Böbrek Kumu Nedir Nasıl Dökülür

0
848
Okunma

Böbrek taşı problemi çekenler için hafif bir rahatsızlık olan böbrek kumu, çoğu kişi için oldukça acılı ve stresli bir döneme neden olmaktadır.

Bu yazımızda sizlere; böbrek kumu nedir, böbrek kumunun belirtileri, oluşumu, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Böbrek Kumu Belirtileri: Böbrek kumunun yol açtığı en tipik belirti ağrıdır. Böbrek kumunun bulunduğu konum ve boyutu da belirtilerin ortaya çıkmasında önemli rol oynar. En önemli belirti böbrek sancısı olarak ortaya çıkar. Karakteristik böbrek ağrısı, böğür bölgesinden başlayıp öne doğru ilerleyen, kasık ve testislere de yayılabilen ağrılardır. Kumun oynayıp idrar yolunu zedelemesi ise idrarda kanamaya yol açar. Ağrıya bulantı, kusma ve ateş de eşlik edebilir.

Böbrek Kumu Nasıl Oluşur? Kalsiyum, oksalat ya da ürik asit gibi maddelerin idrarda yüksek düzeyde bulunması nedeniyle meydana gelir. Bu maddeler kristaller şeklinde büyüyerek böbrek kumlarını oluştururlar. İdrarda kristal ve taş oluşumunu önleyecek bazı kimyasal maddeler vardır, ancak bazı kişilerde söz konusu mekanizm tam olarak çalışmayabilir.

Böbrek Kumu Neden Olur? Böbrek kumunu oluşturan sebep tam olarak bilinmemekle birlikte bazı etkenlerin hastalığın oluşumunda rol oynadığı biliniyor. İdrar yolu enfeksiyonu, böbrekteki yapısal bozukluklar, metabolik hastalıklar, genetik faktörler, bazı ilaçlar, yetersiz sıvı alımı ve beslenme alışkanlıkları bunlardan bazılarıdır.

Böbrek Kumunun Zararları: Böbrek kumu genellikle ağrıya sebep olurlar. Üriner sistemde enfeksiyon kaynağı olabilirler. İdrar yolunun herhangi bir bölgesinde tıkayıcı bir duruma neden olmuşsa zaman içerisinde böbrekte fonksiyon kaybına yol açarlar.

Bazen büyük bir böbrek kumu, böbrek hasarına neden olmazken böbrekten sonraki kanaldaki milimetrik bir kum, böbrek idrar akımını tıkaması ve enfeksiyon varlığında böbreğin işlevini tümüyle kaybetmesine yol açabilmektedir.

Böbrek Kumu Tedavisi: Böbrek kumu dökme belirtisinin ortaya çıkmasından sonraki süreçte var olan ağrılara ve diğer sıkıntılara göre hareket edilmelidir. Küçük boyutlarda olan kumlar kendiliğinden kolay şekilde vücuttan atılabilir. Vücuttan atılamayan büyük kumlar da boyut tespitinin yapılması gerekir.

İlk olarak film çekilir ve böbrekte olan kumların boyutları tespit edilir. Kumlar kendiliğinde düşebilecek olan boyutlarda ise üretereskopi tekniğinin yardımı ile idrar borusundan hastanın mesanesine giriş yapılır. Kumlar bu sayede daha küçük boyutlara getirilmek adına kırılır veya direk olarak olduğu yerden çıkartılır.

Daha büyük ve sıkıntılı durumlarda böbrek ameliyatı gerekebilir. Böbrek kumları ve taşları için uygulanması gereken en önemli şey bol düzeyde su içmektir. Su içmek aksatılırsa ve en az düzeyde sağlanırsa, böbreklerde var olan kumlar yani sistin, ürat, fosfat ve oksalat kristalleri su olmadığından dolayı eriyemez hale gelir. Erimeyen kristaller zaman içinde birleşerek katılaşır ve daha büyük böbrek taşlarını ortaya çıkartır.

Dilerseniz böbrek kumuna ne iyi gelir başlıklı yazımızı okuyarak, böbrek kumları için alternatif tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

BÖBREK KUMU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAbobrek-kumu-nasil-dokulur

Bu yazı böbrek kumunun belirtileri zararları düştüğünü nasıl anlarız tedavisi nedenleri sebepleri nedir neden olur neye benzer ne kadar sürer ne renk olur nerden düşer ne kadar sürede dökülür nasıl tedavi edilir olur temizlenir teşhis edilir böbrek kumunu ne döker düşüren döken bitkiler dökmek için ilaçlar için ne yapmalı hangi bölüm doktor bakar ve bira hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın