Boğaz Ağrısı Nasıl Olur Nedenleri Nedir

0
125
Okunma

Kış ayları geldi ve havalar yavaş yavaş soğumaya başladı. Artık halk arasında hemen hemen herkesin başına gelen bir durum olan boğaz ağrısı ile en sık karşılaştığımız mevsimdeyiz.

Bu yazımızda sizlere önemsenmeyecek ve önemsenmesi gereke boğaz ağrısı durumlarını kısaca anlatmak istiyorum.

Boğaz Ağrısı Nedir? Boğaz ağrısı bir hastalık olmayıp çoğunlukla başka bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkar. Boğaz ağrısının en sık karşılaşılan nedeni enfeksiyonlardır. Şimdi boğaz ağrısının nedenlerini daha detaylı şekilde anlatalım.

Boğaz Ağrısının Nedenleri: Boğaz ağrısı; bakteriler, tonsillit, farenjit, larenjit başta olmak üzere farklı nedenlerle ortaya çıkar.

Bakteriler: En sık karşılaşılan bakteriler streptokok cinsi bakterilerdir. Bu bakteriler boğazda enfeksiyon oluşturmanın yanı sıra kalp kapakçıklarında ve böbreklerde de rahatsızlıklara neden olabilirler.

Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde yeterli süre ve yeterli dozda uygun bir antibiyotik kullanılması gereklidir.

Tonsillit: Boğazın her iki yanındaki bademciklerin iltihaplanmasıdır. İhmal edilirse apseye neden olabilir.

Farenjit: Yutak duvarının iltihaplanmasıdır.

Larenjit: Gırtlağın iltihaplanmasıdır. Ses kısıklığı, nefes darlığı, öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Tümörler ve travmalarda diğer boğaz ağrısı nedenler arasındadır. 1 haftadan fazla süren ses kısıklığı, nefes alma güçlüğü, yutma güçlüğü, kilo kaybı, boyunda ele gelen şişlik balgam ve tükürükte kan görülmesi gibi belirtiler aklımıza tümoral bir hastalığı getirmeli ve vakit geçirmeden bir Sağlık kuruluşuna başvurmalıyız.

Boğaz Ağrısına Neden Diğer Etkenler
– Kirli Hava, sigara,

– Reflü; yemek borusu ve mide içeriğinin boğazı tahriş etmesi,

Sinüzit burun iltihabı gibi rahatsızlıklarda oluşan geziz akıntısının boğazı tahriş etmesi,

– Akciğerlerdeki enfeksiyonlarda atılan balgamın boğazı tahriş etmesi,

– Geniz eti, burun eğriliği burun polip gibi burun solunumunun yeterli olmayıp ağız solunumu yapılan durumlarda da boğazda tahriş ve kuruma görülür.

– Alkol aşırı Sıcak ve soğuk yiyecek, içecekler aşırı baharatlı yiyecekler, yanlışlıkla veya intihar amacı ile alınan yakıcı Maddeleri de boğazda tahriş yapan diğer etkenler arasında sayabiliriz.

Boğaz Ağrısında Evde Çözüm
– Yeterli beslenmeye dikkat edilmeli,

– Yeterli Sıvı alımı sağlanmalı,

– Ortam Havası nemlendirilmeli

– Basit ağrı kesiciler ve gargaralar kullanılabilinir.

İsterseniz site içerisinde arama yaparak boğaz ağrısına iyi gelen diğer şeyleri ve bitkisel çözümleri uygulayabilirsiniz.

Doktora Başvurmamızı Gerektiren Durumlar
Şiddetli ve uzamış boğaz ağrısı, Nefes almada güçlük, Yutma güçlüğü, Uzun süreli ateş, Vücutta döküntülerin oluşması, Boyunda ele gelen şişlik, Sık tekrarlayan boğaz ağrısı, Tükürük ve balgamda kan görülmesi gibi durumlarda acilen doktora görünmek gerekir.

BOĞAZ AĞRISI HAKKINDA SORULARINIZI YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

bogaz-agrisi-icin-pastil

Bu yazı boğaz ağrısının sebepleri nedenleri dişe vurması yan etkileri tedavisi nasıl geçirilir olur geçer nedir neden olur iyi gelen ilaçlar bitkiler hangi doktor bakar bölüm evde doğal kesin çözüm ne iyi gelir için pastil gargara dua boğaz ağrısını ne geçirir geçirme rahatlatır geçirecek keser ilaç çaylar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın