Beslenme Bozukluğu Nedir Nasıl Tedavi Edilir

0
645
Okunma

Beslenme bozukluğu” veya halk arasında daha sık kullanılan adı ile yeme bozukluğu deyimi genellikle iki durum için kullanılır. Bunlar anoreksiya nevroza ve bulimia nevrozadır.

Çoğunlukla şu yaşta veya bu cinsiyette görülür diyemeyeceğimiz beslenme bozukluğu rahatsızlığı ülkemizde kadınlarda biraz daha sık görülmektedir.

Anoreksiya Nevroza: Anoreksiya nevroza “sinirsel nedenlerden dolayı iştah kaybı” olarak tanımlanır. Tipik belirtisi kilo kaybıdır. Ancak anoreksiya nevroza hastası bir kadın, iştahını kaybetmez. Kilo vermesinin nedeni yeme isteğini bastırması olarak belirtilir.
Anoreksiya Nevroza Teşhisi Nasıl Konur? Kilo kaybı sonucu vücut ağırlığı yaşa veya boya göre normal veya beklenilen kilonun en az yüzde 15 altına iner. Çocuklarda bunun nedeni kilo kaybından çok kilo alamamak olabilir.
– Şişmanlatan yiyeceklerden kaçındığı için kişi kilo kaybına kendisi neden olur.
– Kişi, aşırı şişman olduğu yönünde bir izlenim taşır ve kilo alma düşüncesi onu dehşete düşürür. Bu durum kişinin kendi kendine düşük bir kiloyu hedef koymasına yol açar.
– Hormonlarda yaygın bir bozukluk görülür ve bu da kadınlarda adet düzensizliğine, erkeklerde de cinsel ilgisizliğe ve iktidarsızlığa neden olur.

Bulimia Nevroza: Bulimia nevrozanın en önemli belirtisi abur cubur yemektir. Ancak bulimia nevrozada abur cubur yalnız ara sıra açgözlülükten veya gösteriş merakından kaynaklanmaz. Bulimia hastaları inanılmaz miktarda yiyeceği silip süpürür ve yeme isteğini kontrol edemiyormuş gibi hisseder.

Bulimia nevroza hastaları, şişmanlamaktan abartılı bir biçimde korkar. Ancak anoreksiya hastalarının aksine vücut ağırlıkları yüksek, düşük veya ortalama olabilir. Genellikle yemek yeme isteğini engellemeye çalışırlar ama engellemeyle abur cubur yemeleri arasındaki denge, vücut ağırlıklarının sağlıksız bir istikrara kavuşmasını sağlar. Ayrıca abur cubur yedikten sonra yine hasta kilo almayacağını umarak kendi isteğiyle kusar veya müshil kullanır.
Bulimia Nevroza Teşhisi Nasıl Konur? Üç aylık bir süre içerisinde, haftada en az iki kez olmak üzere tekrar eden aşırı yeme olayı vardır.
– Zihin, sürekli yemek yeme ile meşguldür ve güçlü bir yeme arzusu veya zorlama hissi vardır.
– Kişi yiyeceğin şişmanlatıcı etkisini gidermek için bir veya birkaç yola başvurur. Kendi isteğiyle kusar, ishal veya iştah kesici haplar alır.
– Aşırı derecede bir şişmanlama korkusu ile birlikte kendilerini aşırı şişman hissederler.
BAŞKA BESLENME BOZUKLUKLARI VAR MIDIR?
Beslenme bozukluğu olarak tanımlansa da tıbbi sınıflandırmalarda yer almayan iki durum daha vardır. Kısaca bu iki tip yeme bozukluğundan bahsedelim.
Obezite: Obezite mutlaka düzensiz veya aşırı yemekle ilintili olmasa da ciddi bir sorundur. Bazı obez insanlarda beslenme bozukluğu olmasına ve bulimianın bazı özelliklerini göstermesine rağmen obezitenin kendisi bir beslenme bozukluğu olarak kabul edilemez.
Mecburi Beslenme: Genelde mecburi beslenme olarak bilinen diğer bozukluğun tam olarak tanımı yapılamamıştır. Çoğunlukla bulimia nevrozaya veya bir kısmi sendrom olarak tanımlanabilecek bazı beslenme alışkanlıklarına uymaktadır.

BESLENME BOZUKLUĞU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

beslenme-bozuklugu-nelere-yol-acar

Bu yazı beslenme bozukluğu nedir bakım planı belirtileri bağlı anemiler ilgili hastalıklar beslenme bozuklukları nasıl tedavi edilir giderilir hastalıkları nelerdir nelere yol açar beslenme bozukluğunun yol açtığı sebep olduğu hastalıklar tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın