Böbrek Taşı Nedir Nasıl Düşürülür

0
662
Okunma

Bu sıralar böbrek hastalıkları ve böbrek rahatsızlıkları hakkında oldukça yazı yazdık. Fark ettim ki; halk arasında en çok bilinen ve duyulan böbrek taşı konusunu es geçmişiz. Bu sebepten bu yazımızda; böbrek taşı nedir, böbrek taşının belirtileri ve nedenleri nelerdir, böbrek taşı için tedavi ve korunma yöntemleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Böbrek Taşı Nedir? Böbrek taşları, böbrek kanalları içerisinde oluşan mineral içerikli sert kitlelerdir. Taşların oluş nedeni ve mekanizması bilinmemektedir. Taşlar, doğuştan idrar yollarında anomali bulunan, ailesinde böbrek taşı hikayesi olan, sistemik hastalıktan şikayetçi kişilerde sık görülür. Görülme sıklığı olarak; böbrek taşları erkeklerde kadınlara oranla 3 kat fazla olacak şekilde oldukça sık görülür.

Sık geçirilen idrar yolu enfeksiyonları, sistinüri gibi böbrek hastalıkları, gut gibi sistemik hastalıklar böbrek taşı oluşumunu arttırır. Kronik bağırsak iltihabında da böbrek taşı oluşumu sıktır.

Hastalıklardan başka; gün içerisinde yeterince sıvı almamak, ailede taş hikayesi, 30-50 yaş aralığında olmak, hareketsiz hayat tarzı taş oluşumunu arttıran faktörlerdir.

Böbrek Taşı Belirtileri: Böbrek taşının en sık karşılaşılan belirtileri olarak; Şiddetli böğür – yan ağrısı, Mide bulantısı, Kusma, İdrarda kan görülmesi gibi belirtiler sayılabilir.

Böbrek Taşı Tanısı ve Tespiti: Böbrek taşının tanısında görüntüleme yöntemleri ve laboratuvar tetkiklerinden yararlanılır. Taşın saptanabilmesi için direkt röntgen grafi veya ultrasonografiden yararlanılır. Görülemediği durumda bilgisayarlı tomografi istenir ve bu yöntem kesin tanıyı verir.

Böbrek Taşı Tedavisi: 5 mm’ye kadar olan böbrek taşı tedavisi taşın küçük olması nedeniyle ağrı kesici, antispazmodik ilaçlar ve bol sıvı alımı ile yapılır. Bu yöntemlerle taş kendiliğinden düşebilir.

5 mm’den büyük olan böbrek taşı tedavisi ise ESWL (Vücut dışından şok dalgaları ile taş kırma) ile kırılarak ve idrarla atılmaları sağlanarak yapılır.

PNL (Perkütan Nefrolitotomi): Endoskopik (kapalı) bir ameliyat olan PNL yöntemi, 2 cm’den büyük ve ESWL ile kırılamayan böbrek taşı tedavisi için uygulanır. Hastaya genel anestezi altında bel bölgesinden 1 cm’lik kesi yapılır. Bu kesiden girilerek taşlar ya bütün halinde ya da kırılarak çıkarılır. Bu yöntemde taşların kırılması pnömatik, ultrasonik veya lazer taş kırıcılar ile parçalanırlar.

URS (Üretoroskop): Üreter kanalı içerisindeki taşlar düşmez ya da ESWL ile kırılmazsa, idrar yolundan üreteroskop cihazı ile girilerek kırılır ve tedavi edillir. Üreteroskoplar 2.5-3 mm çapında, içlerinde görüntüyü sağlayan bir mercek bulunan cihazlardır. Hastalar tedavi sonrası aynı gün içinde eve taburcu edilirler.

Böbrek Taşı riskini en aza indirmek için; Özellikle yaz aylarında olmak üzere bol su içmeli, sıvı tüketmelidir. Tuz tüketimini kısıtlamalı, düzenli egzersiz veya yürüyüş yapmalıdır. Ani kilo kayıplarından kaçınmak da taş oluşum riskini azaltmada etkilidir.

BÖBREK TAŞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAbobrek-tasi-nasil-dusurulur

Bu yazı böbrek taşının belirtileri nedenleri düşmesine ne iyi gelir kanalı tıkaması belirtisi resmi düşmesi oluşmaması için nelere dikkat etmeliyiz nedir neden oluşur neyle düşer ne zaman tekrarlar nerede olur oynar neden düşmez nasıl düşürülür olur eritilir alınır belli olur oluşur önlenir temizlenir böbrek taşı için su bira kür ne yapılır avakado tomogrofi meyve suyu hangi balık limon ve zeytinyağı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın