Bebeklerde Ateşi Düşürmek için Yapılması Gerekenler

0
697
Okunma

Hem bebek ve çocuklarda hem de yetişkinlerde yüksek ateş kimi zaman büyük bir problem olmaktadır. Özellikle soğuk algınlığı ile birlikte ortaya çıkan ateş yükselmesine karşı ateşi en kısa sürede düşürmek şarttır.

Bu yazımızda hem bebek ve çocuklar için hem de yetişkinlerde ateşi düşürmek adına neler yapılabilir bunları anlatacağım. Umarım ateş düşürme konusunda paylaştığımız bu yazı sizlere yardımcı olacaktır.

Çocuklarda ve Bebeklerde Ateşe Karşı 5 Önlem

Kıyafetlerine dikkat edin: 38.5 derece civarındaki hafif ateşte çocuğunuzun üzerindeki fazla giysileri çıkartın, ince ve bol bir pijama giydirin.

Sıvı alımına özen gösterin: Bol miktarda su ve sulu gıdalar almasını sağlayın.

Ortamın sıcaklığını muhafaza edin: Bulunduğu ortamın sıcaklığını 21-22 derece arasında tutmaya dikkat edin.

Ilık duş aldırın: 29-32 derece sıcaklıktaki ılık suyla duş aldırın veya ılık-ıslak bezlerle pansuman yapın.

Hemen ateş düşürücüye sarılmayın: Ateşin 39 dereceye çıkması durumunda doktorunuza danışarak çocuğa ateş düşürücü verebilirsiniz.

Çocuklarda ve Bebeklerde Yüksek Ateş Durumunda Yapılmaması Gerekenler

Üşüyen ve titreyen ateşli çocuğunuzun üzerini örtmeyin.

Kalın kıyafetler giydirmeyin.

Asla soğuk suyla banyo yaptırmayın.

Alkol ve sirkeli suyla kompres uygulamayın. (kolonya dahil)

Sık aralıklarla ateş düşürücü ilaç kullanmayın. Birçok anne baba tarafından yapılan bu uygulamalar ateşin daha da yükselmesine, ilaç ve alkol zehirlenmesi gibi sonuçlara yol açabilmektedir.

Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşer: Yüksek ateşi düşürmek için yetişkinlerde uygulanan en etkili 2 yöntem soğuk kompres ve sirke olarak bilinir.

Soğuk Kompres: Soğuk kompres uygulamak, vücut sıcaklığını çeker ve kontrol altında tutar. Bu yöntem, hafif ve yüksek ateş için etkilidir.

Soğuk musluk suyunda bir havluyu ıslatın. Fazla suyu sıkın ve koltuk altı, ayak, el ve kasıkları havluyla ovun. Yine, havluyu suya batırın ve fazla suyu sıkın. Alın üzerine koyun ve bir süre bekletin. Alın üzerine soğuk ıslak havlu koyma yöntemini günde birkaç kez tekrarlayın.

Not: Bu işlem için buzlu su kullanmayın.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi vücut sıcaklığını çeker. pH değerini dengeler ve yüksek ateşi çabucak düşürür. Zengin minerallerle yüklüdür, bu yüzden kaybolmuş mineralleri geri yükler ve vücudu nemli tutar. Bu yöntem hem yetişkinler hem de çocuklar için etkilidir.

Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu bir kaba koyun. İyice karıştırın ve bir çift çorabı bu suya daldırın. Çorapta biriken fazla suyu sıkın ve ayağınıza giyin. Çorap ayağınızda kuruyana kadar bekletin. Kuruyunca tekrar ıslatarak aynı şekilde giyinin. İşlemi mümkün olduğunca tekrarlayın.

Alternatif: Ilık su dolu küvete bir bardak elma sirkesi dökün ve karıştırın. Bu suyun içine girin ve 10-15 dakika suda bekleyin.

İsterseniz konuya ek olarak, yüksek ateşe ne iyi gelir başlıklı konumuzu okuyabilirsiniz.

ATEŞ DÜŞÜRME KONUSUNDA UZMANLARDAN YARDIM ALMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

atesi-dusurmek-icin-ne-yapmaliyim

Bu yazı ateş nasıl düşer geçer düşürülür yetişkin bebek çocuk ateşi düşürmek için ne yapmalıyım yapabilirim yapmalı yapmak gerekiyor ne iyi gelir yapılması gerekenler napılır duş sirkeli su düşürmenin yolları düşüren şeyler meyveler dua içecekler ilaçlar ayet çaylar bitki yöntemler doğal kesin bitkisel çözüm evde tedavisi çare son ateşi düşürmenin  kolay yolları en etkili yolu doğal pratik yöntemleri ateş düşürücü ilaç iğne fitil şuruplar bant hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın