Böcek Sokması Nedir Nasıl Anlaşılır

0
1431
Okunma

Bu yazımızda toplumda herkesin mutlaka başına gelen bir durum olan böcek sokması hakkında bilgiler vermek istiyorum. Böcekler genellikle kendilerini savunma amacıyla insanları soksalar da, bazı böcek türleri beslenme amacıyla da insanları ısırabilir.

Böcek sokması, genellikle ciltte küçük tahrişlere yol açsa da, böceğin türüne göre bu ısırıklar ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Dünya üzerinde yaşayan birçok böcek çeşidi vardır. Bu da böceğin türüne göre farklı belirtilerin ve sonuçların doğmasına sebep olur.

Böcek Isırınca Görülen Belirtiler: Pire ısırıkları çizgiler ve kümeler halinde grup olur. Kaşıntı, şişme ve kızarıklık görülür.  At sineği sokması çok acılı olur. Isırılan bölgede şişme ve su toplanması oluşur. Tahtakurusu ısırıkları ilk seferde çok acılı olmayabilir. Belli bir süre sonra şişkinlik ve kaşıntı yaratabilir. Kene ısırığı da ilk başta belli olmayabilir. İlerleyen zamanlarda şişkinlik, kızarma, morarma ve kaşıntı görülebilir. Keneler Borrelia adında enfeksiyon taşıdıklarından, sokmaları durumunda hastaneye gidilmelidir.

Örümcek sokması ağrılı olabilir. Kızarıklık ve şişkinlik görülür. Daha ciddi durumlarda bulantı, kusma, terleme, baş dönmesi yaşanabilir. Eşek arısı sokmasında acı çok fazla olur ve ısırılan bölge saniyeler içinde şişip kızarır. Sivrisinek ısırığının tek nokta halinde izi olur. Şişme, açık renk bir kabarıklık ve yoğun kaşıntı meydana gelir. Akrep sokması durumunda şişkinlik, kızarıklık, ağrı, yanma, deride uyuşukluk meydana gelir. Karınca ısırıklarının içi irinle dolar ve şişkinlik görülür. Birkaç gün sonra ise ısırılan bölgenin üzerinde küçük topaklar meydana gelir.

Böcek Sokunca Yapılması Gerekenler: Isırığı fark ettiğinizde hemen öncesinde nerede bulunduğunuzu anımsayın. Ormanlık bir alandaysanız muhtemelen sivrisinek, kene ya da karınca tarafından ısırılma ihtimaliniz yüksek. Bir hayvanı sevdikten sonra ısırık oluştuysa büyük ihtimalle pire olur. Hangi böceğin ısırdığını tespit etmek, tedaviyi doğru uygulamak açısından önemlidir. Isırığın nasıl göründüğüne ve semptomlara bakın. Bu da yine böceğin türünü tespit etmenize yardımcı olacaktır.

Doktora Gidilmesi Gereken Durumlar: Elbette her böcek sokmasında doktora gidilmesi gerekmez. Fakat aşağıdaki durumları yaşıyorsanız mutlaka zaman kaybetmeden doktora görünmelisiniz: Hırıltı ya da nefes almada zorluk, Bulantı, kusma veya ishal, Hızlı veya düzensiz kalp atışı, Baş dönmesi, Yutma güçlüğü, Anksiyete.

Böcek Sokması Tedavisi: Enfeksiyonu önlemek için ısırılan bölgeyi sabunlu su ile yıkayın. Yarayı kaşımayın veya sıkmayın. Böcek ısırıkları için eczanelerde satılan kremlerden edinin ve bölgeye nazikçe sürün. Şişmiş bölgeye buz kompresi yapın. Yara elinizde ya da kolunuzda ise bu bölgeleri mümkün olduğunca yukarıda tutarak kan akışını yavaşlatın. İlk müdahaleleri yaptığınız halde semptomlarda azalma olmuyorsa, acil olarak doktora gidin.

Böceği gördüyseniz hangi böceğin sizi soktuğunu tarif etmeniz doktorun işini kolaylaştıracaktır. Çoğu durumda böcek sokması tek başına riskli değilken, başka hastalıklara sebep olabilmesi açısından tehlikelidir. Kenelerin lyme hastalığı, sivrisineklerin beyin iltihabı riski taşımaları gibi. Hele de alerjik bünyeye sahip kişilerde böcek sokmaları, solunum hastalıkları başta olmak üzere, ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzden sadece ısırılan bölgeye değil; başka ne tür rahatsızlıklar yaşadığınıza da odaklanın.

Böcek Sokması için Önlemler: Evinizde her zaman haşere kovucu ürünlerden bulundurun. Açık havada bulunacaksanız vücudunuzu mümkün olduğunca kapalı tutacak giysiler giyin. Nötr renkler böcekleri sizden uzak tutarken, canlı renklerdeki çiçek desenli kıyafetler onları kendinize çeker. Böcekleri kendinizden uzak tutacak sprey ürünlerini kullanabilirsiniz. Parfümler ve kokulu losyonlar da böceklerin hoşuna gitmez.

Bu yazımızda böcek sokması tipleri ve belirtileri ile, böcek sokması tedavisi hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Farklı bir yazıda ise böcek sokmasına ne iyi gelir ve böcek ısırması için neler yapılır bunları anlatacağız.

BÖCEK SOKMASI KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAbocek-sokmasi-recete

Bu yazı böcek sokmasının belirtileri nelerdir tedavisi nedir ne zaman geçer ne iyi gelir ne yapılır ne demek nasıl anlaşılır olur tedavi edilir geçer ısırması sokmaları belli olur ilk yardım reçete ilacı şişliği çeşitleri zehirlenme sonucu morluk krem alerji kızarıklık ve şişlik enfeksiyon göz şişmesi çeşitleri tehlikeli mi alerjisi antibiyotik su toplaması morarma morluk hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın