Bel Ağrısı Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

0
484
Okunma

Sizlere bu yazımızda toplumda son dönemlerde daha sık rastlanmaya başlanan bir rahatsızlık olan bel ağrısı hakkında bilgi vereceğiz.

Bel ağrısı nedir, neden olur, nasıl geçer ve bel ağrısının tedavisi  hakkında kısa kısa bilgiler vermek istiyorum.

Bel Ağrısı Nedenleri: Bel ağrısının pek çok nedeni olabilir. Tüberküloz, brusella gibi hastalıkları, kemik erimesi; kireçlenme, başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan kanserler bel ağrısına neden olan önemli hastalıkların başında gelir.

Bel ağrılarının pek çoğu kas kökenlidir. Normalde alışık olmadığınız kadar ağır bir faaliyet sonucu, bel bölgesindeki kaslarda gerilme olabilir. Eşya taşımak, bavul taşımak ya da uzun bir yolculuk sonrası beliniz ağrıyabilir ki bu tip ağrılar biraz dinlendikten sonra geçer. Ayrıca mevsim değişiklikleri, rüzgarda kalmak, klima çarpması gibi etkenler de bu kasların tutulmasına ve bel ağrısına yol açabilir.

Bel ağrısına nedenlerinden biri de mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasıdır. Bazı bel ağrılarının nedenleri de psikolojik olup kapsamlı şekilde araştırılmalıdır.

Bel Ağrısı Kimlerde Olur? En çok 35-45 yaşları arasında görülen bel ağrısı kadın ve erkekte eşit oranda ortaya çıkar. 60 yaşın üzerinde kadınlarda bel ağrısı görülme sıklığı artmaktadır. Aşırı kilo alımı, gebelik, uzun süre ayakta durmayı gerektiren durumlar, uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giyimi ve her iki bacakta uzunluk farkı, bel ağrısı nedenleri olarak sayılabilir.

Bel ağrısına neden olan meslekler de ise karşımıza uzun yol sürücüleri, titreşimli toprak burgu makinesi kullananlar, aşırı ağır yük kaldıranlar, uzun süre tabure ve sandalyede oturmayı gerektiren meslek grubu çalışanları çıkar.

Bel Ağrısı Tedavisi: Bel ağrısı tedavisi, bel ağrısının nedenine, şiddetine, kişinin yaşına ve pek çok özelliğine göre farklı şekilde yapılabilir. Bel ağrısının tedavisinde uzman kontrolünde basit ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Yine tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda fizik tedavi seçenekleri denenebilir. Bunun yanı sıra ağrı bantları, masaj, lokal enjeksiyonlar ve egzersiz de bel ağrısı tedavisinde etkilidir.

Bel Ameliyatı: Eğer bel ağrınız bel fıtığı kaynaklı ise uzman doktor yönlendirmesi ile ameliyat olabilirsiniz. Bel fıtığı ameliyatlarındaki amaç fıtıklaşan diskin temizlenmesi ve sinir üzerindeki baskıyı kaldırmaktır. Açık diskektomi, mikrodiskektomi ve endoskopik şeklinde 3 farklı bel fıtığı ameliyatı yöntemi vardır.

Bel Ağrısından için Öneriler: Sırt ve bel kaslarının güçlenmesi ve ağrıya dayanıklı olması için egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin. Belinizin ağrımasına neden olacak kadar ağır yük kaldırmamaya çalışın. Obezite ve sigara kullanımının bel ağrısını tetiklediğini unutmayın.

Sitemizde daha önce yer verdiğimiz bel ağrısına ne iyi gelir yazısını okuyarak bel ağrısı için doğal ve bitkisel çözüm önerilerini okuyabilirsiniz.

BEL AĞRISI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

bel-agrisi-nasil-gecer

Bu yazı bel ağrısının sebepleri nedenleri belirtileri ingilizcesi tedavisi ilacı patates suyu nedir neden olur nelerdir sebebi nedeni nasıl geçer olur iyileşir bel ağrısı için ne yapılmalı korse okunacak dua yakı iyi gelen egzersizler yağlar kremler masaj eğilememe tanısı yatak yoga uykusuzluk doktoru duaları fizik tedavi hangi doktor bölüm bakar jel ve ateş bacak ağrısı bandı bantları mide bulantısı öksürük çeşitleri çekenler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın