Biotin Nedir Ne işe Yarar

0
1924
Okunma

Yine uzun bir aradan sonra farklı bir yazı ile karşınızdayım. Özellikle şampuan reklamlarında veya bazı kozmetik ürünlerin tanıtımında sıkça duyduğunuz bir kelime olan biotin hakkında kısa bir derleme yapmak istedim.

Çok fazla detaya girmeden; biotin nedir, ne işe yarar, biotinin faydaları ve biotin eksikliği gibi soruların cevabını aramaya çalışacağız.

Biotin Nedir? B grubu vitamin grubunda yer alan Biotin, vücudun belirli organlarına, hücresel reaksiyonlar ile yerleşmektedir. Özellikle karaciğerin yağlanmasının önlenmesinde etkin rol oynamaktadır.

Beyin ve kalp dokularında yer alan ve böbrekte, karaciğerde biriken Biotin, vücut için gerekli bir vitamindir. Ve eksildiği takdirde birçok soruna yol açabilmektedir. Biotin kozmetik ürünlerinde, sebze, meyve, et ve süt ürünlerinde bulunmaktadır.

Biotin Ne işe Yarar? Özellikle saçların daha canlı ve sağlıklı olması adına kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Tırnak yapısının daha sağlıklı, kaş ve kirpiklerin daha gür olabilmesi için firmalar tarafından tercih edilmektedir.

H vitamini özelliği de taşıyan Biotin, vücudun daha enerjik ve zinde olmasını sağlamaktadır. Günlük tüketilmesi gereken belirli miktarları vardır. 150-300 mcg miktarında vücuda depolanması gerekmektedir. Bu oran tedavi aşamasında daha fazla miktarda olmalıdır.

Biotinin Faydaları Nedir? Biotinin en önemli faydası, vücuda protein depolaması ve bu sayede daha sağlıklı ve dinç olmanızı sağlamaktadır.

Hücre yenilenmesi ve gelişmesinde etkin rol oynamaktadır. Özellikle saç ve tırnaklar için önem teşkil eder. Saçların dökülmesini ve beyazlaşmasını önler. Tırnakların daha sağlıklı bir görünüme kavuşturur ve uzamasını sağlar.

Kan şekeri oranının dengeye sokmaktadır. Özellikle kan şekerini düşürmede başarılıdır. Cildin daha canlı ve pürüzsüz olmasını sağlar. Depolanmış yağların yakılmasına katkıda bulunur ve bu sayede daha fit bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Kasların daha iyi gelişebilmesini sağlayan Biotin, BCAA grubu amino asitleri, bünyesinde barındırmaktadır. Karbondioksitleri vücuttan atmakta büyük görev almaktadır. Bu sayede oksijen hücrelerinin yenilenmesini sağlar. RNA ve DNA yapımında çok etkilidir.

Biotin Eksikliği Nedir? Biotin eksikliği çok nadir görünse de, hamile ve sigara içen kişilerin bu sorunu yaşama ihtimali hayli yüksektir.

Biotin eksikliğinin en önemli belirtilerinden biri ise; yorgunluk ve iştahsızlık olarak göze çarpar. Saç dökülmesi ve erken beyazlaşan saçlar, biotin eksikliğinin bir belirtisidir.

Biotin eksiliğinin sonucunda; gözde kızarıklık, ciltte kuruluk, pullanma, kas ağrıları, işitmede azalma, saçın yağlanması ve kaşınması, tırnak kırılması, kolesterol yükselmesi, mide bulantısı gibi reaksiyonlara ortaya çıkar.

Biotin Bulunan Gıdalar ve Yiyecekler: Günlük hayatta kolayca ulaşılan birçok yiyecekte biotin bulunur. Yumurta sarısı, süt, fındık, ceviz, somon gibi birçok balıkta, karaciğer, fıstık, pirinç, soya unu, soya fasulyesi, bira mayası ve tahıllarda bulunmaktadır.

BİOTİN MADDESİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

SİTEMİZDE BULUNAN BÜTÜN KONULARI ALFABETİK ARŞİV BÖLÜMÜNDEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ

Bu yazı biotin nedir nelerde bulunur ne işe yarar neye iyi gelir ne kadar vitamini ne zaman içilmeli nerelerde satılır newita ne ilacı nasıl elde edilir kullanılır tüketilir biotinin faydaları faydası etkileri cilde saça fiyatı zararı var mı saça sakala etkisi hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın