Bel Fıtığına iyi Gelen Şeyler Egzersizler Hareketler

0
765
Okunma

Bazı hastalıklar vardır ki onu çekmeyen ne tür ağrılar ile uğraşıldığını bilemez. İşte bel fıtığı bu tip bir rahatsızlıktır.

Bu yazımızda bel fıtığına karşı doğal ve bitkisel çözüm ile iyi gelen şeyleri sizlere anlatmaya çalışacağız. Sizde bu uygulamalar ile bel fıtığı ağrısını azaltabilir hatta bel fıtığı probleminden tamamen kurtulabilirsiniz.

Bel Fıtığına Bitkisel Çözüm: 150 gram küçük doğranmış kuru inciri ve 60 gram kuru bamyayı 8 su bardağı suya katıp bamyalar yumuşayıncaya kadar kaynatıyoruz.

Daha sonra 1 fincan hakiki zeytinyağı, 1 fincan taze limonun suyu, 30 gram kuru nane ve 150 gram hakiki balı da bu kaynayan karışıma ekliyoruz. 10 dakika kadar daha kaynatıp bunları mikser ile lapa haline getiriyoruz.

Daha sonra bir çarşafı ikiye katlayıp karışımı biraz soğuttuktan sonra çarşafın üzerine döküyoruz. Bel bölgesini kuyruk sokumu bölgesine kadar kaplayacak şekilde lapayı yayıyoruz. Rahatsız olan kişi bu karışımın üzerine beli denk gelecek şekilde yatacak. Belinden kuyruk sokumu kemiğine kadar denk gelecek şekilde sarıyoruz. En dışa da karışımı dışarı taşırmayacak şekilde güzelce poşetle sarıyoruz.

Hasta olan kişi bu şekilde üç gün boyunca zaruri ihtiyaçları hariç yataktan çıkmayacak. Mümkünse bu karışım soğumaması için elektrikli battaniye kullanılacak. Bu üç gün içerisinde bazen dayanılmaz bel ağrısı hissedebilirsiniz.

Üç gün sonra hasta bu karışımı belinden çıkaracak, güzel bir banyo yapacak. Banyodan sonra viks ile limonu karıştırıp bele güzelce masaj yapılacak. Masajın ardından bele yakı yapıştırılacak. Mümkünse 4-5 gün yine dışarı çıkmadan evde istirahat edilecek. Evin içinde dolaşılabilir. Fakat beli soğuk hava ile temas ettirmeyecek.

Bel Fıtığına Ne iyi Gelir? Bel fıtığı için uygulanan doğal tedavi yöntemleri için şu önerileri de uygulayabilirsiniz;

Soğuk Kompres: Bel ağrısı şikayeti ile doktora başvurulmuşsa doktor soğuk kompres önerebilir. Soğuk kompres ağrı kesici ilaç ve kremler ile birlikte uygulanabilir. Soğuk kompres bel fıtığı nedeni ile oluşan şikayetler başladıktan sonra 2 gün içinde uygulanması gerekir. Ağrıyan bölgeye buz dolu bir torba uygulanabilir.

Sıcak Kompres: Sıcak kompres tıpkı soğuk kompres gibi ağrı kesici ilaç ve merhemlerle birlikte uygulanabilir. Bel ağrısı 2 günden fazladır devam ediyorsa sıcak su ile duş yapmak, ağrıyan bölgeye sıcak su torbası koymak ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

Yatak İstirahati: Ağrının boyutu çok ciddi ise doktor yatak istirahati önerebilir.  Ancak yatak istirahati en fazla 3 gün olmalıdır. Aksi takdirde ağrının şiddeti daha da artabilir. 5 gün ve daha fazla süren yatak istirahati kasların zayıflamasına ve ağrının iyileşme sürecinin uzamasına yol açabilir. Şayet kas fonksiyonları zarar görürse ağrı kronik bir hal alabilir.

Egzersiz: Bel ağrısı oluştuğunda basit egzersizler yapılarak rahatlama sağlanabilir. Egzersiz hareketler ağrının şiddetlenmesini önler. Hafif ve orta dereceli ağrılarda bele fazla yüklenmeden egzersizler yapılabilir. Bu egzersizlere örnek olarak; Yürüyüş, Esneme ve gerilme hareketleri, Yüzme, Kondisyon bisikleti sayılabilir.

BEL FITIĞI KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

bel-fitigina-ne-iyi-gelir
Bel Fıtığına Ne iyi Gelir

Bu yazı bel fıtığına iyi gelen pilates ilaçlar şeyler yatak hareketler sporlar otlar masaj otlar kremler kaplıcalar yağ egzersizler meyveler dualar ne iyi gelir doğal kesin bitkisel çözüm çare hangi doktor bölüm bakar sıcak korse iyi gelir mi yatak alabalık sülük zeytin nasıl geçer giderilir tedavi olur bel fıtığını ameliyatsız tedavi eden hareketler geçiren tetikleyen ilaçlar şeyler yenenler geçiren egzersiz konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın