Bel Kayması Nedir Neden Nasıl Olur

0
656
Okunma

İnsan sağlığının ne derece kıymetli ve önemli olduğunu ne yazık ki hastalıklar ve rahatsızlıklar başa geldiğinde anlıyoruz ancak.

Toplumda son dönemde giderek yaygınlaşan ve daha sık görülen bir rahatsızlık olan bel kayması problemi hakkında bilgiler vermek istiyorum bu yazımızda.

Sizleri fazla sıkmadan ve yormadan kısaca bel kayması nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıldır gibi soruların yanıtlarını bulmaya çalışacağız.

Bel Kayması Nedir? Omuriliğin içinden geçtiği omurların dizilişinin bozulması, omurların diğer omurların üstüne binmesi ya da sağa veya sola çıkıntı yapması ve bu olayın sonucunda etrafındaki sinirleri ve dokuları zedelemesi, bel kayması olarak adlandırılır.

Omurgamız 24 tane omurdan oluşur ve bu omurların kalçadan itibaren ilk beşi L1-L5 olarak adlandırılır. Bel kayması bu omurların bulunduğu kısımları etkilemektedir.

Bel Kayması Neden Olur? Aşamalı olarak omurların yıpranması ya da L1-L5 omurları arasında kalıntı oluşması bel kaymasını tetikleyebilir. Ayrıca sporcu yaralanmaları, kazalar, tümörler, bel kaymasına neden olabilir. Zor geçen bazı doğumlarda bel kayması ortaya çıkabilir. Yaşlılık bel kaymasının önemli nedenlerinden biridir zira uzun yıllar hırpalanan omurlar ve sıklaşan ağrılarla bel kayması ciddi bir soruna dönüşür.

Bel Kaymasının Belirtileri: Bel kayması yaşayan çoğu hasta bunu fark etmeyebilir ya da radyografi testlerinde tesadüfen fark edebilir. Bu sebeple bazı hastaların hiçbir şikayeti yoktur. Bunun yanı sıra, kalçanın hemen üstündeki bel çukurunda az önce L1-L5 diye tabir ettiğimiz bölgede ağrı duyulabilir.

Eğer kayan omurlar bir siniri sıkıştırmış ise tüm bacak hatta topuğa kadar yayılan ağrılar hissedilebilir ve biz bu ağrıları siyatik olarak adlandırırız. Hasta vücudunu askıya aldığı zaman ya da öne doğru eğildiği zaman ağrı hissi azalır. Eğer uyuşukluk hissizlik veya karıncalanma varsa bu sinirlerin zarar gördüğünün işaretidir.

Bel Kayması Tedavisi: Bel kayması probleminin tedavisi için uygulanacak 3 yöntem vardır.
1- İlaçla tedavi
2- Fizik tedavi
3- Ameliyat

İlaç Tedavisi: Ağrıların ağır olmadığı veya belli aralıklarla hissedildiği durumlarda ameliyata gerek duyulmaz ağrı kesiciler ve dinlenme tavsiye edilir. Yine bu dönemde bel korsesi kullanılabilir.

Fizik Tedavi: Soğuk sıcak kompresler, TENS adı verilen uygulamalar, omurları rahat ettirecek pozisyonların bulunması, kasların çalıştırılması ve egzersizlerden oluşan bir bütündür.

Bel Kayması Ameliyatı: İlk iki aşamada sonuç alınamaz ise cerrahi müdahale gereklidir. Ameliyat sırasında ve sonrasında çok daha ağır komplikasyonlar oluşabilir. Bu sebeple tedavi için işinin ehli bir uzman seçmek çok önemlidir.

Başka bir yazıda bel kaymasına iyi gelen şeyler ve bitkisel tedavi yöntemleri hakkında açıklama yapacağımızı belirterek yazımızı sonlandırmak istiyorum.

BEL KAYMASI HAKKINDA UZMANLARIMIZA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

bel-kaymasi-nasil-olur

Bu yazı bel kayması nedir ne demek neden nasıl olur geçer önlenir tedavi edilir ameliyatı yapan doktorlar egzersizler hangi doktor bölüm bakar bel kaymasının ameliyatsız tedavisi belirtileri nelerdir  sonuçları sebepleri düzeltme dereceleri fizik tedavisi korsesi bel kaymasını nasıl anlarız düzeltme konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın