Biberiye Yağının Saça ve Cilde Faydaları

0
810
Okunma

Biberiye yağı, biberiye bitkisinin yapraklarından çıkarılan öz ile elde edilen bir yağdır. Akdeniz bölgesinde özellikle yemek yapımında çok popülerdir. Bitki tıp dilinde Rosmanirus officinalis olarak bilinmektedir.

Şimdi sizlere ilk önce biberiye yağının faydaları ve yararları, daha sonra ise biberiye yağının kullanımı ve zararları hakkında bilgi vermek istiyorum. Çok uzatmadan yazımıza başlayalım.

Biberiye Yağının Faydaları: Biberiye yağının sağlık, güzellik ve bakım anlamında onlarca faydası vardır. Şimdi bunlardan en sık başvurulan rahatsızlık ve problemleri sıralayalım.

– Sıcak suya damlatılarak buharı solunursa ve göğüs ve boğaza masajı yapılırsa bronşitin etkilerini azaltır. Bu uygulama öksürüğü de azaltır.

– Şişeden koklanır ise veya sinüs boşluklarının olduğu yerlere sürülürse sinüzitin etkilerini azaltır.

– Eklem ağrılarını geçirir. Kas ağrısı çekilen bölgelere birkaç damla ile masaj yapılarak sürülürse ağrıyı alır.

– Artritli bölgelere günde birkaç damla sürülüp masajla yedirilirse rahatlık sağlar.

– Avuç içlerine birer damla damlatılarak koklanır ve başa masaj yaparak sürülürse baş ağrısını alır.

– Alt karın bölgesine birkaç damla biberiye yağı masaj yapılarak yuvarlak hareketlerle sürülürse rahatlama sağlar ve kabızlığın önüne geçer.

– Cildi yaşlanmanın etkilerinden korur, kırışıklıkların ve ince çizgilerin artmasını engeller. Taşıyıcı bir yağ ile karıştırılıp cilde masaj yapılarak sürülebilir.

– Kan dolaşımını hızlandırır; bu sayede cildi genç ve diri tutar. Haftada 1-2 kez cilde sürülürse cildin parlak ve canlı görünmesine yardım eder. Bu sebeple birçok krem de biberiye yağı ihtiva eder.

– Biberiye yağı elma sirkesi ile karıştırılıp masaj ile cilde uygulanırsa cildi temizler. Günde birkaç koklanır veya şakaklara sürülürse sigara bağımlılığını azaltıcı etki gösterebilir.

– Avuç içlerine birer damla damlatılarak ağız ve burna tutulursa rahatlama sağlar, stres ve depresyonu azaltır.

– Baygınlık hissi geldiğinde koklanır ise kişiyi zinde ve ayık tutar. Ayaklara günlük olarak masaj yapılarak sürülürse yorgunluğu alır ve rahatlık sağlar.

– Saç diplerine masaj yaparak sürülürse saç dökülmesi ve kepek sorunlarına iyi gelir. Aynı zamanda saça yumuşaklık verir. Saç diplerine masaj yapılarak sürülürse saçların beyazlaşmasını da geciktirir. Aynı zamanda saç köklerini güçlendirir.

– Birkaç damla yağ selülitli bölgeye masaj yapılarak sürülür ve kan dolaşımını hızlandıracak şekilde yoğrularak uygulanırsa selülitin etkilerini azaltır ve selülit oluşumunu yavaşlatır. Buna ek olarak zayıflamak isteyenler için oldukça etkili faydaları vardır.

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır? Biberiye yağı; cilde dıştan masaj yaparak ve ağız, burun yoluyla solunarak kullanılır, ancak ağız yoluyla içerek kullanılmaz. Zira biberiye yağı; ağrı giderici, kan dolaşımını hızlandırıcı, saç dökülmesini önleyici özellikleriyle harici olarak dıştan alınmayı gerektiriyor. Biberiye yağının zihin açıcı, solunumu düzenleyici etkisi içinse ağız, burun yoluyla solunması öneriliyor.

Biberiye Yağının Zararları ve Yan Etkileri: Bu yağın sinir sistemini uyarması nedeniyle hipertansiyon veya epilepsi ile başı dertte olan kişilerce kullanılmaması gerekir. Ayrıca hamile kadınların da kullanmaması önerilir.

Ayrıca dilerseniz daha önce yazdığımız biberiye çayının faydaları konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

BİBERİYE YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

biberiye-yagi-ne-ise-yarar

Bu yazı biberiye yağının fiyatı cilde faydaları saça faydası yapımı kullanımı zayıflama kilo verme selülit tedavisinde saçta nasıl kullanılır yapılır ne kadar ne işe yarar nerede satılır neye iyi gelir ne kadar sürülür inceltir kullanılır satın al kremi koklamak içilir mi nereden alabilirim bulunur nerelere sürülür nasıl elde edilir kokar olur kullanılır yapılıyor tüketilir zayıflatır hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın