Bit Nedir Neden Olur Nasıl Temizlenir

0
724
Okunma

Belki de aramızda çoğu kişi bir dönem bitlendi ama bunu kimselere söyleyemedi. Artık yetişkin bireyler olduk ama bitlerden kurtulamadık. Bu seferde çocuklarımız bit tehlikesi ile karşı karşıya.

Peki bit nedir ve neden olur? Bit çeşitleri nelerdir? Bitlerden nasıl kurtuluruz gibi en çok sorulan soruların yanıtlarınız bir araya getirmeye çalıştık.

Bit Nedir? Bit, bilimsel adı ile  “Phthiraptera” yaklaşık 3000 kanatsız böcek türünden biridir. Bir tür bağlı parazit olan bu canlı türü, insan bedeni dışında başka hiçbir yerde yaşamını sürdüremez. Bu da bitin sadece insandan insana geçtiği anlamına gelmektedir. Diğer canlılardan bit bulaşmaz ve hiç bir diğer canlıda bit bulunmaz.

Saç ve kıl ile elbise biti çeşitleri mevcuttur. Bit canlısı 6 bacağa sahiptir ve bu sayede kendilerini saça yapıştırır. Saç bitlerinin uzunluğu 1,6 milimetredir. Elbise bitleri ise 4 milimetreye kadar ulaşırlar. Kafa derisinde yaşar ve yumurtalarını da buraya bırakırlar. Kafa derisinin kanı ile beslenir ve insan saçından uzaklaştığı anda ölürler. Saç derisi dışında vücut kıllarında bulunan bit türleri de mevcuttur. Ortalama ömrü 7 gün olan bitler çok hızlı çoğalırlar. Çoğunlukla 3-14 yaş arası çocuklarda rastlanır.

Bitin Belirtileri: Genel olarak başınızda bir şeyin emeklediğini hissedersiniz, kafa derisinin kaşınması veya kafa derisinde görülen kırmızı şişlikler diğer belirtileridir.

Bu bitlerin rengi beyaz, kahve ya da koyu gri olabilmektedir ve bu nedenle siyah saçlı kişilerde çok daha rahatlıkla fark edilirler. Çoğu çocukta belirti göstermeyen bit ancan deriye yerleştikten haftalar hatta aylar sonra görülürler.

Bit Nasıl Bulaşır? Bit, insandan insana çok kolay şekilde bulaşır. Başında bit olan bir kişiyle yakın temas, başların birbirine yaslanması veya yüze düşen saçların hızlı bir şekilde arkaya atılması dahi bitlerin bulaşması için yeterlidir.

Başörtüsü, yastık, örtü, tarak, saç fırçası veya tüylü küçük oyuncaklar gibi eşyaların ortak kullanımı da bitlerin yayılmasını kolaylaştırır. Kısacası bit olan birinin yanında bulunmanız bile kolayca bit bulaşmasına olanak sağlamaktadır.

Bit Nasıl Temizlenir? Bitlerden kurtulmak için en etkili yöntem eczaneden temin edeceğiniz bir bit şampuanı ile saçınızı yıkamaktır. Çok kısa sürede bitlerden bu şampuanlar sayesinde kurtulursunuz. Ayrıca vücut kıllarında bulunan bitler için yine bit arındırıcı vücut şampuanları mevcuttur.

Buna ek olarak çamaşırlarınızı 60 derece suda kaynatarak yıkamalısınız. Evinizi sirkeli su ile silmeniz ve dip köşe bucak şekilde temizlik yapmanız bit yumurtalarının tamamen yok olması için faydalı olacaktır.

Bite Ne iyi Gelir? Şimdi sizlere bit için uygulanacak doğal ve bitkisel çözüm önerileri hakkında denenmiş ve başarıya ulaşmış yöntemleri anlatmak istiyorum.

Sirke: Eşit oranda sirke ve mineral yağını karıştırın. Yatmadan önce saçınıza karışımı uygulayın ve saçlarınızı duş bonesi ile kapatarak sabaha kadar bekletin. Sabah uyanınca saçınızı normal şampuan ile yıkayın.

Hindistan Cevizi Yağı: 3 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağını ısıtarak içine bir miktar kafur ekleyin. Bu karışımı kafanıza masaj yaparak uygulayın. Yatmadan önce saçınızı duş bonesi ile kapatın ve sabaha kadar bekletin. Sabah uyanınca normal şampuan ile saçınızı yıkayın ve bu yöntemi 5 gün boyunca uygulayın.

Soğan: 4 adet orta boy soğanı mutfak robotunda öğütün. Ardından süzgeçten geçirerek suyunu çıkartın. Soğanın suyunu kafa derinize masaj yaparak uygulayın ve duş bonesi ile saçınızı kapatın. 2 saat bekleyerek saçlarınızı şampuan ile yıkayın. Bu tedavi yöntemini 3 gün boyunca uygulayın.

BİT SORUNU HAKKINDA UZMANLARIMIZA SORU SORMAYA NE DERSİNİZ? YAZIYA YORUM YAZARAK SORULARINIZI BİZE İLETİN. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

bit-neden-olur

Bu yazı bit nedir neden olur ne demek neden oluşur neye gelmez benzer ne işe yarar neyi sevmez nasıl ölür temizlenir olur bulaşır geçer biter oluşur kurtulunur gider geçer bitlerden kurtulmanın bit sorununa kesin bitkisel çözümü bitin yavrusu resmi oluşumu zararları bitler nerelerde yaşar nereden gelir ne ile beslenir ne ile neyle temizlenir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın