Böbrek Büyümesi Ne Demek Tedavisi Nasıl Olur

0
541
Okunma

Bu yazımızda sizlere böbrek büyümesi rahatsızlığı hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Böbrek büyümesinin ne olduğunu, nedenlerini, zararlarını, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini aktarmaya başlayalım.

Böbrek Büyümesi Nedir? Tıp dilinde hidronefroz olarak tanımlanan böbrek büyümesi, böbrekte idrarı toplayan sistemlerin farklı sebeplere bağlı olarak büyümesi ya da genişlemesi olarak tanımlanabilir. Bu durum böbrekte idrarın birikmesi sonucu meydana gelir.

Böbrek Büyümesinin Belirtileri: Böbrek boşluğunda bel ağrıları, Biriken idrar dolayısıyla enfeksiyon, Ateş, İdrar yaparken acı, Karında şişlik, Bulantı ve kusma, İki taraflı hidronefrozda susama, Keyifsizlik, Kilo kaybı gibi belirtiler en bilinenleridir.

Böbrek Büyümesinin Nedenleri: Böbrek büyümesi, böbrekte idrarın birikmesine bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Peki, böbrekte idrar neden ve nasıl birikir? Normalde böbreklerin havuzcuk adı verilen bölgesinde toplanan idrar, ilk önce idrar kesesine oradan da idrar kanalına, oradan da dışarı atılma açıklığına gelir.

İşte bu yolculuk esnasında meydana gelen herhangi bir tıkanıklık, idrarın böbreklerden çıkışını engelleyecektir. Tıkanıklık, idrarın böbrekten boşalmaması ve sonuçta artan basınç ile böbreğin büyümesine sebep olmaktadır.

Tıkanıklığa idrar yollarında bir tümör, üreter kıvrılmaları, gebelik, prostat büyümesi veya bir taş neden olabilmektedir.

Böbrek Büyümesi Tedavisi: Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi çok mühimdir. Çünkü, hafif yollu böbrek büyümeleri kolay tedavi edilebilmektedir. Yukarıda sayılan belirtilere sahipseniz bir üroloji uzmanına görünmenizde yarar vardır.

Böbrek büyümesinde kesinlikle geç kalınmamalıdır. Bu durumda böbrek büyümesine neden olan faktör ortadan kaldırılsa bile, verilen hasarın boyutlarına bağlı olarak hastanın normal hayatına dönmesi mümkün olmayabilir hatta hasta böbreğin alınması durumu söz konusu olabilir. Tedavide, böbrek büyümesine sebep olan etken ne ise, onun ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamalar yapılmaktadır.

Bir organ olarak böbrek hakkında daha detaylı bilgi almak için böbreğin görevleri konulu yazımızı okumanızı öneririz.

Böbrek hastalıkları için daha detaylı bilgi almak isteyenler böbrek hastalıklarına ne iyi gelir başlıklı yazımızı okuyabilir.

BÖBREK BÜYÜMESİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

bobrek-buyumesinin-zararlari

Bu yazı böbrek büyümesinin nedenleri zararları yan etkileri nelerdir ne demek neden olur nedendir nasıl olur anlaşılır engellenir geçer için şifalı bitkiler hangi bölüm doktora gidilir böbrek büyümesine ne iyi gelir iyi gelen yiyecekler doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi böbrek büyümesini ne geçirir hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın