri: Boğaz enfeksiyonu, yetişkinler ve çocuklar ile bebeklerde farklı belirtiler göstermektedir.

Yetişkin ve Çocuklarda Belirtiler: Boğazda rahatsızlık, Boğazda kuruluk, Boğaz ağrısı, Ses kısıklığı, Yutma güçlüğü, Öksürük, Hapşırma, Yorgunluk hali boğaz enfeksiyonunun belli başlı belirtileridir.

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri: Boğaz şişliği, Düşük dereceli ateş, Şişmiş lenf bezleri, Yutma güçlüğü, Burun akıntısı, Sinirlilik, Sık ağlama, Hapşırma gibi durumlar bebeklerde boğaz enfeksiyonu ile ortaya çıkmaktadır.

Boğaz Enfeksiyonu Nedenleri: Bu rahatsızlık virüs kaynaklı ve bakteri kaynaklı hastalıkların sonucunda ortaya çıkmaktadır. Aşağıda boğaz enfeksiyonuna neden olan hastalıkları kısa şekilde anlatmaya çalıştım.

Bademcik İltihabı (Tonsilit): Bademciklerin üzerinde nokta halinde veya daha geniş alana yayılmış beyaz pamuk şeklinde iltihap görülür.

Gırtlak İltihabı (Larenjit): Ses kısıklığına yol açar. Hemen teşhis edilmesini sağlayan kendine özgü bir öksürüğe sebep olur.

Kızamık: Aşı ile korunmak ihtimali vardır, bir kere geçirildikten sonra vücut bağışıklık kazanır. Bağışıklık kazanmamış kişiler kızamık virüsüne maruz kalırsa 90% ihtimalle hastalığa yakalanırlar.

Suçiçeği: Kaşıntılı kızarıklıklarla kendini belli eder. Çocuklar yetişkinlere göre daha rahat atlatırlar. Lakin boğaz enfeksiyonu oluşması kaçınılmazdır.

Aftlar: Genellikle dil, dudak ve damakta beyaz ve gri noktalar şeklinde görülen aft (pamukçuk) virüsleri nadiren boğazda da ortaya çıkabilir.

Uçuk virüsleri: Afta benzer şekilde, genellikle dudak kenarında görülmesine rağmen boğaz enfeksiyonuna da neden olabilirler.

Kulak İltihapları: Özellikle orta kulakta meydana gelen iltihaplar boğaz enfeksiyonuna da yol açabilir. Bakteri kaynaklı da olabilir.

Boğmaca: Özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde ölümcül olabilir. En etkili korunma yöntemi aşı yaptırmaktır.

Epiglotit: Ağır ve tehlikeli bir boğaz enfeksiyonudur. Ciddi nefes darlığına, hırıltılı sese neden olur. Çene hareketleri ile enfeksiyon iyice yerleşebilir. Acil tıbbi müdahale gerektirir.

Sinüzit: Mukus salgısının yutulması esnasında boğaza da bulaşabilirler. Bu nedenle boğaz enfeksiyonu meydana gelir.

Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi: Bu rahatsızlık için ağrı kesici, antibiyotik tedavisi ve bitkisel çözümler ile tedavi mümkündür.

Ağrı Kesiciler: Paracetamol benzeri reçetesiz verilen ağrı kesiciler kullanılabilir. Yüksek ateş gibi olası belirtileri de hafifletir.

Antibiyotikler: Çoğu boğaz enfeksiyonun nedeni virüslerdir. Şiddetli boğaz enfeksiyonlarında, bağışıklık sistemi zayıfladığı için bünyenin şeker hastalığı gibi ciddi hastalıklara açık hale geldiği durumlarda, hasta kişi geçmişte romatizma ateşine yakalandı ise, kalp kapak hastaları mevcutsa; boğaz enfeksiyonu için antibiyotik kullanılır.

Boğaz Enfeksiyonuna Ne iyi Gelir: Sizlere boğaz enfeksiyonu için kullanılan bitkisel çözümleri aktarmak istiyorum şimdi. Boğaz enfeksiyonuna iyi gelen şeyler, ilaçlar, bitkiler, meyveler, bitki çayları, yiyecekler olarak yapılan uygulamalar şunlardır.

– Ilık su ile hazırladığınız limonataya bal karıştırarak için.

– Bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı tuz karıştırın. Aralıklarla gargara yapın.

– Tarçın, sarımsak, zerdeçal, kırmızıbiber, karanfil ve zencefil ile hem boğazınızı yumuşatın hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirin.

– Ilık su ile seyreltilmiş ballı zencefil harika bir çözümdür.

– Tuzlu su ile gargara yapmak iltihabı, şişme ve ağrıyı azaltabilir.

– Pastil, buz küpleri, buzlu dondurma emmek ağrıyı hafifletir ve boğazı yumuşatır.

BOĞAZ ENFEKSİYONU HAKKINDA SORULARINIZI, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA DANIŞABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

bogaz-enfeksiyonu-nasil-gecer

Bu yazı boğaz enfeksiyonu nedenleri nasıl ne zaman geçer bulaşır giderilir engellenir önlenir ne iyi gelir nelere yol açar ne geçirir neden sık olur geçmez için evde ne yapılabilir şurup gargara iğne çay doğal bitkisel kesin çözüm çare nedir boğaz enfeksiyonuna iyi gelen şeyler ilaçlar bitkiler yiyecekler meyveler bitki çayları boğaz enfeksiyonunu önlemek için konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın