Böbrek Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

0
548
Okunma

Bu yazımızda sizlere böbrek ağrısı hakkında bilgiler vermek istiyorum. Böbrek ağrısı nedir, neden olur ve böbrek ağrısı nasıl geçer gibi sorularınıza yanıt bulmak için doğru yerdesiniz. Hadi şimdi uzatmadan yazımıza başlayalım.

Böbrek ağrısı bel bölgesinde oluşan dayanılmaz ağrılardır. İnsan vücudunun her bir bölgesi çok önemlidir ama insan hareketlerinin tam merkezi olan belde meydana gelen bu ağrılar gün içerisinde insanı çok rahatsız etmektedir. Böbrek ağrısının meydana geldiği belde batma şeklinde şiddetli ağrılar oluşur ve bu durum da birçok rahatsızlığın habercisidir.

Böbrek Ağrısı Belirtileri: Böbreklerimiz belimizin üzerinde, üst karnımızın sırtımıza yakın olan kısmında bulunur. Böbrek ağrısını üst karnımızın derininde veya belimizin üzerinde hissederiz. Ağrı omurganın solunda, sağında veya aynı anda her iki yerinde de olabilir.

Böbrek ağrısı şu belirtilerle de birlikte görülebilir: İdrar yaparken zorlanma ve ağrı, İştah kaybı, Yorgunluk, Kilo kaybı, Mide bulantısı

Böbrek Ağrısının Nedenleri: Böbrek ağrısına neden olan faktörleri kısa kısa anlatmak gerekirse bilmeniz gereken noktalar kesinlikle şunlardır;

Böbrek Taşı: Böbrek taşı böbreklerde iken nadiren ağrıya neden olur. Ancak yerinden hareket edip idrar yoluna girdiklerinde şiddetli ağrıya sebep olur. İdrar yolu tıkanır, idrar akışı güçleşir.

Ağrı genellikle gece veya sabah ilk uyanıldığında aniden ortaya çıkar. Ağrı sağ veya sol böğür bölgesinde hafifçe başlar; yarım saat kadar sonra ağrı keskinleşir, sabitlenir ve çok ciddi seviyelere gelir. Ortalama 1-4 saat sürer, bazen 12 saate kadar çıkabilir. İdrarda kana, kuru öğürmeye veya kusmaya neden olabilir.

Böbrek İltihabı: Böbrek iltihabı durgun ve hafif şiddette böbrek ağrısına neden olur. Kadınlarda daha çok görülür. Belirtiler birkaç saat veya gün içerisinde hızlıca gelişir. Bulantı, kusma, ateş, idrar renginde değişiklik görülebilir.

Tıkanma: İdrar yolunun üst kısmında yaşanan tıkanmalar böbrek ağrısına neden olur. Ağrı böğürde hissedilir. Tıkanmanın nedeni ameliyat, iltihap veya doğuştan gelen sorunlar olabilir. Böbrek büyümesinin neden olduğu karın içi itmeler de tıkanmaya neden olabilir. Ağrı genellikle çok miktarda sıvı tükettikten sonra veya idrar söktürücü ilaçlar aldıktan sonra ortaya çıkar.

LPHS Sendromu: Bel ağrılı kanlı işeme sendromu genellikle genç kadınlarda görülür. Kalıcı veya tekrar edici özelliktedir, aniden ortaya çıkar. Hormon değişiklikleri ve kullanılan doğum kontrol hapları LPHS’ye neden olabilir. Ağrı bir veya iki tarafta yanma veya zonklama şeklinde hissedilir. Hareket esnasında şiddetlenebilir. Kanda idrar görülür, ateş ve bulantı söz konusudur.

Diğer Nedenler: Böbrek ağrısının diğer olası nedenleri şunlardır: Böbrek kanseri, Uzun dönemli kullanılan antibiyotik veya analjezik ilaçlar, Hamilelik, Böbrek damarlarına, idrar yoluna atılan kan pıhtıları, Böbrek dokularının ölümü

Böbrek Ağrısı Tedavisi: Böbrek ağrılarının tedavisi için 3 farklı yöntem mevcuttur.

İlaç Tedavisi: Böbrek iltihaplarında güçlü antibiyotikler kullanılır. Böbreklerde ilerleyen veya kalıcı bir hasar olmadığı sürece ağrı kesici kullanmak mantıklı bir yöntemdir. Ancak özellikle kalıcı böbrek ağrılarında ağrı kesiciler sadece sorunu maskeler, sorunu gidermez. Ağrı ile mücadele için kortizon ilaçlar da kullanılabilir. Ancak doktor kontrolü şarttır.

Cerrahi Müdahale: Son çaredir. Ani böbrek yetmezliklerinde, ilerleyen veya önlenemez veya böbrek hasarında uygulanır. Diğer yöntemlerle böbrek taşı düşürülemiyorsa, litotripsi gibi ameliyatlarla alınabilir. Laparoskopik piyeloplasti ile üst idrar yolu tıkanmaları açılır.

Beslenme Önerileri: Nohut, havuç, karnabahar ve turp gibi besinlerde bulunan kalsiyum oksalat minerali böbrek taşına neden olur. Bu besinleri kısıtlayıp, aminoasit içeriği yüksek besinler tüketmelisiniz.

Hızlı rahatlama için yaban mersini suyu için. Böbrek taşından korunmak için her gün on bardak su için. Su sayesinde bakterileri vücut dışına atarak iltihap kaynaklı böbrek ağrısını da hafifletmiş olursunuz. Meyve ve sebzeler böbrekleri kuvvetlendirerek ağrıyı azaltır. Üzüm, portakal ve kavun gibi besinler böbrek taşını söker ve böbrek kumunu yok eder.

Yaban mersini ise antibiyotik etkisi ile böbrek iltihabına iyi gelir. Fesleğen ve bal böbrekleri kuvvetlendirir. Tuzu azaltın. Amino asit açısından zengin olan yiyecekler böbrek dokularının hızla yenilenmesini sağlayarak ağrıyı etkili bir şekilde giderir. Yumurta akı tüketin.

Dilerseniz böbrek ağrısına ne iyi gelir başlıklı yazımızı okuyarak bu problem için alternatif tıp yöntemlerini okuyabilirsiniz.

BÖBREK AĞRISI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAbobrek-agrisinin-bele-vurmasi

Bu yazı böbrek ağrısının nedeni bele vurması belirtileri nedenleri psikolojik yeri tedavisi kasıklara bacağa nelerdir nedir nefes darlığı yapar mı nerede olur nerelerde hissedilir neden nereye ne geçirir nasıl anlaşılır geçer kesilir oluşur bir ağrıdır hafifler fark ayırt edilir böbrek ağrısını  geçirme yolları ne keser tetikler tetikleyen yiyecekler gidermek için kesen ilaçlar ne yapmalı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın