Böbreğin Görevleri ve Yapısı Böbrek Ne işe Yarar

0
1131
Okunma

Vücudumuzda bir çok organ vardır ve her biri farklı görevler ile vazifelidir.

Bu yazımızda vücut için hayati bir önem taşıyan böbrekleri sizlere tanıtmak ve anlatmak istiyorum.

Yazımızda böbreğin tanımı, özellikleri, yapısı, görevleri ve böbrek hastalıkları ile alakalı kısa lakin faydalı bilgileri bir araya toplamaya çalıştım.

Böbrek Nedir? Omurgalarda, karın boşluğunun iki yanında bulunan ve kandaki üreyi yani sidiği ayırarak, vücuttan zararlı maddeleri atan boşaltım organımızdır.

Böbreğin Özellikleri: Böbreğin dış kenarları dışbükey, iç kenarları da içbükey bir şekildedir. Bu şekli ile fasulye tanesini andırır. Bir böbrekten boyuna kesit alındığında zar, korteks, öz bölgesi ve havuzcuk bölgesi görülmektedir.

Zar böbreğin en dış kısmında ince ama sağlam koruyucu bir tabakadır. Zarın hemen altında korteks bulunur. Bu bölgede nefron tanecikleri vardır ve kanın süzülmesi işlemini yapar. Her böbrekte yaklaşık olarak 1 milyon adet nefron vardır.

Öz bölgesinde idrar toplama kanalları yer alır. Havuzcuk ise en iç kısımda bulunur. İdrar toplama kanalları havuzcuğa açılır ve toplanan atık, idrar kanalları aracılığıyla idrar kesesine iletilir.

Böbreğin Yapısı: Yaklaşık olarak 120-150 gram ağırlığı vardır. Böbrekler %80 su, %4 yağ, %15 protein ve inorganik tuzların karışımından oluşur. 24 saatte böbreklerden yaklaşık olarak 1.5 litre kan geçer.

Böbrek Nasıl Çalışır? Böbreklerde süzülen idrardan geriye tuz, bikarbonat, su, protein, şeker kalır. Vücuttan atılan idrarda ise, üre ve sodyum bulunur. Böbrekler bu işlemleri yaparken, 30 litre kadar oksijen harcar. Böbrekler süzme işlemini yaparken, kalpte 1 dakikada atılan kanın %20’si böbreklere gider.

Böbreğin Görevleri: Peki böbreklerin görevi nedir, ne işe yarar şimdi bunları sıralamaya ne dersiniz?

– Böbreklerin en önemli görevi, vücudumuzdaki zararlı ve atık maddeleri süzerek, idrar yolu ile atmaktır.

– Vücudumuz için gerekli olan tuz, potasyum, magnezyum, su, glikoz ve protein gibi minerallerin dengede tutulmasını sağlar.

– Salgıladıkları renin hormonu sayesinde tansiyonu dengede tutar.

– Salgılanan eritropoetin hormonu ile kemik iliğine uyarı yapar ve kan üretimine yardımcı olur.

– Kandaki kalsiyum-fosfor oranını dengeler ve sağlıklı bir kemik yapısı meydana getirir.

Böbrek Hastalıkları: Şimdi sizlere kısa kısa böbrek hastalıkları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Nefrit: Böbreğin en küçük yapısı nefronların iltihaplanması sonucunda oluşur.

Albümin: Böbreklerde bulunan idrar süzme kapsüllerinin yeterli olarak çalışmaması ile ortaya çıkar.

Böbrek Taşları: İdrar yolları iltihabı sonucunda oluşan tıkanma durumu, buradaki maddelerin vücudumuzda birikmesi sonucunu çıkarır. Bu taşlar böbrek bölgesinde şiddetli ağrı ve kanamalara sebep olur.

Üremi: Böbreğin üreyi yeterli derecede süzememesi neticesinde oluşur.

Böbrek Kanseri: Orta yaş üzeri ve çocuk tümörü olarak iki türü vardır. Belirtisi; idrarın kanlı olması ve karında oluşan sancılardır.

Böbrek Yetmezliği: Kronik böbrek yetmezliği ve akut böbrek yetmezliği olarak iki farklı türü vardır. Böbreklerin görevini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkar.

BÖBREK KONUSUNDA SORUNUZ MU VAR? YAZIYA YORUM YAPARAK SORUN, UZMANLARIMIZ CEVAPLASIN. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

bobregin-yapisi

Bu yazı böbreğin görevleri yapısı anatomisi yeri fizyolojisi arterleri en küçük yapı birimi alınması medikal ismi böbrek nerede nedir ne işe yarar ne kadar eder nakli nefron neden ağrır şişer üşür büyür alınır nasıl çalışır iflas eder alınır satılır biter nakli kisti hastalıkları üstü bezi kanseri taşı böbreklerin vücudun neresinde günde kaç litre kan süzer konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın