Böbrek İltihabı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

1
1257
Okunma

Toplumda hatırı sayılır bir kitleyi etkileyen böbrek iltihabı hakkında bilgiler vermek istiyorum bu yazımızda.

Böbrek iltihabı nedir neden olur, belirtileri nedenleri ve tedavisi hakkında aklınıza gelebilecek her türlü konuya kısa kısa değinmeye çalışacağım.

Böbrek İltihabı Nedir? Böbrek iltihabı böbreğin herhangi bir kısmının bilinen bir rahatsızlığa ya da etkene bağlı olarak ve yahut hiçbir etken gösterilmemesine rağmen vücudun savunma hücreleri tarafından işgal edilmesi ve buna bağlı olarak da meydana gelen rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Böbrek İltihabı Çeşitleri: 3 çeşit böbrek iltihabı vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Glomerülonefritler: Halk arasında “nefrit” hastalığı olarak bilinir.

Pyelonefrit: İdrar yolu enfeksiyonu olarak tanımlanabilir.

Tubulointertisyel Nefrit: Çoğunlukla ilaçlara bağlı olarak özellikle de penisilinler, antibiyotikler ve ağrı kesiciler sebebi ile gelişen ve genelde fark edilmeden kendiliğinden iyileşen iltihap çeşidi olarak bilinir.

Böbrek İltihabı Belirtileri: En bariz belirtiler böğür ağrısı ve ateştir. Böğür iki yan tarafımızda, kaburga kemiklerimizin hemen altında kalan boşluğa verilen isimdir.

Diğer belirtiler şunlardır; Karın ve sırt ağrısı. İdrarda yanma. Bulanık renkli, balıksı kokulu, bazen de iltihaplı ve kanlı idrar. Sık idrara çıkma isteği.

Böbrek İltihabı Nedenleri: Böbrek iltihabına genelde E. Coli adlı bakteri neden olsa da kan dolaşımında bulunan herhangi bir başka tür bakteri veya virüs de bu hastalığa neden olabilir. Böbreğe ulaşan bu zararlı canlılar böbrek iltihabına neden olabilirler. Böbrekler üç temel yolla iltihap kaparlar:

İdrar Yolu: Dışarıdan gelen bakteriler idrar kanalı boyunca yukarı çıkarak böbreğe ulaşırlarsa böbrek iltihabına neden olabilirler. Beden temizliğine ve özellikle tuvalet ortamı temizliğine dikkat etmemek böyle bir netice verebilir.

Tıkanma: Böbrekten düşen taşlar veya idrar yolunda büyüyen bir tümör idrar yolunu tıkayabilir. Bu durumda aşağı yönde olan idrar akımı sekteye uğrar. Sonucunda artan bakteri yoğunluğu ile birlikte böbrek iltihabı oluşabilir.

Kan Dolaşımı ile Taşınma: Vücudun herhangi bir noktasında oluşan iltihap (enfeksiyon) kan dolaşımı sistemine dahil olarak vücutta başka bir bölgeye taşınabilir. Böbreklere taşınırsa ve yeterli yoğunluğa ulaşırsa böbrek iltihabına neden olabilir.

Böbrek İltihabı Tedavisi: Bu hastalığın tedavisi böbrek iltihabının akut veya kronik olmasına bağlı olarak farklı bir seyir alır.

Akut Böbrek İltihabı Tedavisi: Akut rahatsızlıkta tedavi için ilk olarak sıvı kaybının azaltılmaya çalışıldığını görebilmek mümkündür. Ayrıca tuz içermeyen bir diyet programına tabi tutulduklarını da görebilirsiniz. İltihaba sebep olan mikrop veya bakteriyi önleyici ilaçların kullanılması, tedavi sürecinden bir hafta sonra hastaya idrar tahlili yapılarak gelişmelerin incelenmesi ve idrar durumu normal olana dek hastaya yatak istirahatinin verilmesi gibi tedavi basamaklarının gerçekleştirildiğini görebilmek mümkündür.
Kronik Böbrek İltihabı Tedavisi: Bu tip hastalıklarda hastanın uzun bir tedavi sürecine girdiğini görebilmek mümkündür. Üstelik bu tür durumlarda hastanın tedaviye yanıt vermesinin oldukça güç olduğunu söyleyebiliriz. Bu tür durumlarda hastaların kurtulma şansının %10 gibi düşük bir ihtimal olduğunu görebilmek mümkün. Hastalığın tedavi edilmesi için izlenen adımlara bakıldığı zaman ilk olarak vücuttaki azot miktarının azaltılmaya çalışıldığını görebiliyoruz.
Dilerseniz sitemizde daha önce paylaştığımız böbrek iltihabına ne iyi gelir başlıklı konuyu okuyarak bu hastalığın tedavisi için bitkisel çözümleri öğrenebilirsiniz.
BÖBREK İLTİHABI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA
bobrek-iltihabi-nelere-yol-acar
Bu yazı böbrek iltihabı nedir nelere yol açar nasıl tedavi edilir olur geçer oluşur böbrek iltihabının tedavisi diğer adı belirtileri nedenleri nelerdir için çay iğne ilaç bitkisel doğal tedavi kesin çözüm çare böbrek iltihabına iyi gelen bitkiler antibiyotikler limon iyi gelir mi evde eş anlamlısı yan etkileri olanlar ne yemeli sırt ağrısı nasıl olur kürü hastalığı geçirenler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.
Gelen aramalar: böbrek iltihabı nelere yol açar

1 YORUM

  1. Merhaba hocam ben 25 yaşında 3 çocuk annesiyim size sormak istediğim soru şu benim genital bolgelde yanma ve sık sık idralimin gelmesi ve canımın yanmasiyla kadın doğuma gittim idrar tahlilinde protein +++ bu şekilde yazıyor du protein kaçağı var dediler dahiliye ye geçtim ve ultrason q girdim bobreklerim de taş yok fakat yogun intihap görüldü ve idralime kan karismis zaten 4 yıldır safra kesemde taş vardı onu biliyorum doktor antibiyotik yazdı buskopan yazdı ve yatmadan suya karistirilip icilecek tek bir toz yazdı 2 gün oldu ilaclarima başlayalı ama bu hastalık geçer mi zor mu olur merak ediyorum beni aydınlatırsanız çok sevinirim

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın